skip to Main Content
Jak požádat o zvýšení platu

Podle zprávy společnosti Monster o náboru zaměstnanců na podzim 2021 téměř třetina, 29 %, zaměstnanců odchází z práce kvůli nedostatku příležitostí k růstu. Společnost může nabízet příležitosti k růstu různými způsoby, například tím, že zaměstnance podporuje v získávání nových dovedností nebo podporuje spolupráci mezi odděleními. Pro naprostou většinu zaměstnanců však možnost růstu znamená jediné: peníze. Podle zprávy definuje 77 % dotázaných zaměstnanců kariérní růst jako zvýšení platu.

Většina rad pro vyjednávání o zvýšení platu se zaměřuje na to, jak požádat o vyšší plat během pohovoru nebo při nějakém ročním hodnocení vašeho výkonu. Někdy však potřebujete nebo cítíte, že si zasloužíte zvýšení platu mimo tyto okamžiky, a to může být složité.

Pokud nejste spokojeni se svým platem, ale nemůžete dát rovnou výpověď nebo si rychle najít nové zaměstnání, můžete zvážit, zda nepožádat o více peněz. Zde je návod, jak požádat o zvýšení platu.

Udělejte si průzkum

Musíte prozkoumat pravidla vaší společnosti. Každá společnost funguje jinak, proto je důležité udělat si domácí úkol a zjistit, zda existují zásady, které určují, kdy lze v rámci organizace a konkrétního oddělení zvýšit plat a provést jiné změny v odměňování. O zásadách odměňování se můžete dozvědět z příručky pro zaměstnance nebo z rozhovoru s důvěryhodným kolegou či zástupcem personálního oddělení.

Přemýšlíte o vedlejším příjmu? Přečtěte si tento článek: Jak vydělat peníze online? 20 způsobů, jak můžete skutečně začít

Zjistěte si také, kolik za podobnou práci platí jiné společnosti. Budete tak vědět, zda částka, kterou byste chtěli dostat, je vyšší nebo nižší než standard v oboru. To může pomoci potvrdit platnost vašeho požadavku.

Naplánujte si schůzku

Nikdy se nedozvíte, zda si můžete vyjednat zvýšení platu, pokud to nikdy nezkusíte. Nejhorší, co se může stát, je, že váš nadřízený bude trvat na tom, že takový rozhovor nebo změny odloží na později.

V takovém případě byl alespoň zahájen dialog a váš nadřízený nebude zaslepen, až dojde k hodnocení vaší výkonnosti.

Skutečnost, že vám vaše společnost v minulosti nezvýšila plat, by vám neměla bránit v tom, abyste o něj požádali nyní.

Zrekapitulujte své úspěchy

Proberte všechny své povinnosti a všechny své úspěchy. Může se to zdát hloupé, ale je důležité, abyste svého nadřízeného během tohoto rozhovoru seznámili se svou současnou rolí, odpovědností a výkonností, protože manažeři si často nejsou plně vědomi pracovní náplně a úspěchů svých zaměstnanců.

Je to také ta správná chvíle zmínit se o tom, jestli jste něco nového vyzkoušeli a dařilo se vám. Přineste důkazy o tom, kdy jste plnili úkoly mimo svou současnou pracovní náplň. Převzali jste další povinnosti? Rozšířila se vaše působnost? Získali jste další školení? Pokud ano, využijte těchto změn k obhajobě růstu platu.

Zdůrazněte, jak jste prospěšní své společnosti

Připomeňte svému nadřízenému, jak přispíváte k úspěchu celé společnosti. Ukažte, proč jste důležitou součástí motoru, který udržuje firmu v chodu, a co vaše úspěchy v příslušných oblastech pro firmu znamenají. Vyjádřete svou hodnotu pro výsledek hospodaření společnosti.

A nezapomeňte sdělit, že chcete zůstat ve firmě po dlouhou dobu. Nebojte se přihlásit ke svým minulým úspěchům, ale zaměřte se také na hodnotu, kterou můžete přispět společnosti v budoucnu.

Nikdo nechce zvýšit plat někomu, o kom tuší, že v blízké budoucnosti podá výpověď.

3 tipy závěrem pro vyjednávání o zvýšení platu

Naplánujete-li si schůzku naskýtá se příležitost, abyste se zasadili o zvýšení platu a pomohli svému současnému zaměstnavateli pochopit vaši hodnotu.

Vzhledem k rostoucí inflaci by bylo moudré, kdyby zaměstnanci doufali, že růst jejich mzdy předstihne růst cen, a požádali o zvýšení platu raději dříve než později. Řiďte se během schůzky těmito třemi radami, abyste měli co největší šanci získat vyšší výplatu.

  1. Připravte si argumenty. Největší šanci přesvědčit šéfa, aby vám zvýšil plat, budete mít, pokud budete moci prokázat svůj zaměstnanecký růst. Nemusí to být nutně něco tak exaktního, jako je vyšší prodej nebo lepší výkonnost u kolegů. Možná jste si všimli rozdílu v odměňování mezi vámi a standardem v oboru. To je také případ, kdy byste měli navrhnout zvýšení platu.
  2. Řekněte svou cenu. Domluvte si osobní schůzku s nadřízeným a buďte připraveni požádat o konkrétní číslo. Jakmile jste požádali o zvýšení platu, část B je odpovědět na to, kolik peněz chcete. Každý šéf vám bude chtít dát méně peněz, než o kolik jste si řekli. A pokud si neřeknete o nějakou konkrétní cifru, dostanete přidáno mnohem méně peněz, pokud vůbec nějaké dostanete.
  3. Buďte připraveni na to, že uslyšíte „ne“. Pokud vám váš nadřízený nemůže zvýšit plat hned, zeptejte se, kdy by zvýšení platu mohlo být reálnější, a jakých cílů byste museli dosáhnout, abyste si ho zasloužili. A pokud vyšší plat nepřipadá v úvahu, požádejte o prozkoumání nepeněžních forem kompenzace, jako je flexibilní pracovní doba nebo další benefity. Mohlo by se jednat o služební vůz, úhradu školení, příspěvky na sport nebo placené volno navíc.
5/5 - (5 hlasů)
Back To Top