skip to Main Content
Co to je index S&P 500

Pokud jde o hlavní americké akciové indexy, je index S&P 500 nejvíce považován za barometr celkové výkonnosti akciového trhu. Rovněž ho investoři pokládají za ukazatel toho, jak se daří velkým společnostem.

S ohledem na to vám přinášíme informace, které by měli všichni investoři o indexu S&P 500 vědět. Jak funguje, jak do něj můžete investovat a proč by to mohl být chytrý investiční krok?

Co je to index S&P 500?

Index S&P 500 (známý také jako Standard & Poor’s 500) je akciový index, který se skládá z 500 největších společností v USA. Obecně se považuje za nejlepší ukazatel toho, jak se americkým akciím celkově daří. Z jiného úhlu pohledu je S&P 500 jako index statistickým ukazatelem výkonnosti 500 největších amerických akcií. V tomto kontextu představuje také běžné měřítko, podle kterého lze hodnotit výkonnost portfolia investora.

Index S&P 500 je vážen podle tržní kapitalizace (cena akcie krát počet akcií v oběhu). To znamená, že ocenění společnosti určuje, jak velký vliv má na výkonnost indexu. Každá kótovaná společnost nepředstavuje jednoduše 1/500 indexu. Masivní společnosti jako Apple a Amazon mají na index S&P 500 větší vliv než relativně menší společnosti jako Macy’s a Harley-Davidson.

Jedním z klíčových bodů je, že ačkoli se jedná o 500 velkých společností, existuje široké rozpětí v jejich ocenění.

Několik největších společností v indexu má tržní kapitalizaci přesahující 1 bilion dolarů. To je více než 200krát více než u nejmenších společností z indexu S&P 500, jejichž tržní kapitalizace se pohybuje mezi 6 a 7 miliardami dolarů.

Hodnota indexu S&P 500 se v průběhu obchodního dne průběžně mění na základě tržních údajů vážených výkonností podkladových společností.

Přečtěte si více: Jak funguje akciový trh?

Vzorec a výpočet vah společností

Vzorec pro vážení akcií v indexu S&P 500 je poměrně jednoduchý. Nejprve se určí tržní hodnota společnosti vynásobením počtu akcií každé společnosti v oběhu jejich aktuální tržní cenou.

Poté se sečtou tržní kapitalizace všech složek indexu S&P 500. Tržní kapitalizace každé společnosti se pak vydělí celkovou hodnotou, aby se určila její váha v indexu. Například pokud je celková tržní kapitalizace všech společností v indexu S&P 500 40 bilionů dolarů a jedna společnost má tržní kapitalizaci 1 bilion dolarů, bude podle váhy tvořit 2,5 % indexu.

Které společnosti jsou v indexu S&P 500?

Index S&P 500 se skládá z 505 akcií vydaných 500 různými společnostmi. V číslech je rozdíl, protože několik společností, které tvoří index S&P 500, vydává více než jednu třídu akcií. Například akcie společnosti Alphabet třídy C a Alphabet třídy A jsou obě zahrnuty v indexu S&P 500. Je zřejmé, že by nebylo praktické uvádět zde všechny společnosti z indexu S&P 500. Protože je však index S&P 500 vážen podle tržní kapitalizace, jeho výkonnost je dána především výkonností akcií největších společností.

S ohledem na to níže uvádíme 10 největších společností v indexu S&P 500 k dubnu 2022. Tento seznam a jeho pořadí se může (a pravděpodobně bude) v průběhu času měnit.

 1. Apple
 2. Microsoft
 3. Alphabet
 4. Amazon
 5. Tesla
 6. Nvidia
 7. Berkshire Hathaway Class B
 8. Meta Platforms
 9. UnitedHealth
 10. Johnson & Johnson

Přečtěte si více: Jak investovat do akcií? 6 kroků, jak může začít i začátečník

Proč používat index S&P 500 jako investiční nástroj?

Možná se ptáte, proč je index S&P 500 považován za tak užitečný tržní a ekonomický ukazatel. Protože se index S&P 500 skládá z širokého koše akcií bez příliš velkého počtu malých nebo neznámých společností, obsahuje podniky, které jsou nejčastěji vlastněny jednotlivými investory. Těchto 500 společností tvoří zhruba 80 % celkové hodnoty akciového trhu v USA.

Výhody a nevýhody investování do indexu S&P 500

Pokud stále váháte, zda si pořídit ETF kopírující svým složením index S&P 500, zvažte, jak dlouho by vám trvalo, než byste si udělali vlastní průzkum jednotlivých akcií. Po všem tom čase a úsilí můžete zjistit, že výkonnost vašeho investičního portfolia může být výrazně nižší než výsledky, kterých byste mohli dosáhnout pouhou investicí do indexového fondu nebo ETF S&P 500, protože je velmi obtížné překonat trh.

Legendární investor Warren Buffett má několik moudrých rad pro „rádoby výběrčí akcií“. Buffett při několika příležitostech zopakoval, že pro průměrného investora je nejlepší investovat do indexového fondu S&P 500 a nesnažit se vybírat akcie. Na výroční valné hromadě společnosti Berkshire Hathaway v roce 2021 Buffett tuto myšlenku zdůraznil. Zmínil přitom, že z 20 největších společností na světě podle tržní kapitalizace v roce 1989 nezůstala dnes mezi prvními 20 společnostmi ani jedna.

Přečtěte si více: Jak investovat do ETF a jak vybrat burzovně obchodovatelný fond?

Investice do ETF nebo fondu S&P 500 je jednorázovým řešením, jak získat expozici vůči mnoha z nejdynamičtějších společností v největší světové ekonomice. Odpadá tak nutnost trávit nespočet hodin analýzou a výběrem akcií. A index je dlouhodobě konzistentně výkonný. V desetiletém období končícím 28. února 2022 dosáhl index S&P 500 celkového ročního výnosu 14,59 %.

Níže uvádíme některé z nejčastějších výhod a nevýhod investování do tohoto indexu.

Výhody

 • Expozice vůči nejdynamičtějším společnostem na světě: Investice do indexu S&P 500 poskytuje investorovi expozici vůči nejdynamičtějším společnostem na světě, jako jsou Apple, Amazon, Google a Tesla.
 • Konzistentní dlouhodobé výnosy: Přestože výnosy v jednotlivých letech mohou v dlouhodobém horizontu značně kolísat, index S&P 500 vykazuje konzistentní výkonnost.
 • Složitá analýza není nutná: Investice do indexu S&P 500 prostřednictvím ETF nebo indexového fondu znamená, že nemusíte trávit hodiny analýzou a výběrem akcií v marné snaze porazit trh.
 • Může sloužit jako základní držba: S&P 500 ETF jsou velmi likvidní a obchodují se s malým rozpětím mezi nabídkou a poptávkou. Díky tomu jsou tato ETF ideální jako základní držba většiny investičních portfolií a hodí se i pro pokročilé strategie.

Nevýhody

 • V indexu převažují společnosti s velkou kapitalizací: V indexu S&P 500 převažují společnosti s velkou kapitalizací: 10 největších složek indexu tvoří téměř jeho třetinu. Medián tržní kapitalizace jeho složek činil k 28. únoru 2022 31,3 miliardy dolarů. To znamená, že index S&P 500 nemá žádnou expozici vůči akciím s malou a střední kapitalizací, které mohou mít schopnost růst mnohem rychleji než akcie s velkou kapitalizací.
 • Index charakterizují rizika spojená s investováním do akcií: Index S&P 500 s sebou nese rizika spojená s investováním do akcií, jako je volatilita a riziko poklesu. Například v březnu 2020 ztratil index během několika týdnů téměř třetinu své hodnoty. Pro nováčky na akciovém trhu může být obtížné takovou volatilitu tolerovat.
 • Zahrnuje pouze americké společnosti: S&P 500 zahrnuje pouze americké společnosti a nezahrnuje společnosti v jiných částech světa, například v Asii a Evropě.

Srovnání indexu S&P 500 s dalšími významnými americkými indexy:

S&P 500 versus Dow Jones Industrial Average

Dow Jones Industrial Average je cenově vážený index. To znamená, že společnosti s nejvyššími cenami akcií mají na index největší vliv bez ohledu na jejich ocenění. Index Dow uvádí pouze 30 společností a nezahrnuje některé z největších akcií na trhu – například Amazon, Alphabet a Berkshire Hathaway.

Vzhledem k tomu, že index Dow je vážený podle ceny, přináší to zajímavé situace. Společnost Goldman Sachs s aktuální cenou akcií téměř 352 dolarů více než dvakrát větší vliv na výkonnost indexu Dow než společnost Walmart. Přestože tržní kapitalizace společnosti Goldman Sachs představuje jen čtvrtinu tržní kapitalizace společnosti Walmart.

Z těchto důvodů většina odborníků považuje index S&P 500 za lepší ukazatel akciového trhu.

Přečtěte si více: Jak investovat jako Warren Buffett: Průvodce krok za krokem

S&P 500 versus Nasdaq

Zřejmý rozdíl mezi indexem S&P 500 a indexem Nasdaq Composite spočívá v tom, že akcie v indexu Nasdaq Composite musí být kótovány výhradně na burze Nasdaq. Index S&P 500 je směsí akcií z Nasdaqu i z newyorské burzy (NYSE), jak je vidět na seznamu deseti nejlepších akcií. Nasdaq má vyšší podíl technologických akcií než širší trh, takže se jedná spíše o technologický index. Můžete si všimnout, že když se technologickým akciím nedaří, má index Nasdaq Composite tendenci vykazovat nižší výkonnost i než index S&P 500.

Dalším klíčovým rozdílem je, že zatímco index S&P 500 se skládá z akcií velkých společností, Nasdaq Composite obsahuje všechny kvalifikované akcie kótované na burze Nasdaq. Je tedy rozmanitější z hlediska zastoupených tržních kapitalizací.

S&P 500 versus Russellovy indexy

Russellovy indexy se sestavují tak, aby poskytovaly referenční hodnoty pro celý akciový trh. Russell 1000 je nejbližším srovnáním s indexem S&P 500, protože se jedná o akciový index akcií s velkou kapitalizací, který se skládá z 1 000 akcií (dvakrát více než index S&P 500) a reprezentuje 93 % akciového trhu.

Existuje také populárnější index Russell 2000. Toho odborníci považují za nejlepší měřítko toho, jak si vedou americké akcie s malou tržní kapitalizací. Dohromady se indexy Russell 1000 a Russell 2000 označují jako Russell 3000, což je široký srovnávací index akciového trhu.

Jak investovat do indexu S&P 500

Výběr správných ETF je polovina úspěchu. Dalším krokem je vědět, jak do nich investovat. Zapište si název a kódový symbol všech ETF, které vás zajímají, protože tyto informace budete potřebovat, až je začnete nakupovat.

Poté si určete výši kapitálu, který můžete použít. To vám pomůže zjistit, kolik peněz si můžete dovolit zaplatit makléřské firmě, pokud jde o poplatky a provize. Pokud nemáte účet, vyhledejte si takový, který splňuje vaše kritéria. Nemáte-li velký kapitál, hledejte firmu, která nabízí možnost obchodování s nízkými poplatky.

Jakmile máte účet zřízen, můžete začít investovat do svých fondů.

Přečtěte si více: Recenze eToro: Broker pro obchodování na akciových trzích nejenom pro začátečníky

Nejlepší ETF S&P 500

 1. iShares Core S&P 500 ETF (IVV): Společnost iShares ze skupiny BlackRock vyvinula řadu užitečných investičních nástrojů, ale její ETF S&P 500 je možná nejlepší ze všech. Toto ETF se může pochlubit nepatrnou nákladovostí 0,04 %, přesně sleduje index S&P 500 a v průběhu roku dochází pouze k nepatrným odchylkám (12měsíční medián rozdílu sledování -0,04 %). Fond se začal obchodovat již v květnu 2000 a od svého založení dosáhl výnosu 5,59 % ročně.
 2. Vanguard S&P 500 ETF (VOO): Málokterá investiční společnost pomohla zákazníkům snížit náklady více než skupina Vanguard, jejíž zakladatel Jack Bogle byl průkopníkem používání indexových fondů namísto aktivně spravovaných podílových fondů. Vanguard se nebál, ani když se pustil do oblasti ETF. Jeho fond S&P 500 ETF je skvělým základem každého portfolia.
 3. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY): Staří známí mohou být stále dobří, pokud jde o indexové fondy, a vůbec první ETF na světě, které se „narodilo“ v roce 1993, zůstává jednou z nejsmysluplnější koupí, pokud byste chtěli do svého portfolia přidat širokou expozici vůči indexu S&P 500. Fond SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) byl navržen tak, aby sledoval index S&P 500 a to se mu daří více než dobře.

Investovat do ETF sledující svým složením index S&P 500 můžete i prostřednictvím investiční platformy Portu, jejíž recenzi si můžete přečíst zde.

Je pro vás investice do indexu S&P 500 vhodná?

Legendární investor Warren Buffett se nechal slyšet, že nízkonákladový indexový fond S&P 500 je nejlepší investicí, kterou může většina lidí udělat. Není těžké pochopit proč. V dlouhých obdobích přinášel index S&P 500 celkové roční zisky ve výši 9 % až 10 %. Do pasivního fondu S&P 500 může přitom snadno investovat téměř každý prakticky bez nákladů.

Pokud máte čas, znalosti a chuť správně zkoumat akcie a udržovat portfolio, je jistě možné v dlouhodobém horizontu dosahovat lepších investičních výnosů ve srovnání s indexem S&P 500.

Ne každý však má čas a disciplínu potřebnou k investování do akcií tímto způsobem. Zejména pro začínající investory může být lepší koupit akcie indexového fondu S&P 500, dokud si nevybudují své znalosti.

Investování do indexu S&P 500 je způsob, jak získat širokou expozici vůči ziskovosti amerických podniků, aniž by bylo nutné se příliš vystavovat výkonnosti jednotlivých společností. V průběhu času může index S&P 500 přinést vašemu portfoliu vysoké výnosy, a to s minimálním úsilím z vaší strany.

Rate this post
Back To Top