Chcete pracovat z domova, ale vydělávat peníze jako v kanceláři? I to jsou výhody, které…
Co přesně je money management neboli správa peněz? Je to plán pro vaše peníze, abyste je mohli co nejlépe využít. Tento plán obvykle zahrnuje sestavování rozpočtu a spoření, vyhýbání se dluhům nebo jejich snižování a investování na budoucnost. Pokud vám učení se hospodaření s penězi připadá děsivé nebo stresující, postupujte po drobných krůčcích. Níže jsou uvedeny tipy pro hospodaření s penězi, které vám pomohou získat kontrolu, a hlavně klid v duši.
1. Udělejte si inventuru svých financí
Správa peněz je o něčem víc než jen o tom, abyste na konci měsíce vyšli s penězi. Je to také o úpravě vašeho myšlení.
Udělejte si mentální inventuru své současné situace.
- (Ne)utrácíte dlouhodobě nadmíru?
- Máte našetřeno dost, abyste přežili nečekané výdaje?
- (Ne)žijete od výplaty k výplatě?
- Cítíte se zahlceni finanční hantýrkou?
Buďte k sobě upřímní v tom, kde jsou vaše slabiny. Možná jste se v minulosti dopustili některých chybných kroků, ale nemusíte v tom pokračovat. Zde najdete návod, jak nyní hospodařit s penězi a zároveň se připravit na budoucnost.
Přečtěte si více: Jak vydělat peníze online? 20 způsobů, jak můžete skutečně začít
2. Vytvořte si plán money managementu
Jak svůj plán uvést do praxe? Pomocí níže uvedených kroků si sestavte plán, který bude fungovat pro vaše finance.
Začněte s rozpočtem
Pokud si nejste jisti, jak rozpočet sestavit, začněte tím, že si zvolíte systém, kterého se budete držet. Zajímavě se jeví rozpočtový plán 50/30/20, který vyčleňuje 50 % vašich příjmů na potřeby, 30 % na přání a 20 % na úspory a splácení dluhů. Tato rozpočtová kalkulačka 50/30/20 rozdělí vaše příjmy do těchto kategorií.
Pokud vám pravidla 50/30/20 nevyhovují, můžete si vybrat z mnoha dalších typů rozpočtů. Možná vám také pomůže nějaká bezplatná rozpočtová aplikace, nebo excelová tabulka, které vám pomohou udržet si přehled o financích.
Sledujte své výdaje
Sledováním výdajů můžete přesně zjistit, kam vaše peníze směřují. Může vás to inspirovat k úpravě vašich výdajových návyků tak, aby lépe odpovídaly vašim cílům.
Najděte způsoby, jak ušetřit
Když budete svým financím věnovat více pozornosti, pravděpodobně najdete příležitosti k úsporám. V ideálním případě se časem úspory stanou součástí vašeho životního stylu.
Používejte určené účty pro výdaje a úspory
Jedním ze způsobů, jak si usnadnit hospodaření s penězi, je držet peníze určené na účty a rozpočtové výdaje odděleně od pohotovostního fondu. Snížíte tak pokušení sáhnout do něj na jiné než naléhavé výdaje. Šetříte na dům, dovolenou nebo nové auto? Uložte tyto prostředky na oddělené účty, abyste měli přehled o pokroku při plnění jednotlivých cílů.
Vytvořte si plán na splácení dluhů
Strategický přístup ke splácení dluhů vám pomůže rychleji dosáhnout života bez dluhů. Doporučujeme řešit nejdříve nejdražší dluhy – úvěry s nejvyššími úroky – a na ostatní dluhy platit minimální splátky. Poté postupujte přes všechny dluhy s nižší úrokovou sazbou, dokud je všechny nesplatíte.
Investujte do své finanční budoucnosti
Odkládejte si peníze stranou již nyní alespoň na účet doplňkového penzijního spoření, ideálně peníze navíc pravidelně investujte a nechte působit kouzlo složeného úročení. Konečným cílem je dlouhodobá finanční svoboda a stabilita.
Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu
3. Využijte své úspory na maximum
Hospodaření s penězi není jen o tom, že utratíte méně, než vyděláte. Skutečnou známkou finanční zdatnosti je spořit tolik, abyste mohli pohodlně žít v dlouhodobém i krátkodobém horizontu.
Toho můžete dosáhnout ve čtyřech krocích:
- Spořte: Začněte si odkládat peníze navíc, abyste si vytvořili pohotovostní fond. V ideálním případě byste měli mít k dispozici částku na šest měsíců životních nákladů pro případ, že by se stalo něco nemyslitelného. Pokud se vám to zdá příliš ambiciózní, začněte v malém. Rezerva ve výši 10 000 Kč je skvělým prvním cílem.
- Investujte na budoucnost: Investujte další peníze pro svou budoucnost. Připravte se na důchod tím, že budete pravidelně investovat, ideálně na akciovém trhu. Pokud váš zaměstnavatel nabízí příspěvek na doplňkové penzijní spoření, přispívejte tolik, abyste získali maximum.
- Splácejte dluhy: Ať už se jedná o půjčku, spotřebitelský úvěr nebo hypotéku, pravděpodobně máte nějaké dluhové závazky. Vždy uhraďte alespoň minimální měsíční splátky, abyste neměli zbytečné problémy. Pokud máte na účtu peníze navíc, splaťte nejprve dluh s vysokým úrokem.
- Výše zmíněné opakujte: Pokračujte v budování pohotovostního fondu, investování na důchod a snižování dluhů.
Přečtěte si více: Dlouhodobá investiční strategie: Jak spolehlivě a s úspěchem investovat na důchod?
4. Buďte vytrvalí
Navzdory dobrým úmyslům mnoho lidí z finančního kolotoče vypadne. Dodržování příliš přísného rozpočtu může být dusivé. Orientace v investičním žargonu může být matoucí. Nenechte se však odradit.
Do své finanční situace jste se nedostali přes noc a ani se z ní přes noc nedostanete. Dejte si čas na učení a růst. Díky tvrdé práci a odhodlání můžete své peníze spravovat s jistotou.