skip to Main Content
Recenze Portu

Přemýšlíte, jak začít investovat na akciovém trhu, a jste v nesnázích? Zauvažujte o investiční platformě Portu. Tento robo-poradce vám zprostředkuje automatické investování do ETF – burzovně obchodovatelných fondů. Začátečníkům pomůže s návrhem investiční strategie dle jejich investičních cílů. Zkušený investor může volit ETF dle vlastního uvážení. Investovat však můžete plně automaticky za bezkonkurenční roční poplatek začínající na 0,6 % ročně.

Investiční platforma Portu je robo-poradce, který vám zprostředkuje automatické investování do burzovně obchodovatelných fondů – ETF. Za tuto službu si účtuje na české poměry velmi nízký poplatek, který začíná na 0,6 % ročně. Konkurenční platformy nabízejí podobnou službu s poplatkem okolo 1 % ročně, v případě klasických podílových fondů pak musí investor počítat s poplatkem 2 % ročně i více.

Možná, že vám tyto rozdíly přijdou zanedbatelné, podívejte se však na grafu níže, jaký rozdíl může udělat 2 % na poplatcích zaplacená navíc na dlouhém investičním horizontu.

Jednorázově investovaná částka 100 000 Kč po dobu 20 let při zhodnocení 10 % ročně a 8 % ročně
Jednorázově investovaná částka 100 000 Kč po dobu 20 let při zhodnocení 10 % ročně a 8 % ročně.

Pokud byste se rádi seznámili více s investiční platformou Portu, zjistili, jak investování do ETF prostřednictvím platformy Portu funguje a zda je vhodná tato platforma právě pro vás, jste na správném místě. V tomto komplexním článku se dozvíte vše potřebné.

Co je investiční platforma Portu?

Přemýšlíte, že byste začali investovat na akciovém trhu, ale máte strach, že by se vám nepodařilo vybrat ty správné akcie? Je pravdou, že investování pouze do několika málo akcií může být poměrně rizikové. Investoři tak často dávají přednost burzovně obchodovatelným fondům – ETF, která lze nakupovat na vlastní pěst, prostřednictvím klasických obchodních platforem. Tato ETF nabízejí okamžitou diverzifikaci a těší se stále větší popularitě.

Někteří lidé ovšem mají problém s přímým nákupem těchto ETF a hledají ještě více automatický investiční přístup.

To je přesně služba, kterou nabízí Portu. Pokud si otevřete účet na této investiční platformě, můžete si nechat vybrat ETF od tohoto robo-poradce, případně zvolit ETF, do kterých budete investovat sami, a posléze si nastavíte trvalý příkaz a můžete nakupovat tato ETF třeba pravidelně každý měsíc naprosto automaticky.

Portu si za tuto službu účtuje různé poplatky, dle zvoleného investičního plánu a délky investičního horizontu, dlouhodobý investor se však může dostat až na poplatek 0,6 % ročně, což je nabídka, se kterou se nemůžete setkat u žádného dalšího robo-poradce na českém trhu.

Portu tak nabízí podobnou službu, jako banky v případě investování do svých podílových fondů, ovšem s mnohem menším poplatkem.

Pokud byste snad měli obavy, že Portu není zavedená banka, není k tomu žádný důvod. Za touto službou stojí společnosti WOOD & Company, což je investiční společnost s 30letou historií a mimo jiné se jedná o největšího obchodníka s cennými papíry na pražské burze.

Proč investovat u Portu?

 • Využijte moderních technologií: Portu využívá při správě investic spojení automatického robo-investování a vlastního jedinečného softwaru. Díky jejich kombinaci dosahují portfolia investorů velmi zajímavého zhodnocení.
 • Flexibilita: Ideální investiční přístup je dlouhodobé a pravidelné investování s horizontem alespoň 10 let. Pokud ovšem získáte peníze navíc, můžete je kdykoliv jednorázově investovat, stejně tak je můžete kdykoliv vybrat, pokud chcete.
 • Automatizace: Ať už vám vaší strategii navrhne Portu nebo vy sami, můžete do těchto fondů investovat jednoduše automaticky prostřednictvím zřízení trvalého příkazu z vašeho běžného bankovního účtu.
 • Dosáhněte dlouhodobých tržních výnosů: Výkonnost amerického akciového trhu se pohybuje dlouhodobě na úrovni 10 % ročně. Celosvětový akciový trh pak roste o 8,9 % ročně. Pokud chcete, aby se vaše volné peníze zhodnocovaly tímto tempem, není nic jednoduššího než si vybrat příslušný burzovně obchodovatelný fond a začít ho automaticky prostřednictvím Portu nakupovat. Platforma si za tuto službu strhává poplatek začínající na 0,6 % ročně.

Pro koho je investování na platformě Portu vhodné?

Investování prostřednictvím platformy Portu je vhodné pro začínající investory, kteří se příliš neorientují na akciovém trhu, případně i zkušené investory, kteří zkrátka nechtějí trávit investováním příliš mnoho času.

Portu nabízí komukoliv možnost investovat jednorázově nebo pravidelně částky už od 1 000 Kč měsíčně do diverzifikovaného portfolia burzovně obchodovatelných fondů. Od tohoto investičního přístupu samozřejmě nemůžete očekávat zhodnocení o desítky procent ročně, pokud ale hledáte způsob, jak budovat dlouhodobě a stabilně své důchodové úspory, je Portu naprosto skvělá služba.

Jak to celé funguje?

Principy investiční platformy Portu jsou postavené na myšlence Warrena Buffetta, který je přesvědčený, že drtivá většina drobných investorů není dlouhodobě schopná prostřednictvím výběru jednotlivých akcií překonat výkonnost akciového trhu jako celku. Díky Portu však můžete investovat i relativně nízké částky do diverzifikovaného portfolia cenných papírů – ETF.

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy, které můžete nakupovat podobně jako akcie na akciových trzích. Vzhledem k tomu, že jsou tvořeny celou kolekcí cenných papírů – akcií, dluhopisů, komodit apod – nabízejí okamžitou diverzifikaci, a proto jsou mnohem méně rizikové než jednotlivé akcie.

Jak funguje investování na Portu v praxi? Poté co se na platformě zaregistrujete (což si přiblížíme ještě níže) máte v podstatě dvě možnosti. Ostřílenější investoři si mohou vybrat vlastní skladbu ETF.  Lidé, kteří si tolik nevědí rady s výběrem jednotlivých burzovně obchodovatelných fondů si pak mohou nechat sestavit investiční strategii na míru, dle vlastních investičních cílů, délky investičního horizontu a míře rizika, kterou chtějí podstupovat.

Navržené Portu portfolio

Méně zkušení investoři si mohou nechat navrhnout Portu portfolio. Stačí vyplnit požadované údaje, jako je výše jednorázového vkladu, výše měsíčního příspěvku a údaje o délce investičního horizontu a požadované rizikovosti (váš rizikový profil, zjistíte na základě vyplněného investičního dotazníku) a Portu vám navrhne portfolio složené na míru a vy se nemusíte o nic více starat.

Pokud hodláte dosáhnout konkrétní cílové částky, můžete vyplnit i tento údaj a Portu vám sdělí, jakou měsíční částku byste měli při vámi zvolené investiční strategii měsíčně odkládat stranou.

Necílíte-li na konkrétní částku, ihned se dozvíte, jaká by mohla být konečná hodnota vaší investice dle vámi nastavené investiční strategie.

Návrh Portu portfolia.
Návrh Portu portfolia. Zdroj: portu.cz

Vlastní strategie

Zkušenější investoři si mohou navolit i vlastní fondy, dle svého uvážení. Jedná se o vlastní strategii, kterou si nějakým způsobem pojmenujete (na obrázku Global Strategy), v případě vlastní strategie si přitom můžete volit nejenom typy fondů, ale i jejich váhu v portfoliu.

Kromě toho si pak můžete navolit i dva doplňkové parametry:

 • Automatická rebalance: Hodí se mít aktivované, pokud jste si na počátku zvolili nějaké složení fondů a chcete, aby zůstávalo toto složení v průběhu času konstantní. Pokud by například americké akcie výrazně vyrostly a evropské nikoliv, za několik let by se mohlo stát, že budou mít americké akcie ve vašem portfoliu výrazně vyšší váhu než evropské. Pokud budete mít aktivovanou rebalanci portfolia, Portu bude automaticky investovat více peněz do evropských akcií, aby zůstávalo složení portfolia konstantní. Rebalance portfolia vede dlouhodobě k dosažení lepší ziskovosti portfolia jako celku.
 • Zajištění měnového rizika: Česká měna je stále koruna, ale investice na Portu putují primárně do fondů, které jsou obchodované v dolarech nebo eurech. Co vám jako českému investorovi v takovém případě hrozí? Pokud by česká koruna vůči těmto měnám výrazně posilovala, mohlo by se stát, že váš zisk dosažený v dolarech nebo eurech nakonec bude zcela vymazán, nebo dokonce obrácen do záporu posilující korunou. Pokud tak chcete investovat zodpovědně, vyplatí se aktivovat rovněž parametr zajištění měnového rizika.

Aktivace obou doplňkových parametrů je velmi účelná a Portu opět provede veškerou práci automaticky za vás. Z dlouhodobého hlediska se jejich aktivace určitě vyplatí.

Návrh vlastní Portu strategie..
Návrh vlastní Portu strategie. Zdroj: portu.cz

V horní části obrázku můžete vidět, jak se vaše pravidelná investiční strategie vyvíjí, dolní část obrázku zobrazuje složení portfolia, a to v číselném vyjádření i přehledném grafu.

Kolik investování prostřednictvím Portu stojí?

Investor se nemusí bát žádných vstupních ani výstupních poplatků, které jsou obvykle spojené s investováním prostřednictvím podílových fondů. V základním nastavení si Portu účtuje poplatek 1 % ročně z hodnoty vašeho investičního portfolia. Dlouhodobí investoři však mohou získat na poplatcích slevu, a nakonec investovat pouze za poplatek 0,6 %.

Co všechno za zaplacený poplatek dostanete.
Co všechno za zaplacený poplatek dostanete. Zdroj: portu.cz

Jak už bylo jednou řečeno, rozdíl zaplacený na poplatcích může znamenat podstatný rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem investiční strategie. Na obrázku níže můžete vidět, jak se může lišit zhodnocení vyváženého portfolia se zhodnocením 7 % ročně při využití investiční platformy Portu nebo investováním na vlastní pěst prostřednictvím klasického brokera.

Rozdíl v konečné hodnotě investice při investování prostřednictvím Portu a klasického brokera.
Rozdíl v konečné hodnotě investice při investování prostřednictvím Portu a klasického brokera. Zdroj: portu.cz

Jaké můžete očekávat zhodnocení?

Aktivních investorů, kteří jsou schopní díky výběru jednotlivých akcií dlouhodobě překonávat výkonnost trhu jako celku, je jako šafránu. Nejzářnějším příkladem je však Warren Buffett, který dokázal dlouhodobě zhodnocovat své peníze o 30 % ročně. Díky tomu dosáhl miliardového bohatství. S Portu můžete dlouhodobě počítat se zhodnocením kolem 8-9 % ročně. Přijde vám to málo?

Na první pohled možná ano, v tabulce níže však můžete vidět, jak se vám zhodnotí pravidelná měsíční investice ve výši 2 000 Kč při různých úrovních ročního zhodnocení.

Zhodnocení pravidelné investice v průběhu času

Zhodnocení
7 % ročně
Zhodnocení
8 % ročně
Zhodnocení
9 % ročně
Investovaná
částka
10 let 332 000 Kč 348 000 Kč 365 000 Kč 240 000 Kč
20 let 984 000 Kč 1 098 000 Kč 1 228 000 Kč 480 000 Kč
30 let 2 267 000 Kč 2 719 000 Kč 3 271 000 Kč 720 000 Kč

Vidíte, že i poměrně skromná pravidelná investice ve výši 2 000 Kč se vám může na dostatečně dlouhém investičním horizontu velmi zajímavě zhodnotit. Pokud tak například uvažujete o budování důchodových úspor, je investiční platforma Portu jednou z nejlepších variant, kterou můžete zvolit, pokud nechcete investováním trávit zbytečně mnoho času.

Jak začít investovat na platformě Portu?

Zřízení účtu na Portu zvládne doslova každý a lze ho popsat poměrně jednoduše v 5 krocích:

 1. V prvé řadě je třeba si otevřít účet. Jednoduše kliknete na tlačítko „začít investovat“ a posléze se řídíte pokyny uvedenými v přihlašovacím formuláři. Před registrací si připravte, telefon, email, dva doklady totožnosti a číslo bankovního účtu.
 2. Portu zjistí, jaké máte zkušenosti s investováním. Aby vám mohlo být sestavené portfolio na míru, je třeba vyplnit investiční dotazník, ve kterém se vás bude Portu tázat na vaše zkušenosti s investováním, jaký je váš postoj vůči riziku a také o sobě prozradíte, jakou částku byste chtěli investovat a na jak dlouhou dobu (tyto hodnoty jsou čistě informační a lze je později nastavit dle aktuálních požadavků).
 3. Bude vám navrženo portfolio na míru. Na základě uvedených informací vám je Portu schopné sestavit investiční portfolio přesně na míru vašim potřebám. Dozvíte se ihned, jaké burzovně obchodovatelné fondy budou tvořit vaše portfolio a také dostanete predikci vývoje hodnoty vaší investice.
 4. Ověření totožnosti. K ověření totožnosti postačí nahrát fotografie dvou dokladů totožnosti. Nemusíte se bát, vše probíhá online prostřednictvím bezpečného připojení a zvládnete to za pár minut.
 5. Vložíte peníze na účet Portu: Peníze můžete zaslat na účet Portu jednorázově klasickým bankovním převodem. Pokud hodláte jako většina investorů na Portu investovat pravidelně, stačí naskenovat QR kód, který je unikátní pro vaši investiční strategii a nastavit si v elektronickém bankovnictví trvalý příkaz. Převody posléze probíhají automaticky a vaše peníze jsou investovány, jakmile dorazí na váš účet u Portu následující v obchodní den platformy, což je obvykle nejbližší středa.
QR kod
Zdroj: portu.cz

Nejčastější otázky ohledně investování prostřednictvím Portu?

Kdo může investovat prostřednictvím Portu?

Na platformě Portu může investovat doslova každý. Investování je velmi dostupné už od 1 000 Kč měsíčně. Je velmi flexibilní a nevyžaduje žádné speciální znalosti.

Jak jsou mé peníze investovány

Každá vaše investiční strategie má unikátní variabilní symbol. Stačí naskenovat QR kód, který je rovněž pro každou investiční strategii unikátní a zřídit si trvalý příkaz. Peníze jsou následně z vašeho běžného účtu odesílány v pravidelných intervalech na účet Portu, kde už jsou automaticky investovány do jednotlivých burzovně obchodovatelných fondů. Vy se nemusíte vůbec o nic starat.

Jaké jsou rozdíly mezi Portu a klasickým spořícím účtem?

Co se týče ovládání, nepanuje mezi účtem na Portu a spořícím účtem příliš velký rozdíl. Portu však nabízí celou řadu výhod. Na spořícím účtu máte samozřejmě garantováno, že o své peníze nepřijdete, Portu však nabízí mnohem zajímavější zhodnocení. I přesto, že může vaše investice v krátkodobém horizontu klesnout na své hodnotě, z dlouhodobého hlediska roste se zhodnocením 7-9 % ročně (dle vybraných ETF), což je mnohem vyšší zhodnocení, než jaké vám může nabídnout jakýkoliv spořící účet.

Co je to rebalance aktiv?

Díky rebalanci zůstává složení vašeho portfolia stále v původním nastavení. Pokud, některé z vašich ETF roste mnohem více než jiné, může jeho váha v portfoliu stoupnout nad původně nastavenou úroveň. Portu je však schopné automaticky nakupovat investice takovým způsobem, aby složení portfolia stále odpovídalo vaší investiční strategii, potažmo investičním cílům.

Jak jsou vypláceny dividendy?

Pokud si vyberete ETF, které dividendy vyplácí, pak vám jsou vyplaceny na účet u Portu a posléze automaticky reinvestovány. Pokud jejich vyplacená výše přesáhne 6 000 Kč ročně, je třeba z nich odvést daň z kapitálového výnosu, která činí 15 %. Vhodnější tak je vybírat ETF, která dividendy akumulují – tzn. reinvestují je automaticky a dividenda vám vůbec na účet u Portu vyplacena není.

5/5 - (4 hlasy)
Back To Top