skip to Main Content
investiční portfolio

Nemusíte být extra bohatí, abyste uspěli jako investor. Aby však výnosy vašeho investičního portfolia odpovídaly širšímu akciovému trhu nebo jej dokonce překonávaly, potřebujete si osvojit základní znalosti o tom, jak investovat. Pojďme si projít základy toho, jak vytvořit solidní investiční portfolio a vybrat vhodné akcie pro začínající investory.

Zjistěte, jak si sestavit správné investiční portfolio na základě vašich finančních cílů a tolerance k riziku.

Definice investičního portfolia

Inteligentní investice je taková investice, kterou provádíte s očekáváním, že držené akcie buď získají na hodnotě, nebo budou generovat úrokový či dividendový výnos. Přemýšlejte nad investicemi do akcií jako o nákupu reálného podniku s tím rozdílem, že zde ho přímo neřídíte. Váš podíl na majetku podniku je pasivní, což znamená, že nerozhodujete o jeho řízení.

Vaše investiční portfolio však může zahrnovat mnohem více než pouze akcie, co ho může tvořit:

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

Seznamte se s tolerancí k riziku a alokací aktiv

Prvním krokem je rozhodnout se, jaká míra rizika vám vyhovuje. Investice s vyšším rizikem mohou přinést vysoké výnosy, ale také hluboké ztráty. Obecně platí, že investice do akcií přináší nejvyšší výnosy, zatímco investice do dluhopisů zvyšuje stabilitu hodnoty vašeho portfolia. Kryptoměny jsou pak nová alternativní kategorie aktiv, která se vymyká veškerým běžným pohledům na tradiční investice.

Mladší lidé, kteří si spoří na důchod, mohou investovat především do akcií, aby maximalizovali růst hodnoty svého portfolia. Tito investoři mají čas, aby se jejich investiční portfolio zotavilo, pokud dojde k velkým ztrátám.

V pozdějším věku mohou titíž investoři soustředit své portfolio více do dluhopisů, protože se blíží k odchodu do důchodu a jejich tolerance k riziku se snižuje.

Někteří investoři všech věkových kategorií se rozhodnou dále diverzifikovat své portfolio prostřednictvím alokace aktiv. V podstatě to znamená, že ve svém investičním portfoliu mají více než jednu třídu aktiv. To může zahrnovat akcie a ETF, podílové fondy, investice s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy nebo třeba zmiňované kryptoměny.

 

Tento druh diverzifikace portfolia je klíčem k řízení rizik jednotlivých investic. Podílové fondy a fondy obchodované na burze (ETF), které poskytují automatickou expozici vůči stovkám nebo dokonce tisícům společností, mohou každému začínajícímu investorovi pomoci diverzifikovat jeho majetek.

Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?

Dobrým nápadem je také kombinace různých typů investičních účtů. Můžete investovat přímo do akcií a ETF prostřednictvím některého z brokerů jako je eToro, nakupovat pasivně ETF na investiční platformě Portu a k tomu mít zřízený třeba účet doplňkového penzijního spoření, kde můžete těžit z výhod státního příspěvku, daňového zvýhodnění a v některých případech i čerpat příspěvek od zaměstnavatele.

Jak sestavit investiční portfolio

Vytvoření vítězného investičního portfolia je jednodušší, než si myslíte. Zde se dozvíte, jak začít, pokud se teprve učíte investovat:

A) Rozhlédněte se kolem sebe

Jednou z rad pro začínající investory je nakupovat akcie společností, které již znáte a které se vám líbí. Zajímáte se o fitness? Prozkoumejte akcie Nike nebo Foot Locker. Jíte často v McDonald’s nebo pijete kávu ve Starbucks? Akcie těchto společností by pro vás mohly být dobrým výběrem. Viděli jste několikrát všechny filmy od Pixaru, které kdy byly natočeny nebo vás ohromila návštěva Disney Landu? Pak se podívejte na akcie společnosti Disney. Máte doma iPhone, iPad i Macbook? Proč se nezaměřit na akcie Apple?

Měli byste zvážit investování do podniků, které hrají důležitou roli ve vašem vlastním životě, protože to jsou společnosti, o kterých už něco víte. Do známých značek můžete investovat s větší jistotou než do společností, o kterých jste sice četli, ale kterým příliš nerozumíte.

Investování do neznámých společností s malou a střední tržní kapitalizací, jež znáte, je potenciální způsob, jak si všimnout skvělých společností, dokud je investoři považují ješte za růstové akcie. Které inovativní produkty nebo služby uspokojují vaše potřeby nebo potřeby vaší rodiny či komunity? Nabízejí skvělé služby zákazníkům? Tyto společnosti by mohly být příštím Netflixem nebo Airbnb.

B) Udělejte si vlastní průzkum

Nestačí společnost znát, nebo že se vám dokonce líbí. Musíte mít jistotu, že hodnota společnosti v čase poroste. Abyste zjistili, co potřebujete vědět, podívejte se do finančních výkazů společnosti.

Všechny veřejně obchodované společnosti sice zveřejňují výsledky své finanční výkonnosti na internetu, ale to, co společnosti zveřejňují, může být pro mnoho investorů matoucí. Nemusíte však být finanční profesionál, abyste si přečetli několik čtvrtletních a výročních zpráv a zjistili, zda společnost zvyšuje své tržby, zisk a peněžní toky. Přečtením těchto zpráv získáte kvalitativní i kvantitativní představu o tom, jak dobře si společnost vede.

Vaše možnosti jsou takřka nepřeberné

Ačkoli neexistuje jediný přístup k investování, který by byl vhodný pro každého, sestavení vysoce výkonného investičního portfolia vždy zahrnuje jasné vymezení vašich finančních cílů, pochopení vaší tolerance k riziku a provedení potřebného průzkumu.

Předpokládejme, že jedním z vašich hlavních investičních cílů je diverzifikace vašeho portfolia, a proto se rozhodnete investovat do burzovně obchodovatelného fondu S&P 500, který poskytuje okamžitou expozici vůči 500 největším a nejlepším společnostem v USA. Abyste diverzifikovali svůj majetek tak, aby zahrnoval společnosti s různým potenciálem růstu, můžete také nakupovat akcie s malou a střední kapitalizací. Chcete-li diverzifikovat investice geograficky, můžete pravidelně investovat do podílového fondu, který sleduje akciové trhy mimo USA.

Díky tolika způsobům diverzifikace jsou vaše možnosti téměř neomezené. Můžete nakupovat dluhopisy, ETF a podílové fondy. Kromě aktivních investic můžete investovat peníze pasivně na Portu a k tomu do fondů doplňkového penzijního spoření s příspěvkem zaměstnavatele. Můžete získat příjem investováním do akcií vyplácejících dividendy. Je třeba pouze vědět, jaký je váš investiční cíl a jakou máte toleranci vůči riziku.

Přečtěte si více: Co je strategie pravidelného investování a kdy ji můžete použít?

Na co se zaměřit při výběru jednotlivých akcií?

Pokud chcete nakupovat akcie konkrétních společností, pak si nevyhnutelně musíte vybrat mezi konkurenčními možnostmi. Řekněme, že chcete investovat buď do společnosti Walmart, nebo do společnosti Target – dva americké maloobchodní řetězce. Níže můžete vidět jejich roční finanční výsledky na základě údajů obsažených v jejich posledních výročních zprávách za fiskální rok končící 31. ledna 2021 a ceny k 20. srpnu 2021:

Společnost Růst tržeb Zisk na akcii Cena Cílová cena analytiků
Walmart 7,70 % 5,48 $ 150,11 $ 163,24 $
Target 21,10 % 9,42 $ 245,41 $ 250,59 $

 

Při pohledu na tyto údaje můžete vyhodnotit dva klíčové ukazatele:

  • Růst tržeb: Zvyšují obě společnosti meziročně své tržby? Která společnost tak činí rychleji? Růst tržeb je užitečná metrika, protože jasně ukazuje, jak dobře si maloobchodní společnost vede.
  • Ziskovost: Jsou obě společnosti ziskové? Která společnost je ziskovější v přepočtu na akcii? Zisk na akcii je užitečná metrika, která vám pomůže pochopit a porovnat ziskovost podobných společností.

Další metrikou, kterou můžete vzít v úvahu, je množství volných peněžních prostředků, které má každá společnost k dispozici. Podniky se rozumným stavem hotovosti se mohou lépe vyrovnat s případnými finančními potížemi.

Přestože společnosti Walmart i Target zvýšily své tržby, Target překonal Walmart v tempu růstu tržeb a vykázal mnohem vyšší zisk na akcii. Na druhé straně jsou akcie Target podstatně dražší. V poměru zisku vůči ceně však druhá jmenovaná společnost stále vychází lépe.

Rozdíly v růstu tržeb mohou vysvětlovat i jiné relevantní faktory a další významné důvody mohou z akcií Walmartu udělat lepší investici (nebo lepší investici pro vás). Mohli byste se rozhodnout investovat do obou společností. Pokud jste získali příliš velkou expozici portfolia vůči maloobchodním akciím, pak si možná budete muset vybrat jednu z těchto společností a doplnit ji akciemi podniků působících v jiném odvětví akciového trhu, které vás zajímá.

Neměli byste očekávat, že každá akcie ve vašem portfoliu přinese vyšší než tržní výnos. Pokud však diverzifikujete své podíly a dobře si vyberete, mělo by se vám podařit investovat do dostatečného počtu akcií, aby vaše portfolio v průběhu času neustále získávalo na hodnotě.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top