skip to Main Content
Krachu akciového trhu

Možná už jste podobnou situaci zažili. V jednu chvíli trh dosahuje rekordních hodnot. V další chvíli – blamáž – jsme ve víru korekce akciového trhu a vy začínáte propadat panice. To je normální, můžete se však na situaci připravit. Jak je to možné? Zkrátka víme, že burzovní krach dříve, nebo později nastane. Zde je šest věcí, které je třeba udělat před dalším propadem trhu a během něj.

Přestože probíhající pandemie covid-19 byla významnou připomínkou možných tržních otřesů, akciový trh nepotřebuje pandemii, aby se dostal do poklesu. Poklesy trhu jsou normální a mohou být způsobeny mnoha faktory. Ačkoli nám historie může říci, jak dlouho pády, korekce a medvědí trhy trvaly, nikdo nedostane oznámení z kalendáře, které by oznamovalo dobu, povahu a předpokládaný rozsah budoucích poklesů. Akciový trh se v určitém okamžiku zhroutí (v historii trhu se to stalo mnohokrát), jen nelze zjistit kdy.

Co je to krach na burze?

Ačkoli neexistuje žádné konkrétní číslo, které by představovalo krach, zde je trocha souvislostí. Pokud americký akciový trh klesne o 7 % během jediného dne, může být obchodování na 15 minut zastaveno. To se v historii trhu stalo jen několikrát a skutečně to znamená velmi špatný den na Wall Street. Vzhledem k tomu, že se index S&P 500 v daný den obvykle pohybuje v rozmezí -1 % až 1 %, lze cokoli mimo tyto meze považovat za aktivní den na akciovém trhu – v dobrém i zlém.

Poklesy o více než 10 % jsou obvykle definovány jako korekce, poklesy o více než 20 % jako medvědí trhy a za krach burzy je obvykle považován pokles trhu přesahující 30 %.

Pochopení toho, že v budoucnu může dojít ke krachu, znamená, že s ním můžete počítat již dnes. Zde je šestikrokový herní plán, který vám napoví, co dělat v době, když se nacházíte v ohnisku krachu.

1. Důvěřujte alokaci aktiv

Když dojde k poklesu trhu, vaše výsledky se mohou lišit od průměru, pokud jste investovali peníze do různých tříd investičních aktiv. Vhodná alokace aktiv je klíčem ke snížení investičního rizika. Přidání diverzifikace v rámci tříd aktiv jde ještě o krok dále a pomáhá vám usnadnit přečkání bouřlivých okamžiků na divokých trzích.

Pokud jste zvolili strategii „nastav investici a zapomeň“ – například investování do fondů doplňkového penzijního spoření, nebo využívání investiční platformy Portudiverzifikace je již součástí vaší investiční strategie. V takovém případě je nejlepší zůstat v klidu a věřit, že vaše portfolio je připraveno přečkat bouři. I tak zažijete krátkodobé bolestivé otřesy. Vhodná alokace aktiv vám však pomůže vyhnout se ztrátám, ze kterých by se vaše portfolio nemuselo vzpamatovat.

Pokud jste typ, který si poradí sám, i jednoduchá diverzifikace vám poskytne určité krytí během krachu. Co si pod pojmem jednoduchá diverzifikace máte představit? Například 70 % peněz v burzovně obchodovatelném fondu S&P 500 a 30 % v diverzifikovaném dluhopisovém podílovém fondu.

2. Nezapomeňte na svou ochotu riskovat

I když akciový trh zažívá chvíle jako na horské dráze, poklesy nakonec vždy zastíní delší období trvalého růstu. Taková je realita na papíře, takže se snažte dnešní bouři vnímat v souvislostech. Kéž by to náš mozek akceptoval a nevyvolával reakce řízené emocemi – jako je prodej během poklesů trhu a promeškání případného růstu.

Investování na akciovém trhu je ze své podstaty rizikové. Co však zajišťuje vítězné dlouhodobé výnosy, je schopnost přečkat nepříjemnosti a zůstat investorem pro případné oživení (které je, historicky vzato, vždy na obzoru).

Dosáhnete toho, pokud víte, jak velkou volatilitu jste ochotni snést výměnou za vyšší potenciální výnosy.

V ideálním případě jste si na začátku své investiční cesty ověřili vlastní rizikový profil. Jen mějte na paměti, že se vaše odpovědi mohou zkreslit na základě poslední aktivity trhu. Pokud jste tento krok přeskočili a teprve nyní přemýšlíte, zda jsou vaše investice v souladu s vaším temperamentem, je to v pořádku. Měření vašich skutečných reakcí během investování vám poskytne cenné údaje do budoucna.

3. Víte, co vlastníte – a proč

Emocionální reakce na dočasný propad není dobrým důvodem k odprodeji investice. Existují však dobré důvody k prodeji. Součástí průzkumu akcií je vytvoření písemného záznamu o silných a slabých stránkách a účelu každé investice ve vašem portfoliu… a také o důvodech, které by si zasloužily místo v kolonce „proč prodat danou investici“.

Během poklesu trhu může tento dokument zabránit tomu, abyste z portfolia vyhodili dokonalou dlouhodobou investici jen proto, že měla špatný den. Je to něco jako investiční mapa – hmatatelná připomínka věcí, kvůli kterým se vyplatí akcie držet. Na druhé straně také poskytuje jasné argumenty, proč se s akcií rozloučit.

Hledáte méně rizikovou investiční strategii? Co je strategie pravidelného investování a kdy ji můžete použít?

4. Buďte připraveni nakupovat investice během poklesu

Při poklesu trhu lze zbohatnout. Trik spočívá v přípravě na pokles trhu a ochotě věnovat určitou hotovost na nákup investic, jejichž ceny klesají. Pravděpodobně nezachytíte akcie na jejich minimu, ale to nevadí. Jde o to, abyste byli oportunističtí u investic, o kterých si myslíte, že mají dobrý dlouhodobý potenciál.

Veďte si průběžný seznam jednotlivých akcií, které byste chtěli vlastnit. Odložte si stranou nějakou hotovost a připravte se tak na bleskový výprodej, až přijde katastrofa.

Nebuďte překvapeni, když v okamžiku příležitosti ustrnete na místě. Jednou ze strategií, jak překonat strach ze špatného načasování investic, je pravidelná investiční strategie. Tato investiční strategie vyhlazuje nákupní cenu investic v čase a umožňuje vám nechat vaše peníze pracovat, když se ostatní investoři bojí nebo z trhu utíkají.

5. Zajímejte se o názor odborníků

Být investorem se vyplatí, když je akciový trh na vzestupu a hodnota vašeho portfolia roste. Když však nastanou těžké časy, můžete zaznamenat pochybnosti o sobě samém a své investiční strategii. I ten nejsebevědomější střadatel-investor se může stát obětí škodlivého krátkodobého smyšlení. Nedovolte, aby pochybnosti o sobě samém sabotovaly vaše finanční plány.

Zvažte najmutí erudovaného finančního poradce, který prověří vaše portfolio a poskytne vám nezávislý pohled na váš finanční plán. Ve skutečnosti není neobvyklé, že finanční plánovači mají ze stejného důvodu na své osobní výplatní pásce svého vlastního finančního plánovače. Bonusem navíc je vědomí, že máte komu zavolat a poradit se v těžkých časech.

6. Zaměřte se na dlouhodobý horizont

Při poklesu akciového trhu může být obtížné sledovat, jak se hodnota vašeho portfolia v reálném čase snižuje, a nic s tím nedělat.

Pokud však investujete dlouhodobě, je nicnedělání často tím nejlepším řešením.

Třicet dva procent Američanů, kteří investovali na akciovém trhu během alespoň jednoho z posledních pěti burzovních krachů, stáhlo část nebo všechny své peníze z trhu. Vyplývá to z online průzkumu, který na objednávku společnosti NerdWallet provedla agentura The Harris Poll mezi více než 2 000 dospělými Američany, z nichž více než 700 investovalo na akciovém trhu během alespoň jednoho z posledních pěti burzovních krachů. Průzkum rovněž zjistil, že 28 % Američanů by si v případě dnešního krachu nenechalo své peníze na akciovém trhu – prodalo by své investice.

Je pravděpodobné, že někteří z těchto Američanů by si stažení svých peněz rozmysleli, kdyby věděli, jak rychle se portfolio může odrazit ode dna: Po velkém výprodeji na americkém trhu v roce 2015 trvalo trhu pouhých 13 měsíců, než své ztráty obnovil. Trh se dokonce i z krize v letech 2007-2009 – ničivého propadu historických rozměrů – zotavil za pouhých pět let. Index S&P 500 – měřítko amerického akciového trhu – pak v letech 2013 až 2017 vykázal roční míru růstu 16 %. Co se dělo po propadu v roce 2020 pak mají všichni ještě v živé paměti.

Pokud se ptáte, proč byste měli čekat roky, než se vaše portfolio dostane zpět na nulu, vzpomeňte si, co se stane, když v době poklesu prodáte investice: Ztráty uzamknete.

Investiční ztrátu realizujete až v době prodeje své investice. V opačném případě je vaše ztráta pouze virtuální číslo, které vás nemusí přehnaně znepokojovat.

Pokud plánujete investice v době propadu prodat a znovu vstoupit na trh ve slunečnějším období, téměř jistě za tuto výsadu zaplatíte více. Obětujete navíc část (ne-li všechny) zisky z následného oživení.

Rate this post
Back To Top