skip to Main Content
Dluhopisomat

Uvažujete, že byste začali investovat do dluhopisů, ale nevíte, jak začít? Jsou pro vás dluhopisové podílové fondy příliš nudné a dali byste přednost raději jednotlivých cenným papírům? Dluhopisový trh může být pro řadu investorů pole neorané a s výjimkou občasných instagramových reklam na pochybné projekty se možná ani s dluhopisy nesetkali. A slyšeli jste už o platformě Dluhopisomat? Jedná se o první český srovnávač dluhopisů, který umožňuje investovat do prověřených projektu už od pár korun.

Zhodnocení finančních prostředků na spořicích účtech dlouhodobě prohrává s inflací – klesá teda kupní síla vašich peněz, z investic do akcií mají lidé mnohdy obavy a tak mohou uvažovat o investování do dluhopisů, které na rozdíl od akcií nabízejí garantovaný výnos. Korporátní dluhopisy pak mohou nabízet i poměrně zajímavé zhodnocení, problémem však často spočívá v otázce, jak vhodný korporátní dluhopis vybrat?

Chcete-li investovat spolehlivou cestou do firemních dluhopisů, nabízí se využít služby první českého srovnávače dluhopisů – platformy Dluhopisomat. Že jste o této platformě doposud neslyšeli? Nevadí. V této komplexní recenzi se dozvíte vše podstatné. Odpovíme si na otázky, co to vlastně Dluhopisomat je, jakým způsobem funguje, jaké zhodnocení můžete od investic do dluhopisů prostřednictvím této platformy očekávat a mnoho dalšího.

Co je investiční platforma Dluhopisomat?

Dluhopisomat je investiční platforma či srovnávač dluhopisů, který umožňuje i drobným investorům podílet se na úspěchu jednotlivých společností prostřednictvím investic do korporátních (firemních) dluhopisů. Jedná se o tržiště, kde se propojují investoři s volnými finančním prostředky, jež mají zájem o jejich zhodnocení s prověřenými společnostmi, kteří chtějí financovat rozvoj svého dalšího podnikání prostřednictvím emise svých dluhopisů.

Platforma hodnotí jednotlivé projekty podle velmi důkladně zpracované metodiky, investorům tak hrozí mnohem menší riziko, než kdyby do jednotlivých firemních dluhopisů investovali sami. Vybírat přitom můžete z neustále se obnovující nabídky dluhopisů, jejichž zhodnocení se nejčastěji pohybuje v intervalu 8 – 11 % ročně, což je zhodnocení, které s přehledem poráží všechny spořicí účty a je dokonce srovnatelné s dlouhodobým růstem akciových trhů, které však obecně charakterizuje mnohem větší riziko. Na výběr přitom máte z velkého počtu dluhopisů, které si můžete volit dle rizikovosti, výnosu, minimální výše investice i doby splatnosti.

Ačkoliv každý projekt projde sítem přísných kritérii, nemusíte samozřejmě investovat do jednotlivých dluhopisů úplně slepě. Každý projekt, který je na platformě zveřejněn si můžete do posledního detailu prozkoumat.

Kromě investice do projektů, přímo na platformě pak Dluhopisomat také plní roli srovnávače dluhopisů. V tomto srovnávači si můžete neustále vybírat z více než 1 000 dluhopisů, které jsou hodnocené dle metodiky ministerstva financí. Prostřednictvím využití jednotlivých filtrů si mohou zkušení investoři vybrat konkrétní dluhopis odpovídající jejich rizikovému profilu a sestavit si tak diverzifikované dluhopisové portfolio, které odpovídá jejich rizikovému profilu.

Dluhopisomat řečí čísel.
Dluhopisomat řečí čísel. Zdroj: dluhopisomat.cz

Proč investovat na Dluhopisomatu?

 • Investujete pouze do prověřených projektů: Každý z projektů, který se uchází o financování prostřednictvím platformy Dluhopisomat je důkladně prověřován. Platforma má stanoveno hned 45 kritérií, podle kterých jednotlivé žadatele o dluhopisové financování hodnotí. Patří mezi ně například velikost společnosti, zisk za posledních 3 až 5 let, růst tržeb, zadlužení společnosti a mnoho dalšího. Na základě těchto kritérií pak je každý projekt hodnocen a posléze přidán na platformu či nikoliv. Tímto scoringem pak projde pouze 1 ze 17 projektů, máte tak jistotu, že investujete pouze do kvalitních korporátních dluhopisů.
 • Většina dluhopisů je zajištěna: Největším rizikem dluhopisů je krach emitenta. V takovém případě hrozí, že vám nebude splacena jistina dluhopisů, nedosahuje-li likvidační hodnota společnosti celkové výše závazků. V případě dluhopisů na této platformě však platí, že drtivá většina emisí, které se na platformě objeví, je zajištěná. Nemusíte se tak bát, že byste v případě problémů emitenta o své investiční prostředky přišli.
 • S Dluhopisomatem může investovat i začátečník: Nejnáročnější na investování do korporátních dluhopisů je právě vyhodnocení bezpečnosti investice. Respektive společnosti, která dluhopisy emituje. Využijete-li však platformy Dluhopisomat, tento problém vám odpadne, protože za vás dluhopis hodnotí tým zkušených odborníků této platformy.
 • Můžete dosáhnout velmi zajímavého zhodnocení: Investujete-li do prověřených projektů, můžete dosáhnout zhodnocení okolo 8-11 % ročně, což je velmi zajímavá návratnost, která můžete konkurovat i akciovým trhů a s přehledem poráží například úročení vkladů na spořicích účtech či terminovaných vkladech.
Aktuální nabídka dluhopisů na platformě Dluhopisomat.
Aktuální nabídka dluhopisů na platformě Dluhopisomat. Zdroj: dluhopisomat.cz

Pro koho je investování na platformě Dluhopisomat vhodné?

Investování do dluhopisů prostřednictvím této platformy je vhodné pro investory, kteří se příliš neorientují na dluhopisovém trhu, případně začínající investory, kteří nechtějí strávit zkoumáním jednotlivých dluhopisů příliš mnoho času.

Prostřednictvím Dluhopisomatu může do prověřených projektů investovat doslova každý, přičemž jediným omezením je minimální výše investice, která odpovídá jmenovité hodnotě jednoho kusu dluhopisu. Ta se může pohybovat v řádově od stovek korun až po desetitisíce. S vhodnou volbou dluhopisů, tak můžete investovat už od pár korun, přičemž veškerou náročnou práci za vás odvede právě tato investiční platforma.

Proč byste mohli uvažovat o investování prostřednictvím platformy Dluhopisomat?
Proč byste mohli uvažovat o investování prostřednictvím platformy Dluhopisomat? Zdroj: dluhopisomat.cz

Jak funguje srovnávač dluhopisů?

Jak už bylo řečeno, kromě dluhopisů, které hodnotí Dluhopisomat nabízí tato společnost rovněž srovnání dluhopisů. Do něho jsou opět zařazeny prověřené cenné papíry, dle metodiky ministerstva financí.

Předtím než jsou dluhopisy zařazeny do srovnávače tak procházejí kontrolou, která zahrnuje například hodnocení finanční kondice emitenta dluhopisů, stejně jako jeho byznys plánu, důvodu emise dluhopisů a mnoho dalších kritérií. Ve srovnávači přitom naleznete více než 1 000 dluhopisů, které je možné filtrovat dle hned několika kategorií:

 • Roční úroková sazba: Zhodnocení jednotlivých dluhopisů se pohybuje na škále 0 – 17 %
 • Skóring dle metodiky ministerstva financí: Projekty jsou dle tohoto skóre rozděleny na stupnici od 0 do 19 do pěti kategorií
 • Splatnost dluhopisů: Splatnost dluhopisů lze filtrovat v intervalu 0 až 10 let
 • Forma zajištění: Dluhopisy lze filtrovat prostřednictvím 5 typů zajištění
 • Typ podnikání: Jednotlivé emitenty lze vybírat dle 6 typů kategorií podnikání

Dále je také možné vybírat z dluhopisů, které charakterizuje možnost předčasného splacení, můžete dát přednost pouze cenným papírům se schváleným prospektem od ČNB, případně volit pouze státní dluhopisy. Prostřednictvím Dluhopisomatu tak je možné jednoduše investovat i do protiinflačních státních dluhopisů České republiky.

Rozhraní srovnávače dluhopisů.
Rozhraní srovnávače dluhopisů. Zdroj: dluhopisomat.cz

Výhody platformy Dluhopisomat

 • Výnosy vám jsou jednoduše a pravidelně vypláceny na účet
 • Důkladné analýzy jednotlivých emitentů dluhopisů
 • Můžete podpořit zavedené české firmy
 • Informace o jednotlivých emisích jsou velmi přehledně zpracovány
 • Značné množství srovnávaných dluhopisů
 • Velmi příjemné uživatelské rozhraní platformy
 • Minimální výše investice už od 1 Kč
 • Kvalitní zákaznická podpora

Jak začít prostřednictvím Dluhopisomatu investovat?

Pokud jste si až donedávna mysleli, že je investování do dluhopisů náročné a je vyhrazeno pouze odborníkům a finančním specialistům, pak Dluhopisomat tento předpoklad staví na hlavu. Realizace investice prostřednictvím této platformy je otázkou pár desítek minut, přičemž vše zvládnete provést z pohodlí domova. Jak investovat na Dluhopisomatu krok za krokem:

 1. Výběr dluhopisu: První krokem je výběr daného dluhopisu. To můžete provést ve srovnávači prostřednictvím filtrovacích kritérií, případně si vybrat přímo projekty, které jsou prověřené platformou Dluhopisomat. První varianta je vhodná pro zkušenější investory, kteří jsou schopní si udělat obrázek o daném projektu sami. Druhou možnost pak může využít i naprostý začátečník.
Detail nabídky dluhopisu.
Detail nabídky dluhopisu. Zdroj: dluhopisomat.cz
 1. Vyplnění poptávkové formuláře nebo objednávka online: Pokud vám samotná prezentace investice nestačila, můžete vyplnit poptávkových formulář, přičemž vám obratem zavolá klientský pracovník a zodpoví vám veškeré dotazy. Jste-li definitivně rozhodnuti investovat, můžete vyplnit online objednávku.
Detail online objednávky.
Detail online objednávky. Zdroj: investor.jamesapp.cz
 1. Dokončení objednávky: Po kliknutí na tlačítko „POKRAČOVAT V OBJEDNÁVCE“ je třeba vyplnit veškeré požadované osobní údaje a objednávku dokončit. Raději dvakrát si zkontrolujte číslo bankovního účtu, na který chcete posléze inkasovat výnosy i splacenou jistinu.
Dokončení objednávky.
Dokončení objednávky. Zdroj: investor.jamesapp.cz
 1. Dluhopisomat vás spojí s emitentem: Platforma vás spojí s emitentem a ten vás obratem kontaktuje na emailové adrese a předá vám podklady pro platbu za nákup dluhopisů. Po zaslání peněz je objednávka považována za dokončenou.
 2. Obdržíte dluhopisy: Po dokončení objednávky vám jsou ze strany emitenta zaslány doporučenou poštou fyzické dluhopisy.
 3. Inkasujete výnosy: Výnosy z vaší investice automaticky inkasujete na bankovní účet uvedený v procesu objednávky. Po uplynutí doby splatnosti vám pak je na bankovní účet rovněž splacena jistina dluhopisů.

Kolik investování prostřednictvím Dluhopisomatu stojí?

Velkým benefitem Dluhopisomatu jsou poplatky. Investor se nemusí obávat vstupních, průběžných ani výstupních poplatků, které jsou spojeny s investování do klasických bankovních podílových fondů. Vy jako investoři, za investice na platformě Dluhopisomat neplatíte žádné poplatky za investici do dluhopisů.

Váš výnos bude pouze snížen zákonnou daní ve výši 15 %. V případě fyzických osob za vás tuto daň odvede přímo emitent, právnické osoby pak inkasují výnos v hrubé výši a posléze musí tyto výnosy uvést ve svém pravidelném daňovém přiznání.

Jaké můžete očekávat zhodnocení a jaká jsou hlavní rizika investování prostřednictvím platformy Dluhopisomat?

Dluhopisy prezentované ve srovnávači nabízejí výnos až 17 %. Určitě je však vhodné volit méně rizikové projekty nabízející výnos do 10 % ročně, případně dát přednost projektům, které prezentuje samotná platforma – jsou důkladně prověřené Dluhopisomatem a obvykle je charakterizuje zhodnocení v intervalu 8 -11 %. Výnosy jsou přitom už uvedené v čisté formě – po odečtení daně a inkasujete je přímo na bankovní účet.

Pokud jste nyní začali slavit, že můžete investovat do bezrizikových dluhopisů se zhodnocením až 17 %, nejásejte předčasně. Každá investice je charakteristická určitou mírou rizika a vyšší hodnocení obvykle nabízejí méně zavedené nebo méně rentabilní projekty, u nichž hrozí větší riziko bankrotu, případně jsou tyto dluhopisy nezajištěné. Vždycky byste tak měli dávat na misku vah jak potenciální výnos, tak riziko, abyste investovali v souladu s vaším rizikovým apetitem. Zároveň není od věci své investiční prostředky diverzifikovat mezi vícero projektů.

Dluhopisy se zhodnocení 15 % a více obvykle charakterizuje vysoké riziko.
Dluhopisy se zhodnocení 15 % a více obvykle charakterizuje vysoké riziko. Zdroj: dluhopisomat.cz

Kdo za společností stojí?

Portál Dluhopisomat, který je vlastněn společností Klub investorů a traderů s.r.o., byl spuštěn v roce 2017 po záštitou skupiny Comport Finance Group, po jejíž křídla rovněž spadá. Jedná se o společnost, která se dlouhodobě pohybuje na české trhu zajištěných investičních a úvěrových produktů.

Již rok po pilotním spuštění platforma emitovala dluhopisy významných partnerů – mj. Saunia, C2H, Realkredit, TEPfactor, AG CHEMI GROUP, CEE Real Estate, Pegas, Anodius, přečimž bylo jejím prostřednictvím upsáno několik desítek milionů korun. O rok později došlo k redesingu webu a dalším zásadním milníkem byl rok 2022, kdy došlo ke spuštění prvního českého srovnávače dluhopisů.

Hlavní milníky Dluhopisomatu.
Hlavní milníky Dluhopisomatu. Zdroj: dluhopisomat.cz

Zakladatelem portálu je Petr Cimala, který už jako vysokoškolský student aktivně investoval na finančních trzích. Posléze pracoval například v americkém společnosti Market Vision, kde působil jako projektový manažer. Stojí za založením Klubu investorů a také je členem představenstva Charles Bridge Global Macro Fund a od roku 2016 rovněž partnerem ve skupině Comfort Finance Group. Spoluzakladatelem projektu je právník Andrej Štaňko a ve vrcholných funkcích působí další zkušení manažeři jako Věra Koubová nebo Vladimír Pikora.

Manažerský tým projektu Dluhopisomat.
Manažerský tým projektu Dluhopisomat. Zdroj: dluhopisomat.cz

Nejčastější otázky ohledně investování prostřednictvím Dluhopisomatu?

Co je Dluhopisomat?

Dluhopisomat je platformou, která pomáhá firmám a společnostem propojovat se s investory, kteří by měli zájem o investice do jejich dluhopisů. V roce 2022 však také projekt představil první český srovnávač dluhopisů, kde mohou investoři vybírat z více než 1 000 dluhopisů.

Proč investovat prostřednictvím Dluhopisomatu?

Projekty prezentované přímo na platformě jsou důkladně prověřené na základě 45 kritérií společnosti. Lidé tak mohou investovat do těchto projektů poměrně bezpečně, aniž by měli důkladné znalosti dluhopisového trhu, nebo hodnocení finanční zdraví jednotlivých společností. Tím Dluhopisomat zájemcům o investování do dluhopisů značně šetří čas.

Jaký poplatek za investování na Dluhopisomatu zaplatím?

Velkou výhodou je, že investování prostřednictvím této platformy není zatíženo žádným poplatkem.

Jsou dluhopisy nějakou formou zajištěny?

Téměř všechny dluhopisy na platformě Dluhopisomat jsou zajištěné a to obvykle jedním z následujících způsobů: Ručitelské prohlášení, pohledávky, nemovitosti, notářských zápis nebo movitý majetek.

Jak často a jakým způsobem jsou vypláceny výnosy?

Interval výplaty výnosu je definován v prospektu daného dluhopisu a nejčastěji se jedná o kvartální výplaty. Výnosy pak jsou vypláceny pohodlně na bankovní účet investora.

2.3/5 - (3 hlasy)
Back To Top