Uvažujete, že byste začali investovat do dluhopisů, ale nevíte, jak začít? Jsou pro vás dluhopisové…

Investoři jsou lidé a lidé dělají chyby. Tajemství skvělého investování nespočívá ve vyšším IQ ani v dokonalém načasování trhu. Je to sebeovládání.
To, jak jsme nastaveni – naše přirozené sklony hledat více informací, hledat vzory, porovnávat možnosti, a dokonce utíkat do bezpečí – nás skvěle chrání před nebezpečím. Ale tytéž emocionální sklony jsou také naší největší osobní pastí, když jsme v investičním režimu. Jinými slovy, za všechny ty hloupé finanční chyby může váš mozek.
Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se zeptat legendárního investora, hlavního představitele hodnotového investování, Warrena Buffetta. Předseda společnosti Berkshire Hathaway otevřeně přiznává, že zkrat v jeho analytickém uvažování – jeho doslova „z palce vycucaná“ neochota (to jsou Buffettova slova) v 80. letech 20. století zakoupit více akcií Walmartu kvůli nárůstu ceny akcií o jednu osminu – ho časem stála 10 miliard dolarů potenciálních zisků. A to říká člověk, který se proslavil výrokem: „Úspěch v investování nekoreluje s IQ … to, co potřebujete, je správný temperament, abyste ovládli nutkání, která jiné lidi dostávají při investování do problémů.“
Jinými slovy, věštec z Omahy udělal investiční chybu v hodnotě 10 miliard dolarů, protože mu do cesty vstoupily emoce.
Přečtěte si více: Jak investovat jako Warren Buffett: Průvodce krok za krokem
2 vlastnosti, které musíte mít, abyste byli skvělým investorem
A nyní informace, na které jste čekali: Tajné ingredience úspěchu při investování bez ohledu na vzdělání, styl investování nebo golfový handicap – dlouhý investiční horizont a temperament.
Dlouhý investiční horizont
Investování do akcií nebo nakupování akciových podílových fondů či ETF (burzovně obchodovaných fondů) vyžaduje minimálně pětiletý investiční horizont. Představte si to tak, že část svých peněz pošlete na dovolenou, zatímco ostatní peníze se postarají o bezprostřednější záležitosti, jako je zaplacení opravy auta, rekonstrukce domu nebo kolejné pro vaše potomky.
Může se však jevit těžké být dlouhodobým investorem v krátkodobém světě – což nás přivádí k druhé tajné ingredienci úžasných investičních úspěchů.
Temperament
Úspěšní investoři mají schopnost zůstat klidní a vyrovnaní, když všichni kolem nich šílí. Toto nastavení mysli dělá rozdíl mezi investory, kteří trvale překonávají trh, a investory, kteří mají štěstí jen na chvíli. Když pomineme jeho chybu v případě Walmartu, Warren Buffett říká, že je to klíč k jeho úspěchu. Když se Buffetta skupina studentů obchodní školy zeptala, proč se jen málokomu podařilo zopakovat jeho investiční úspěch, jeho odpověď byla jednoduchá: „Důvodem je temperament.“
Peníze, vyšší IQ ani šťastné ponožky vám nepomohou, když vaše investice klesne o 50 %. Pokud však dokážete udržet své emoce na uzdě a ignorovat všudypřítomné negativní emoce a apokalyptické vize, budete schopni vydržet (dokonce třeba i investovat více), místo abyste v nejhorších chvílích prodávali.
Podíváte-li se do historie a prostudujete si, jak se vytvářelo investiční bohatství, zjistíte, že se tak nestalo díky opakovaným nákupům a prodejům akcií na základě strachu a chamtivosti. Naopak se jednalo o dlouhodobé nákupy skvělých podniků a jejich dlouhodobé držení.
Přečtěte si více: Dlouhodobá investiční strategie: Jak spolehlivě a s úspěchem investovat na důchod?
Seskočte z emocionální horské dráhy
Chcete-li si vypěstovat dobrý přístup – takový, který se soustředí na dlouhodobý, nikoli krátkodobý horizont, a ignoruje dav ve prospěch promyšlené strategie – vytvořte si odolnost vůči emočním podnětům, které vedou ke špatným investičním rozhodnutím. Zde je pět kroků, kterých byste se měli držet, abyste si zachovali chladnou hlavu:
1. Zapamatujte si tuto formulaci: „Jsem investor, nejsem spekulant.“
Zopakujte si výše zmíněnou formulaci ještě jednou: „Jsem investor, nejsem spekulant.“ Vždy, když na vás přijde pokušení jednat pod tlakem emocí si zopakujte tuto větu: „Jsem investor, nejsem spekulant.“ A jako investoři:
- Kupujete akcie solidních podniků. Očekáváte, že budete časem odměněni prostřednictvím růstu ceny akcií, dividend nebo zpětného odkupu akcií.
- Nezasahujete do trhu. A rozhodně při nákupu akcií nespekulujete. Spekulace dělají obchodníci na Wall Street.
- Soustředíte se na hodnotu podniků, do kterých investujete. Snažíte se nefixovat na každodenní pohyby cen akcií.
- Nakupujete za účelem dlouhodobého držení. Nakupujete akcie s úmyslem držet je dlouhodobě.
2. Odpojte se od emocionálního „hluku“:
Odložte noviny, vypněte internet a přestaňte klikat. A posléze zavřete možná i tento článek. Ano, nic z toho vám neprospěje.
Fixace na aktuální zprávy z trhu vám nepomůže udělat další geniální finanční krok. V nejlepším případě vám všechny ty hodiny, dny a týdny strávené nasáváním senzačních příběhů přinesou pár aktuálních bonmotů, které můžete prohodit na obědě v kanceláři. Většinou je to však jen hluk – takové rozptýlení, které vás stojí pořádné množství zdravého spánku – a možná i nějaké skutečné peníze.
Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu
3. Diverzifikujte riziko:
Abyste si mohli dopřát kvalitní odpočinek, potřebujete solidní plán alokace aktiv – to znamená portfolio s několika investicemi, které se nepohybují vždy stejným směrem. Potřebujete diverzifikovat své investice.
Vkládání různých vajec do různých košů není jediným způsobem, jak rozložit riziko. Můžete se také vyhnout riziku, že investujete do společnosti v přesně nevhodnou dobu. Řekněme, že máte zájem koupit akcie společnosti Apple nebo Amazon, ale nevíte, kdy stisknout spoušť. Odpověď? Udělejte více menších investic!
Prakticky řečeno, můžete to udělat prostřednictvím pravidelného investování – hromadění akcií v průběhu času pravidelným investováním určité částky v obdobích růstu i poklesu. Takže každý měsíc po dobu 10 měsíců nakoupíte akcie Apple za 500 dolarů bez ohledu na cenu akcií. Krása tohoto systému spočívá v tom, že když akcie klesá, kupujete akcií více, a když stoupá, kupujete akcií méně.
Pravidelná investice je způsob, jak zprůměrovat vaše nákupní náklady investice a minimalizovat riziko, že investujete na vrcholu ceny. Jednoduše vydělte celkovou částku, kterou chcete věnovat konkrétní investici, deseti (nebo jiným libovolným číslem) a vyberte interval mezi jednotlivými pravidelnými investicemi – týden, měsíc atd.
Přečtěte si více: Co je strategie pravidelného investování a kdy ji můžete použít?
4. Zůstaňte silní, myslete dlouhodobě!
Inteligentní investoři neměří úspěch při investování na minuty, měsíce, nebo dokonce na rok či dva – investice vybírají podle jejich dlouhodobého potenciálu. Odolejte proto nutkání neustále jednat. Rozhodujte se s chladnou hlavou poté, co necháte nové informace vstřebat. Někdy je nejlepším opatřením neudělat žádnou akci.
5. Rozptylte se něčím užitečným:
Pokud se chystáte být posedlí svými investicemi, využijte svůj čas produktivně a zkontrolujte svou investiční filozofii a postup. Například vyberte jakoukoli investici, která vás budí ve spánku. Napište si, proč jste daný podnik vůbec koupili. Zeptejte se sami sebe: „Změnilo se zásadně něco z toho?“ Toto cvičení zdůrazňuje, že krátkodobé vzestupy a pády na akciovém trhu mají jen malý význam pro vítězné dlouhodobé investice a vytváření bohatství.
Pokud ještě žádný nemáte, založte si seznam sledovaných firem, abyste mohli sledovat společnosti, které vás zaujaly.
Přidejte svůj seznam do nástroje pro sledování portfolia, abyste měli všechny zprávy o firmách na jednom místě.
Když se příprava potká s příležitostí, vznikají skvělé investice.