Uvažujete, že byste začali investovat do dluhopisů, ale nevíte, jak začít? Jsou pro vás dluhopisové…

Poklesy trhu jsou bohužel jistotou v životě každého investora. Informace pro ty z vás, kteří měli to štěstí, že nikdy nezažili pocit, kdy se podívají na své portfolio a přivítalo je jen moře červené barvy, váš čas nevyhnutelně přijde. To, jak na to zareagujete, často odděluje úspěšné investory od ostatních.
Na akciovém trhu se opakují období, kdy trh prochází extrémní volatilitou a je snadné se začít bát. Máme pro vás však špatnou zprávu. Je to inherentní vlastnost akciového trhu, což znamená, že dříve nebo později zkrátka bude výraznému propadu vystaveno i vaše investiční portfolio. S ohledem na to vám přinášíme několik rad, jak se vypořádat s prudkým poklesem trhu a vyjít z něj ve zdraví a možná v ještě lepší kondici než před propadem.
1. Nepropadejte panice, neprodávejte, nedělejte nic
První a nejdůležitější radou je nepanikařit. Jak dokazují četné předchozí burzovní krachy, trh se nakonec zotaví. Pokud zpanikaříte a začnete prodávat své akcie nebo burzovně obchodované fondy (ETF), můžete se připravit o potenciální dlouhodobé zisky.
Je velmi snadné nechat se strhnout každodenním vírem zpráv, kde se píše, že nebe padá a žádné podniky se nikdy nevzpamatují. Připomeňte si historii akciového trhu. V letech 1854 až 2018 bylo ve Spojených státech zaznamenáno 33 velkých recesí. V každé z nich se trh odrazil zpět nad předchozí maxima a mnohem výše. Proto je důležité kvůli krátkodobým ztrátám nezapomínat na dlouhodobou investiční strategii.
Opuštěním svých pozic si uzavíráte ztrátu, přestože je statisticky velmi pravděpodobné, že se trh zotaví. V dobách neklidu je nejtěžší nedělat nic, ale zdokonalením svého investičního temperamentu se můžete dostat do nejlepší možné pozice, abyste nakonec trh překonali.
Přečtěte si více: Dlouhodobá investiční strategie: Jak spolehlivě a s úspěchem investovat na důchod?
2. Dejte dohromady své myšlenky
Jakmile jste se vyhnuli pocitům paniky spojeným s propadající se hodnotou portfolia, je čas dát dohromady své myšlenky. Konkrétně zvažte svůj časový plán investování a přehodnoťte své současné pozice.
Krátkodobé myšlení může být pro každé portfolio velmi nebezpečné. Připomenutím vlastní časové osy můžete znovu získat přehled. Dvacetiletý výhled způsobuje, že každá kvartální zpráva o hospodaření dané společnosti představuje pouze 1,25 % doby, po kterou plánujete akcie vlastnit. Velké společnosti se kvůli jedné špatné výsledkové zprávě nerozpadnou, takže nezapomeňte myslet dlouhodobě.
Připomeňte si důvody, proč již akcie ve svém portfoliu držíte. Pokud se u těchto společností nezměnila základní fakta, nemělo by se změnit ani vaše přesvědčení o dané akcii. Zisky společností budou vždy krátkodobě stoupat a klesat a jejich akcie s nimi. Úspěšní investoři se přes tyto otřesy přenesou a vyjdou z nich na druhém konci stále s akciovou pozicí v úspěšné společnosti.
Přečtěte si více: Máte strach z krachu akciového trhu? Co dělat, když se akciový trh propadne?
3. Přejděte do defenzivy
Když jste se vyhnuli panice a zkoncentrovali své myšlenky, můžete nyní začít jednat. Nejprve zhodnoťte své portfolio z hlediska diverzifikace. Měli byste se snažit diverzifikovat pokud možno více způsoby: geograficky, stylově a prostřednictvím různých odvětví. Tímto způsobem ochráníte své portfolio, protože zajistíte, že vás případně příliš neovlivní jediný lokální problém v ekonomice.
Dále zvažte rotaci do některých defenzivních akcií. Některá odvětví mají tendenci si vést dobře v době hospodářského poklesu, například veřejné služby nebo zdravotnictví. Vlastnictví silných akcií v těchto odvětvích by mohlo pomoci zmírnit případné širší problémy na trhu.
Nakonec zvažte zakotvení svého portfolia v akciích s velkou tržní kapitalizací, které s velkou pravděpodobností snadno přečkají období ekonomických problémů. Okamžitě mě napadají akcie společností Apple, Alphabet (Google) nebo Berkshire Hathaway.
Přečtěte si více: Nemovitosti vs. akcie: Co je lepší investice?
4. Přejděte do útoku
Jakmile jste vaše portfolio dostatečně zabezpečili proti dalšímu poklesu, zvážit některé nákupy, pokud vám to situace dovolí. Vhodně zvolenými kroky byste si mohli zajistit cenné akcie se slevou. Mnoho investorů se v době poklesu ze strachu odvrací od akcií s vysokým růstem. Pokud jsou základní fundamenty těchto společností stále silné, investujte do jejich akcií, dokud jsou relativně podhodnocené. Někteří investoři doslova říkají, že si v době výrazného poklesu připadají, jak v obchodním domě v období slev a něco na tom bude. Pouze je třeba ovládnou emoce a v době, kdy méně zkušení investoři z trhu prchají, na něm prozíravě investovat další peníze.
Dávejte si však pozor, abyste investovali jen tolik, kolik si můžete dovolit. Vždy držte nějakou finanční rezervu či pohotovostní fond, abyste případně nebyli nuceni své akciové investice prodávat. Využití strategie, jako je pravidelné investování, by tak zde mohlo být obzvláště užitečné, abyste z nákupů odstranili část emocí. A rozhodně také stojí zmínit, co kdysi řekl „Věštec z Omahy“ alias legendární investor Warren Buffett:
„Buďte opatrní, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když mají ostatní strach.“