skip to Main Content

Chcete diverzifikovat své investice prostřednictvím peer-to-peer půjček? Existuje mnoho zajímavých platforem, jako je například Zonky. V této recenzi se však budeme věnovat platformě pro investování do peer-to-peer půjček Bondster. V textu níže se dozvíte vše o přednostech a nevýhodách platformy, jak ji můžete začít používat a co můžete od investování na této platformě očekávat.

Nejdůležitější informace:

 • Investice do spotřebitelských, podnikatelských nebo hypotečních úvěrů
 • Minimální investice od 5 € / 100 Kč
 • Vysoké výnosy až 15 % ročně
 • Zajištěno garancí zpětného odkupu
 • Uživatelsky přívětivá platforma

Bondster je vhodný pro rizikově orientované investory, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio mezi půjčky poskytované českými úvěrovými společnostmi.

Co je Bondster?

Stejně jako všechny platformy pro peer-to-peer půjčky je i Bondster finanční platformou, která spojuje dlužníky s investory, kteří na platformě půjčují peníze výměnou za výnos v podobě úroků z půjček. Bondster sídlí v České republice a umožňuje investovat v českých korunách, ale také v eurech.

V současné době platformu využilo více než 14 000 investorů a na platformě již byly financovány půjčky v hodnotě téměř 2,2 miliardy korun (k listopadu 2021). Bondster na trhu působí od roku 2017, což z něj dělá platformu, která za sebou už má nějakou historii.

Investicí do půjček na Bondster můžete získat v téměř 15 % ročně, přičemž zajímavější zhodnocení nabízejí půjčky denominované v eurech. Zajímá vás, jak Bondster funguje a zda je pro vás vhodný? Pokračujte ve čtení.

Struktura půjček podle výnosů
Struktura půjček podle výnosů. Zdroj: bondster.com

Jak Bondster funguje

Trochu zjednodušeně řečeno, proces funguje takto:

 1. Nejprve dlužník požádá poskytovatele půjčky o úvěr. Pokud je žádost přijata, je půjčka poskytnuta.
 2. Poskytovatel půjčky poté nechá půjčku zveřejnit na tržišti Bondster.
 3. V neposlední řadě je pak půjčka zpřístupněna k investování na internetových stránkách Bondster.
 4. Zde můžete do půjčky investovat. Když pak dlužník půjčku splatí, získáte ze svých peněz úrok.
Ilustrace fungování služby Bondster.
Ilustrace fungování služby Bondster. Zdroj: bondster.com

Riziko a výnosy společnosti Bondster

Bondster je P2P tržiště, což znamená, že platforma nabízí půjčky od jiných úvěrových společností. Tyto úvěrové společnosti se také nazývají poskytovatelé půjček. Největším partnerem Bondsteru je ACEMA, poskytovatel půjček z České republiky. ACEMA je zavedeným poskytovatelem půjček, který v minulosti také uváděl své půjčky na platformě Mintos.

Kromě společnosti ACEMA spolupracuje Bondster také s dalšími českými úvěrovými společnostmi, jako jsou Bezbanky, Bankometr a Yaris.

Dále Bondster financuje půjčky od známých poskytovatelů půjček, jako jsou např:

 • CreditGO
 • Autofino
 • Alende

Stručný přehled všech úvěrových společností naleznete na webových stránkách společnosti Bondster.

Největší část úvěrů představují spotřebitelské úvěry (34 %), krátkodobé půjčky (23 %) a podnikatelské úvěry (21 %). Bondster však zprostředkovává také financování hypoték, autopůjček a mnoha dalších typů úvěrů.

Struktura vypůjčených peněz podle typů půjček. 
Struktura vypůjčených peněz podle typů půjček. Zdroj: bondster.com

Jaké výnosy očekávat od investice na Bondsteru?

Bondster v současné době inzeruje průměrný výnos 13,9 %, což jej řadí na špičku mezi podobnými platformami v oboru, pokud jde o výnosy. Za zmínku stojí, že pokud investujete v eurech, nejsou na platformě účtovány žádné poplatky. Rozhodnete-li se investovat v korunách, je účtován roční poplatek ve výši 1 %.

Chcete dosáhnout ještě vyššího zhodnocení? Přečtěte si, jak investovat do kryptoměn?

Bondster: Požadavky na investory

Registrace na Bondsteru je snadná a jednoduchá. Zde jsou uvedeny všechny požadavky, které byste měli splnit, pokud uvažujete o registraci na platformě.

 • Být starší 18 let
 • Mít evropský bankovní účet
 • Splňovat předpisy proti praní špinavých peněz (zodpovíte několik otázek)
 • Předložit kopii dokladu totožnosti
 • Předložit kopii výpisu z bankovního účtu

Převádět můžete peníze na platformu můžete buď v eurech, nebo v českých korunách. Pokud je vaším cílem investovat v eurech, měli byste peníze vložit v eurech, abyste se vyhnuli poplatkům za směnu měny.

Pozor: Pokud se rozhodnete vybrat svůj zůstatek více než třikrát za měsíc, účtuje vám Bondster poplatek za výběr ve výši 2 euro. První tři měsíční výběry jsou zdarma.

Je investování na platformě Bondster bezpečné?

Otázka bezpečnosti finančních prostředků investorů je při investování na platformě pro peer-to-peer půjčky stěžejní, protože bude spravovat všechny peníze, které na platformu vložíte a investujete je do půjček. Při posuzování nové platformy před jejím zařazením do svého portfolia se dívejte na tři věci:

 • Co platforma nabízí z hlediska záruk,
 • Na samotnou společnost (a její tým),
 • Kvalitu poskytovatelů půjček.

Rizika a záruky na Bondsteru

Na Bondsteru je na všechny půjčky poskytována 30 nebo 60denní záruka zpětného odkupu, což je velmi výhodné. Prostřednictvím platformy pak můžete investovat také do některých realitních projektů, nicméně výnosy z těchto projektů jsou nižší než u ostatních půjček, které platforma nabízí.

Vývoj počtu investorů na peer-to-peer platformě Bondster od května 2017 do listopadu 2021. 
Vývoj počtu investorů na peer-to-peer platformě Bondster od května 2017 do listopadu 2021. Zdroj: bondster.com

Všechny půjčky jsou také vázány na zástavu, jako je nemovitost nebo jiný majetek, například automobil, který bude zabavený v případě, že půjčka nebude včas splacena. Bondster je také velmi transparentní, pokud jde o množství půjček financovaných na platformě, s velmi podrobnou statistikou ukazující procento půjček, které jsou v prodlení nebo se teprve chystají splácet.

Ve skutečnosti jen velmi omezené množství půjček není splaceno – u všech poskytovatelů půjček je to méně než 1 %.

Společnost a tým

Bondster je společnost působící v České republice, která má licenci od ČNB umožňující ji tuto činnost. Jak jsme již zmínili, je zcela transparentní, pokud jde o čísla, a každý měsíc je zveřejňuje na své stránce se statistikami.

Bondster Tým
Zdroj: bondster.com

Na svých webových stránkách také zcela transparentně informuje o svém týmu, kde je kompletně popsána role každého člena týmu, což je také něco, co na platformě oceňujeme. Z profilu generálního ředitele Pavla Klemy je například zřejmé, že má 14 let zkušeností s prací v oblasti finančních služeb.

Poskytovatelé půjček

Vždy je důležité se zaměřit na poskytovatele půjček, které platforma využívá. To je většinou místo, kde platforma ztroskotá, pokud se stane něco špatného, například finanční krize.

Na platformě Bondster je pozitivní, že je plně transparentní i co se týče poskytovatelů půjček a zobrazuje je na stránce přístupné přímo z hlavní stránky. Nejčastěji se jedná o poskytovatele půjček z České republiky, najdete tam ale také úvěrové společnosti ze Španělska a Ruska. Poskytuje také přímé odkazy na finanční výkazy poskytovatelů půjček, což je také velmi příjemné vidět.

Přečtěte si více: Jak na půjčky

Jak začít investovat na platformě Bondster?

Začít s Bondsterem je skutečně snadné a během chvíle můžete začít generovat příjem na této platformě:

 • V prvním kroku si otevřete účet a necháte si ho ověřit. To zvládnete opravdu rychle – během pár minut.
 • Poté budete muset na svůj účet vložit finanční prostředky, abyste mohli začít investovat do půjček a generovat příjem. I to lze provést snadno, a to jednoduchým bankovním převodem. Budete mít možnost vložit peníze buď v korunách, nebo v eurech, podle toho, jakou měnu chcete na platformě používat.
 • Nakonec si budete muset vybrat způsob investování na platformě. Na platformě Bondster můžete investovat ručně, ale spíše bychom doporučili používat funkci automatického investování, která je opravdu jednoduchá, a přitom nabízí spoustu parametrů, které můžete nastavit.
 • Pro začátek je vhodné zvolit obvyklou strategii, ve které kombinujete slušné výnosy (nad 10 %), krátkodobé půjčky, abyste si zajistili dobré cashflow a zajištěné půjčky pro snížení rizika. Posléze nastavíte minimální částku investovanou do každé půjčky.
 • Poté stačí strategii aktivovat a máte v podstatě hotovo! Funkce Auto Invest pak automaticky investuje vaše peníze a vy začnete na platformě generovat peníze.

Přečtěte si více: Jak začít investovat a jaké vybrat vhodné investice?

Shrnutí

Celkově lze říci, že Bondster je rozhodně velmi silným hráčem na poli platforem pro peer-to-peer půjčky. Charakterizují ho silné výnosy, které jsou lepší než u většiny platforem v této oblasti. Nabízí přitom všechny věci, které byste od dobré platformy pro P2P půjčky očekávali: Záruku zpětného odkupu všech půjček, plnou transparentnost svých čísel, svého týmu a poskytovatelů půjček a účinnou funkci automatického investování.

Za zvážení stojí likvidita peněz na Bondsteru. Bondster sice spustil sekundární trh, ale není zde téměř žádná aktivita. To znamená, že sice máte možnost své investice dále přeprodat, ale pravděpodobně se tak nestane příliš rychle.

Abychom to však shrnuli, Bondster stojí za to vyzkoušet a pokud hledáte diverzifikaci, investujte na platformě drobnou částku a sami si vyzkoušejte, jak funguje.

Co se nám líbí:

 • Silný výnos téměř 14 % se zárukou zpětného odkupu
 • Plná transparentnost
 • Efektivní funkce automatického investování
 • Žádné poplatky za investice v EUR
 • Dostupné po celém světě
 • K dispozici je sekundární trh
 • Funkce automatického investování
 • Možnost investovat do půjček zajištěných bitcoinem

Co se nám nelíbí

 • Nedostatek „šablon“ pro funkci Auto Invest
 • Poplatek za předčasné ukončení investice
 • Záruka zpětného odkupu se liší půjčku od půjčky

Přečtěte si více: Alternativní Investice: Investování na Zonky, co všechno byste měli vědět, než začnete?

Nejčastěji kladené otázky:

Je Bondster bezpečný?

Než se rozhodnete investovat peníze, doporučujeme, abyste si každou P2P platformu řádně prověřili. Z našich zkušeností však lze usoudit, že na společnosti Bondster není nic podezřelého. Měli byste však vědět, že je Bondster financovaný společností ACEMA (jedním z jeho hlavních úvěrových partnerů).

Je možné investici do půjček snadno diverzifikovat?

Pokud je vám jedno, kam své peníze investujete, jednoduše si vytvořte portfolio pomocí funkce automatického investování bez jakýchkoli předdefinovaných nastavení. Vhodnější ovšem je nastavení a aktivace vlastních kritérií, aby portfolio půjček odpovídalo vaší toleranci rizika.

Jak rychle můžete z Bondsteru vybrat peníze?

Pokud je vaším cílem investovat krátkodobě, nebudete s Bondsterem spokojeni. Platforma nabízí dvě různé možnosti výstupu z vašich investic:

 • Chytrá rezerva: Chytrá rezerva je funkce, která vám umožňuje kdykoli vybrat své investice bez dalších nákladů. Upozorňujeme, že tuto možnost nabízí pouze některé půjčky s nízkým úrokem 3,9 %. Tyto půjčky jsou speciálně označeny touto možností.
 • Záruka likvidity: Některé půjčky s tímto označením vám dávají možnost ukončit investici do týdne, měsíce, čtvrtletí nebo roku. S předčasným výběrem se někdy pojí poplatek (obvykle 1-2 %).

Bondster nedávno zavedl sekundární trh, kde můžete svou investici prodat před koncem doby splatnosti úvěru. Mějte však na paměti, že pokud se rozhodnete prodat své půjčky na sekundárním trhu, bude vám platforma účtovat poplatek ve výši 0,5 %. Na sekundárním trhu však zatím není výrazná aktivita, což činí tento nástroj spíše neužitečný.

Existuje u Bondsteru záruka zpětného odkupu půjček?

Bondster nabízí záruku zpětného odkupu půjčky v délce 30 nebo 60 dnů. Tuto záruku zpětného odkupu poskytuje věřitel úvěru a vztahuje se na nesplacený zůstatek i naběhlý úrok.

Nabízí platforma Bondster nástroj Auto Invest?

Bondster poskytuje funkci Auto Invest, která vám pomůže definovat vaše investiční kritéria a automatizovat vaši investiční strategii.

Bondster vs. Zonky – co je lepší?

Obě platformy charakterizuje podobný obchodní model. V tuto chvíli je však Bondster mnohem pokročilejší, pokud jde o funkce, nabídky, a především zhodnocení peněz. Zonky je zajímavou alternativou pro investory, kterým se líbí Bondster a chtějí diverzifikovat riziko mezi více peer-to-peer platforem.

5/5 - (7 hlasů)

1 komentář k zobrazení

 1. Využívám tuhle platformu už nějakou dobu a spuštění sekundárního trhu jsem jen uvítal, byla to věc, která mi tu trochu scházela, aby se tu dalo lépe fungovat. Celkově mám však Bondster za dobrou platformu, hlavně jednoduchou, kde si snadno vyberu do čeho peníze naliju a nechám je makat bez větší námahy.

Komentáře nejsou povoleny.

Back To Top