skip to Main Content
Práce z domova na PC

Chcete pracovat z domova, ale vydělávat peníze jako v kanceláři? I to jsou výhody, které vám může práce na dálku přinést. Najděte ten správný poměr mezi svobodou práce z domova a finančními výhodami.

Podle studie Booth School of Business Chicagské univerzity z června 2020 lze více než třetinu (37 %) pracovních míst ve Spojených státech vykonávat výhradně z domova. Tato zaměstnání jsou obvykle placená více než ta, která nelze vykonávat doma, a tvoří téměř polovinu (46 %) všech mezd v USA, uvádějí výzkumníci. V ČR budou tato čísla asi o něco nižší, ale princip zůstává stejný, celou škálu lépe placené práce lze vykonávat z domu. A tento trend je navíc čím dál silnější. Přemýšlíte, že byste změnili směřování své pracovní kariéry? Jste na správném místě.

Pokud tedy víte, kde hledat, je možné udržet si produktivitu a – pokud začínáte podnikat z domova – vypočítat si budoucí ziskovost z vaší činnosti.

Jak pracovat z domova

Pravděpodobnost nalezení zaměstnání na dálku roste díky přechodu z kancelářského prostředí, který mnoho firem provedlo během pandemie koronaviru. Většina zaměstnavatelů (83 %) nyní tvrdí, že přechod na práci na dálku byl pro jejich společnost úspěšný, jak vyplývá z průzkumu společnosti PwC z ledna 2021, který se týkal společností vhodných pro zaměstnance pracující z domova.

Při práci z domova se sice můžete oblékat (mnohem) pohodlněji a mít na klíně malého Nema – svého psa, kočku, zlatou rybku nebo cokoli jiného, ale je třeba zvážit víc než jen svůj šatník.

Pro zaměstnance, kteří si zpočátku zřídí pracovní prostory na nočním stolku v ložnici nebo u snídaňového baru v kuchyni, bude dlouhodobá produktivita vyžadovat některé nezbytnosti pro práci z domova, jako např:

 • Pohodlná židle a stůl
 • Dobře osvětlené prostředí
 • Možnost regulace nebo snížení hluku
 • Prostředí bez rušivých vlivů
 • Dostatečně strukturovaný rozvrh, který umožní přechod od práce v zaměstnání k práci v domácích podmínkách

Nepřemýšlíte zatím o práci z domova? Přečtěte si alespoň „Jak požádat o zvýšení platu a uspět?“

Tipy pro práci z domova

Pokud váš současný zaměstnavatel nepřijímá zaměstnance pracující z domova, můžete najít most k dalšímu zaměstnání – nebo dokonce k nové kariéře – práci v gig ekonomice.

Dnešní trh práce na volné noze, stejně jako rozšiřující se nabídka smluvních prací na plný úvazek, může poskytnout vedlejší příjem nebo plný příjem a flexibilitu práce na dálku. Zde je několik způsobů, jak proměnit své dovednosti v práci z domova, nemusíte být přitom ani raketoví inženýři a postačí vám prostor na práci a stabilní internetové připojení:

 • Pracujte jako virtuální asistent
 • Pracujte na volné noze pro společnosti jako Upwork nebo Fiverr
 • Nabízejte fitness tréninky nebo koučování osobního rozvoje
 • Založte si službu hlídání dětí nebo venčení domácích mazlíčků
 • Zahajte podnikání v oblasti údržby zahrady a dvora nebo úklidu domu

Přečtěte si více: Jak vydělat peníze online? 20 způsobů, jak můžete skutečně začít

Prodej produktů online

Pracujete raději sami na sebe? Možná jste našli produktovou řadu nebo mezeru na trhu pro unikátní zboží a nevadí vám trávit noci a víkendy balením a přepravou. Nebo jste možná našli spolehlivého dropshippera.

Všechno to začalo na eBay, původním tržišti, kde se prodává zboží od maminek a amatérských výrobců. Nyní však existuje mnohem více možností: Amazon, Etsy, dokonce i Facebook, stejně jako mnoho platforem pro otevření vlastního internetového obchodu.

Zvažte všechny možnosti online prodeje a rozhodněte se pro tu, která je pro vás nejlepší.

Pomáhá následovat osobní vášeň, nakupovat chytře (a levně) a prodávat s dostatečným ziskem. Mezi oblíbené položky k prodeji online patří např:

 • Kadeřnické nástroje a příslušenství
 • Dočasné tetování
 • Knihovničky a stojánky na knihy
 • Cyklistická sedla
 • Úložné kontejnery

Oblíbenou startovací možností je samozřejmě vždy online butik prodávající oblíbený, ale unikátní styl oblečení a doplňků.

Mezi nejziskovější současné internetové obchody patří podle online prodejní platformy Shopify ty, které prodávají produkty pro zdraví a krásu.

Přečtěte si více: Ptáte se, jak se stát milionářem? Poradíme vám, jak tohoto cíle dosáhnout

Chcete-li si udělat představu o tom, jak životaschopný může být prodej věcí online, proveďte několik rychlých výpočtů:

 1. Zjistěte, jaké jsou vaše náklady na skladové zásoby. Najděte velkoobchodní dodavatele výrobků, které chcete prodávat, a vynásobte náklady na každou položku počtem, který chcete mít na skladě.
 2. Vypočítejte své potenciální příjmy vynásobením prodejní ceny počtem položek, které budete mít na skladě. Typická přirážka je dvojnásobek velkoobchodních nákladů.
 3. Zvažte další náklady, jako je hosting webových stránek (pokud budete používat vlastní webové stránky), reklama a marketing, daně a zpracování plateb.

Pro hrubou představu o předpokládané ziskovosti odečtěte výdaje uvedené v bodech 1 a 3 od bodu 2 (příjmy).

Staňte se influencerem na sociálních sítích

Influenceři sociálních médií jsou hnacím motorem mnoha příležitostí k práci z domova. Většina peněz se vydělává prostřednictvím propagace toho či onoho produktu. Např:

 • Sponzorované příspěvky na blozích
 • Partnerství zobrazovaná na fotkách nebo stories
 • Podcasty s reklamou nebo sponzorskými vsuvkami
 • Videa s návody, recenze produktů, módní přehlídky, rozhovory, komediální pořady a různé další pořady, které se vysílají na YouTube
 • Divácké příspěvky a partnerství se značkami na videoherních platformách, jako je Twitch

V prvních dnech online propagace mohl blog obsahovat obsah zaměřený na konkrétní téma a vydělat slušné peníze pouhým zapojením reklamy Google. Tato strategie se postupem času stala obtížnější, protože spotřebitelé mají tendenci takovou tradiční reklamu ignorovat nebo nasazují webové prohlížeče s blokátory reklam.

Práce z domova a podvody

Když se objeví něco tak lákavého, jako je výdělek při práci z domova, najdou se i podvodníci. Pojďme si projít několik tipů, které vám řeknou, že příležitost, o které uvažujete, může být pochybná:

 • Za získání práce musíte předem zaplatit peníze, třeba za školení nebo materiály
 • Práce nabízí vysoký plat při extrémně nízkém úsilí
 • Zaměstnavatel vám proplatí fakturu, ale požádá vás, abyste část z ní použili na účel, který vám určí

Pokud narazíte na některou z těchto červených vlajek, je pravděpodobně lepší pokračovat v hledání jiné práce z domova.

5/5 - (7 hlasů)
Back To Top