skip to Main Content
Je bezpečném investovat na akciovém trhu

Svět je nyní neklidné místo a někteří investoři se obávají, že by to mohlo vést k větší volatilitě na akciovém trhu. Pokud jste z potenciální volatility nervózní, může být lákavé buď své peníze z trhu stáhnout, nebo prozatím investování pozastavit. Je to skutečně správný krok?

Když je trh rozkolísaný, nemusí se zdát, že je ten správný čas investovat. Existuje však několik důvodů, proč pokračovat bez ohledu na to, co se děje. Za prvé, načasování trhu je nesmírně obtížné. Teoreticky může dávat smysl stáhnout peníze těsně před poklesem cen akcií a pak znovu investovat, až budou ceny na dně. Protože je však akciový trh často nepředvídatelný, je téměř nemožné přesně určit, kdy prodat.

Kromě toho může být volba nesprávného okamžiku prodeje nákladnou chybou. Řekněme například, že si nyní vyberete své peníze v domnění, že ceny akcií budou klesat. Pokud však trh prudce vzroste, přijdete o tyto zisky. Pokud pak později reinvestujete, abyste se vrátili na trh, mohli byste nakonec nakoupit za vyšší cenu.

I když se rozhodnete neprodávat, ale prostě přestat investovat, představuje to také riziko. Trh neustále kolísá a často bude zažívat krátkodobé vzestupy a poklesy. Pokud investujete pouze v době, kdy se trhu daří, nejenže nakupujete v době, kdy jsou ceny vyšší, ale také přicházíte o cenný čas pro růst svých peněz.

Přečtěte si více: Jak investovat do akcií? 6 kroků, jak může začít i začátečník

Co byste měli dělat se svými penězi?

Ve většině případů se vyplatí pokračovat v investování, i když je trh rozkolísaný. Namístě je však překontrolovat, zda máte solidní pohotovostní fond – kdykoliv, kdy se rozhodnete investovat na akciovém trhu, byste měli mít finanční rezervu alespoň ve výši 6násobku vašich pravidelných měsíčních výdajů.

Pokud budete investovat každou volnou korunu, riskujete, že v případě neočekávaných výdajů budete muset své akciové investice prodat. A pokud ceny akcií klesly, mohli byste je nakonec prodat se ztrátou. Jakmile však budete mít stranou alespoň šestiměsíční úspory, je mnohem bezpečnější investovat s vědomím, že nebudete muset sáhnout do svého portfolia, abyste vystačili s penězi.

Pokud budete v investování pokračovat, trik, jak přežít období volatility, spočívá v tom, že se budete držet solidních akcií a zachováte si dlouhodobý výhled. Společnosti se zdravými základy se s větší pravděpodobností zotaví z poklesů trhu, i když krátkodobě utrpí ztrátu. Pokud zůstanete zainvestovaní a přečkáte bouři, je velká šance, že se vaše portfolio nakonec odrazí ode dna.

Přečtěte si více: Money management: 4 tipy, jak zvládnout své finance

Investovat dlouhodobě se vyplatí za jakékoliv tržní situace

Akciový trh zkrátka nepředvídatelně roste a padá i v obdobích klidu, tím spíš, pokud čelím nejistotám a geopolitickým bouřím, které se zkrátka čas od času objeví. Budete-li však dostatečně trpěliví – nastavíte si dlouhý investiční horizont – jakoukoliv volatilitu akciového trhu zkrátka přečkáte. Zaměřte se na investování do kvalitních podniků a jejich akcie zkrátka držte 5 a více let.

Jak říká Warren Buffett, nejlepší investiční horizont je „na vždy“, vybírejte tedy akcie společností, u nichž si dovedete představit, že je budete držet až do důchodu.

Dlouhodobé investování je zkrátka poměrně snadný a časem prověřený způsob, jak můžete na akciovém trhu uspět. Stále přitom můžete k této strategii přistupovat poměrně flexibilně a vybrat si, zda budete investovat do růstových, hodnotových nebo dividendových akcií. Dlouhodobí investoři pak často svou strategii kombinují. Tvoří tak své portfolio z kombinace výše zmíněných akcií – nejdůležitější zůstává dlouhodobý investiční horizont.

Přečtěte si více: Dlouhodobá investiční strategie: Jak spolehlivě a s úspěchem investovat na důchod?

Slovo závěrem

Nikdo s jistotou neví, co se s trhem stane. V příštích týdnech nebo měsících můžeme, ale nemusíme být svědky větší volatility. Nikdy však není na škodu začít se připravovat již nyní. Budete-li pokračovat v investování a vybírat své investice s rozmyslem, budete připraveni bez ohledu na to, co se s trhem stane. A vždy, když budete nějaké investice vybírat, mějte na paměti, že je chcete držet co možná nejdelší dobu – dejte přednost investování před spekulováním.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top