skip to Main Content
Nemovitosti vs. akcie

Měli byste investovat do nemovitostí, nebo do akcií? Obě investiční strategie mají svá pro a proti, kterým je třeba rozumět. Chcete-li zvýšit své bohatství, která strategie je lepší? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody investování do akcií a nemovitostí, abyste mohli učinit plně informované rozhodnutí.

Mnoho Čechů dělá obojí: podle Českého statistického úřadu vlastní 80 % českých domácností nemovitost. 4,5 milionu Čechů si pak prostřednictvím penzijních fondů spoří na důchod. Pokud patříte mezi ně, jste pravděpodobně do určité míry vystaveni akciovému trhu. Pokud však chcete zdvojnásobit svou účast na jednom z těchto typů investic – nebo jste v investování nováčkem a snažíte se mezi nimi vybrat – je moudré znát výhody a nevýhody jednotlivých strategií.

Je také důležité vědět, že si nemusíte vybírat. Můžete si pořídit podíly na investicích do nemovitostí, aniž by vás trápila skutečná koupě, správa a prodej nemovitostí. Kromě toho pak není problém investovat i na akciovém trhu. Pouze zvažte, zda oba typy investování ze své podstaty vyhovují vašim investičním cílům.

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

Investování do nemovitostí

Tradiční investice do nemovitostí lze rozdělit do dvou širokých kategorií: rezidenční nemovitosti – jako je váš dům, pronájem nemovitostí nebo nákup domu za účelem koupě a následného prodeje se ziskem – a komerční nemovitosti, jako jsou bytové komplexy, kancelářské budovy a nákupní centra.

Výhody investování do nemovitostí

  • Investování do nemovitostí je snadno pochopitelné. I když cesta k nákupu domů může být složitá, základy jsou jednoduché: Koupě nemovitosti, správa údržby (a nájemníků, pokud vlastníte další nemovitosti kromě svého bydlení) a snaha o další prodej za vyšší cenu. Vlastnictví skutečného majetku vám také může dát pocit větší kontroly nad investicí než nákup drobných podílů ve společnostech prostřednictvím akcií.
  • Investování na dluh je u nemovitostí bezpečnější. Investováním do nemovitostí „na dluh“ – prostřednictvím hypotéky, můžete investovat do nové nemovitosti s 20 % nebo nižší akontací a financovat zbytek nákladů prostřednictvím úvěru od banky. Investování do akcií na dluh, známé jako maržové nebo pákové obchodování, naopak přináší značné riziko, proto by ho měli využívat výhradně pro zkušení obchodníci.
  • Investice do nemovitostí mohou sloužit jako zajištění proti inflaci. Vlastnictví nemovitostí je obecně považováno za zajištění proti inflaci, protože hodnota domů a nájmů obvykle roste s inflací.
  • Vlastnictví nemovitostí může přinášet daňové výhody. Majitelé domů mohou mít nárok na daňový odpočet zaplacených úroků z hypotéky až do výše 150 000 Kč za rok – můžete tak ročně ušetřit na daních až 22 500 Kč. Pokud vlastníte a prodáváte nemovitost, můžete se také vyhnout zdanění kapitálových zisků. Pokud jste měli v nemovitosti nahlášené trvalé bydliště, a zároveň jste v ní bydleli, pak vám bude odpuštěna daň ze zisku – po dvou letech od nákupu nemovitosti. Nemovitost, ve které jste trvalé bydliště nahlášené neměli, musíte vlastnit alespoň 5 let, abyste v z případného prodeje nemuseli odvádět daň.

Jste připraveni začít investovat do nemovitostí? Podívejte se na nejlepší platformy pro crowdfunding nemovitostí

Nevýhody investování do nemovitostí

  • Investice do nemovitostí mohou být pracnější než investice do akcií. I když je nákup nemovitosti snadno pochopitelný, neznamená to, že práce s údržbou nemovitostí, zejména těch, které se pronajímají, je snadná. Vlastnictví nemovitostí vyžaduje mnohem více snahy než nákup akcií nebo investic, jako jsou podílové fondy nebo burzovně obchodovatelné fondy (ETF).
  • Nemovitosti jsou drahé a vysoce nelikvidní. Investice do nemovitostí (i když si půjčíte peníze prostřednictvím hypotéky od banky), vyžaduje velkou počáteční investici. Získat své peníze z investice do nemovitostí prostřednictvím dalšího prodeje je mnohem obtížnější než snadný nákup a prodej akcií.
  • Prodej nemovitostí je spojen s vysokými transakčními náklady. Prodávající může očekávat, že zaplatí značné náklady na uzavření obchodu, které mohou z prodejní ceny strhnout klidně 6 až 10 %. To je v porovnání s akciemi značná částka, zejména nyní, kdy si řada brokerů neúčtuje za obchody s akciemi žádné poplatky.
  • U nemovitostí je obtížné diverzifikovat své investice. Při investování do nemovitostí záleží na lokalitě. V jedné oblasti může dojít k propadu prodejů, zatímco v jiné oblasti hodnota nemovitostí prudce vzroste. Diverzifikace nákupu nemovitostí podle lokality a typu (například kombinace rezidenčních a komerčních nemovitostí) vyžaduje mnohem hlubší kapsy, než má průměrný investor.
  • Návratnost vaší investice není jistá. Ceny nemovitostí mají sice tendenci v průběhu času růst, ale vždy existuje riziko, že nemovitost prodáte se ztrátou – finanční krize z roku 2008 je toho připomínkou. To samozřejmě platí i pro akcie.

Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?

Investování do akcií

Nákup akcií charakterizují významné výhody – a některé důležité nevýhody – se kterými se musíte seznámit, než se do něj pustíte.

Výhody investování do akcií

  • Akcie jsou vysoce likvidní. Zatímco vaše investiční prostředky mohou být po léta uzamčena v nemovitostech, nákup nebo prodej akcií veřejných společností lze uskutečnit v okamžiku, kdy se rozhodnete, že je čas jednat. Na rozdíl od nemovitostí je také snazší kdykoli zjistit hodnotu své investice.
  • Akciové investice snadno diverzifikujete. Málokdo má čas – natož hotovost – na nákup dostatečného množství nemovitostí, které by pokryly dostatečně širokou škálu lokalit nebo odvětví, aby došlo ke skutečné diverzifikaci. S akciemi snadno vytvoříte široké portfolio společností a průmyslových odvětví za zlomek času a nákladů na vlastnictví různorodého souboru nemovitostí. Snad nejjednodušší způsob nákupu akcií je pravidelná investice do podílových fondů nebo fondů obchodovaných na burze. Tyto fondy nakupují akcie širokého spektra společností, což může investorům fondů zajistit okamžitou diverzifikaci.
  • U akcií jsou menší (pokud vůbec nějaké) transakční náklady. K nákupu a prodeji akcií si sice musíte otevřít brokerský účet, ale cenová válka mezi brokery snížila náklady na obchodování s akciemi ve většině případů na 0 Kč. Mnoho brokerů také nabízí výběr podílových fondů a ETF bez transakčních poplatků.
  • Své investice můžete zvyšovat také díky příspěvku zaměstnavatele. Nákup akcií prostřednictvím akciového penzijního fondu s příspěvkem zaměstnavatele může umožnit, aby vaše investice rostly výrazně rychleji.

Chcete začít investovat? Podívejte se na nejlepší investiční platformu Portu

Nevýhody investování do akcií

  • Ceny akcií jsou mnohem volatilnější než ceny nemovitostí. Ceny akcií se mohou pohybovat nahoru a dolů mnohem rychleji než ceny nemovitostí. Tato volatilita může být velmi znepokojivá, pokud do akcií a fondů, které si pořizujete do svého portfolia, neinvestujete s dlouhým investičním horizontem. To znamená, že je neplánujete nakupovat a držet i přes volatilitu.
  • Prodej akcií může mít za následek zdanění kapitálových výnosů. Při prodeji akcií budete možná muset zaplatit daň z kapitálových výnosů. Pokud jste však akcie drželi déle než tři roky, nemilé daňové povinnosti se vyhnete. Zdanění dividend z akcií, které vaše portfolio vyplatilo v průběhu roku se bohužel nijak nevyhnete.
  • Akcie mohou vyvolat emocionální rozhodování. I když můžete akcie nakupovat a prodávat snadněji než nemovitosti, neznamená to, že byste měli. Když trhy kolísají, investoři často prodávají, přestože dlouhodobá investiční strategie obvykle přináší vyšší výnosy. Investoři by se měli na všechny investice, včetně budování akciového portfolia, dívat z dlouhodobého hlediska.

Alternativa k tradičním nemovitostním investicím: REITs

Necítíte se na časté nakupování a prodávání domů nebo budování impéria nájemních nemovitostí? Naštěstí existuje jednodušší možnost: Investice do realitních investičních fondů neboli REITs.

REITs jsou společnosti, které vlastní (a často i provozují) nemovitosti přinášející zisk, jako jsou byty, sklady, kanceláře, nákupní centra a hotely. Nejspolehlivější REITs mají za sebou bohatou historii vyplácení vysokých a rostoucích dividend. Mnoho online brokerů nabízí k nákupu veřejně obchodované REITs a také podílové fondy nebo ETF složené z těchto nemovitostních fondů.

Rate this post
Back To Top