skip to Main Content
Nejlepší kryptoměnové burzy

Investování nebo obchodování s bitcoiny či jinými kryptoměnami je zpočátku velkou neznámou. Často se objevují zprávy o podvodech a o tom, že lidé přicházejí o peníze. To je sice pravda a mnoho podvodů se stalo a stále děje. Investování do kryptoměn a obchodování však nikdy nebylo tak jednoduché jako dnes.  

Při obchodování a nákupu bitcoinů nebo jiných kryptoměn je v první řadě důležitá bezpečnost. Ať už hodláte nakupovat a držet kryptoměny dlouhodobě, chcete obchodovat často, zajímá vás anonymita, soukromí, nebo prostě jen chcete snadný přístup ke kryptoměnám, využijte následujících burz, které jsou nejlepší pro jakýkoli případ použití.

Tento seznam zahrnuje nejlepší burzy pro jednotlivé konkrétní typy investorů. Existuje řada způsobů, jak investovat do bitcoinu nebo jiných kryptoměn. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak se jednotlivé typy burz liší, projděte si seznam 3 nejlepších kryptoměnových burz, které dokážou uspokojit poptávku drtivé většiny kryptoměnových investorů.

Jakmile se rozhodnete pro konkrétní burzu, je poté důležité kryptoměny bezpečně ukládat. Více informací o nejlepších způsobech ukládání kryptoměn si budete moci přečíst v jednom z našich dalších článků.

1. Coinbase: Nejlepší pro začátečníky

Coinbase

Poplatky: V závislosti na hodnotě nákupu se poplatky pohybují mezi 0,99 a 2,99 dolaru za nákup.

Nejznámější a nejpoužívanější kryptoměnovou burzou na světě je Coinbase. Coinbase založili v roce 2012, nedlouho po zveřejnění kódu Bitcoinu v roce 2009. Jedná se o plně regulovanou a licencovanou kryptoměnovou burzu.

Klady:

 • Solidní výběr altcoinů
 • Extrémně jednoduché uživatelské rozhraní
 • Velmi vysoká likvidita

Nevýhody:

 • Vyšší poplatky
 • Uživatel nemá kontrolu nad privátními klíči od kryptoměn

Přestože je odvětví kryptoměn plné podvodných nabídek mincí a pochybných burz, Coinbase se do značné míry vyhnula jakékoli kontroverzi. Nabízí mimořádně snadno použitelné rozhraní, čímž výrazně snižuje vstupní bariéru pro investice do kryptoměn, které jsou obvykle považované za nepřehledné a složité.

Coinbase také nabízí pojištěné kryptoměnové peněženky, do kterých mohou investoři a obchodníci ukládat své investice. Peněženky jsou pojištěné proti úniku dat a hackerským útokům. Tyto úschovné účty jsou velmi pohodlné pro novější uživatele, kteří se teprve rozkoukávají, ale soukromé klíče k mincím v nich vlastní Coinbase, a nikoli investor. Kromě toho Coinbase nabízí také verzi Coinbase Pro, která má jinou, ale levnější strukturu poplatků a podstatně více možností, pokud jde o grafy a indikátory.

Coinbase Pro je ideálním dalším krokem pro ty, kteří se naučili používat Coinbase, když pomáhá doplnit celkovou nabídku burzy o funkce, které rádi využijí pokročilejší uživatelé.

2. Binance: Nejlepší pro nákup altcoinů

Binance

Poplatky: Maximálně 0,2 % z objemu nákupu. S rostoucím objemem obchodů se snižuje na 0,02 % pro obě strany obchodu. Použití nativní kryptoměny Binance, BNB, snižuje poplatky o 25 %.

Burza Binance vznikla v roce 2017. Silný důraz klade na obchodování s altcoiny. Binance nabízí více než 100 různých obchodních párů mezi různými kryptoměnami. Nabízí také spoustu párů tradičních fiat měn a krypto měn.

Výhody:

 • Nižší poplatky než u jiných běžně používaných burz
 • Velká nabídka kryptoměn a obchodních párů
 • Pokročilejší tvorba grafů

Nevýhody:

 • Vhodné spíše pro pokročilejší uživatele

Od června 2020 Binance dominuje globálnímu burzovnímu prostoru a tvoří významnou část denního objemu obchodů s kryptoměnami. Burza umožňuje globálním uživatelům vklady v eurech prostřednictvím SWIFT platby. Umožňuje však také přímý nákup vybraných kryptoměn pomocí kreditní nebo debetní karty. Nakupovat kryptoměny na Binance přitom můžete i za české koruny.

Binance je vhodná pro investory, kteří chtějí obchodovat nebo investovat do méně známých altcoinů. Burza nabízí k obchodování více než 50 různých kryptoměn a je dobrou volbou pro každého, kdo vyžaduje pokročilejší grafy, než nabízí většina ostatních kryptoměnových burz.

Tvoření grafů a dostupnost dat, a, která jsou součástí účtu, jsou skutečně působivé, zejména když vezmete v úvahu přiměřené poplatky.

3. Bisq: Nejlepší decentralizovaná burza

Bisq

Poplatky: Poplatky za obchodování se platí v BTC nebo BSQ (nativní kryptoměna burzy). Při platbě poplatků pomocí Bitcoinu činí náklady na obchodování s jedním Bitcoinem 0,10 % na straně tvůrce obchodu a 0,70 % na straně příjemce. Při placení poplatků pomocí BSQ jsou poplatky na obou stranách obchodu poloviční.

Burza Bisq naplňuje předpoklad samotného Bitcoinu, když poskytuje otevřený a bezplatný přístup k platebnímu systému. Bankovní produkty, jako je běžný nebo spořicí účet, jsou přístupné pouze v případě, že máte legálně prokazatelný doklad totožnosti vydaný vládou. U Bitcoinu to není nutné. Využívat ho můžete bez ohledu na státní příslušnost nebo místo pobytu a bez jakéhokoli průkazu totožnosti. Totéž platí i pro Bisq.

Výhody:

 • Decentralizovaná platforma bez nutnosti ověřování totožnosti
 • Více než 25 různých možností plateb
 • Mobilní aplikace pro Android i iOS

Nevýhody:

 • Rychlost transakcí může být pomalá, v závislosti na způsobu platby
 • Objemy jsou standardně nízké
 • Nevhodná pro aktivní obchodování

Mnozí namítají, že technologie Bitcoinu přináší možnosti pro využití v rámci kriminální činnosti (totéž by se dalo říci o používání hotovosti), ale také okamžitě poskytuje platební systém jednotlivcům v zemích s méně rozvinutými bankovními systémy. Na světě existují miliony lidí, kteří nemají přístup k bankovním účtům nebo prostředkům pro obchodování, protože jejich země nemusí mít odpovídající finanční infrastrukturu nebo jednotlivci nemusí mít vládou vydaný průkaz totožnosti.

Bitcoin, používaný společně s decentralizovanou burzou, jako je Bisq, je v těchto případech dobrým řešením.

Bisq je software ke stažení plnící funkci peer-to-peer decentralizované burzy Bitcoinů a kryptoměn. To znamená, že Bisq nemá žádný centrální bod selhání a nelze jej zrušit, jako nejde zrušit ani samotný Bitcoin. Nikdo jiný než uživatel se prostředků nedotýká ani je nekontroluje. Tím se liší od centralizovaných burz, jako je Coinbase, protože Coinbase kontroluje prostředky uživatele na depozitním účtu, ke kterému uživatel nemá soukromé klíče. V takovém případě má Coinbase právo zabavit vaše prostředky. Stačí, když  považuje vaši aktivitu účtu za podezřelou. Nezáleží pritom na tom, zda je tato aktivita ve vaší lokalitě skutečně nezákonná.

Bisq je okamžitě přístupný komukoli s počítačem nebo chytrým telefonem, protože neexistuje žádný registrační proces ani pravidlo KYC (Know Your Customer). Je tak ideální pro zájemce, kteří hledají soukromí, disidenty žijící v utlačovatelském režimu nebo kohokoli, kdo nemá žádný státem vydaný průkaz totožnosti. Bisq nabízí obchodování s několika různými fiat měnami včetně amerického dolaru, stejně jako s Bitcoinem a řadou dalších kryptoměn.

Decentralizovaná a peer-to-peer charakteristika může znamenat nízké objemy obchodování a pomalejší transakce, ale pro některé lidi, kteří chtějí zůstat anonymní to může stát za trochu nepohodlí.

Jaký je rozdíl mezi centralizovanou a decentralizovanou burzou?

Chcete-li si vybrat tu nejlepší burzu pro své potřeby, musíte porozumět dvěma hlavním typům burz:

Centralizovaná burza

Prvním a nejběžnějším typem burzy je centralizovaná burza. Mezi oblíbené burzy spadající do této kategorie patří Coinbase, Binance, Kraken a Gemini. Tyto burzy jsou soukromé společnosti, které nabízejí platformy pro obchodování s kryptoměnami. Tyto burzy vyžadují registraci a identifikaci, známou také jako pravidlo „Poznej svého zákazníka – KYC“.

Všechny výše uvedené burzy nabízejí aktivní obchodování, vysoké objemy a likviditu. To znamená, že centralizované burzy nefungují v souladu s filozofií Bitcoinu. Běží na vlastních soukromých serverech, což vytváří prostor k útokům. Dojde-li k napadení jejich serverů, může být celý systém na nějakou dobu odstaven. V horším případě může dojít k úniku citlivých údajů o uživatelích.

Větší a populárnější centralizované burzy jsou zdaleka nejjednodušší možností pro nové uživatele, a dokonce poskytují určitou úroveň pojištění pro případ selhání svých systémů. To je sice pravda, ale kryptoměny jsou po nákupu na těchto burzách uložené v jejich úschovných peněženkách, a nikoli ve vaší vlastní peněžence, ke které vlastníte klíče. Pojištění, které je poskytováno, se vztahuje pouze na případy, kdy dojde k selhání burzy. Pokud by došlo ke kompromitaci vašeho počítače a například účtu Coinbase, vaše prostředky by byly ztraceny a pravděpodobně byste neměli možnost uplatnit pojištění. Proto je důležité vybírat jakékoli vyšší částky do vlastní ideálně hardwarové peněženky.

Decentralizovaná burza

Decentralizované burzy fungují stejným způsobem jako Bitcoin. Decentralizovaná burza nemá žádný centrální řídicí bod. Místo toho si ji představte jako server s tím rozdílem, že jsou jednotlivé počítače v rámci serveru rozprostřené po celém světě a každý počítač, který tvoří jednu část tohoto serveru řídí jednotlivec. Pokud se jeden z těchto počítačů vypne, nemá žádný vliv na síť jako celek, protože existuje spousta dalších počítačů, které mohou síť provozovat dál.

To se zásadně liší od situace, kdy jedna společnost ovládá server na jednom místě. Útok na něco, co je takto rozptýlené a decentralizované, je podstatně obtížnější, takže jakékoli takové útoky jsou nereálné a pravděpodobně neúspěšné.

Díky decentralizaci nemohou tyto burzy podléhat pravidlům žádného regulačního orgánu, protože systém neřídí žádná konkrétní osoba nebo skupina. Jednotlivci, kteří se jich účastní, přicházejí a odcházejí, takže neexistuje žádný jednotlivec nebo skupina, kterou by vláda nebo regulační orgán mohl reálně stíhat. To znamená, že ti, kdo na decentralizované platformě obchodují, nemusí deklarovat svou identifikaci a mohou platformu používat jakýmkoli způsobem, ať už legálním, nebo ne.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top