skip to Main Content
Jak ušetřit peníze a spořit

Těchto 17 tipů, jak rychle uspořit peníze, vám pomůže dosáhnout vašich spořicích cílů, aniž byste se zapotili. Spoření a sestavování rozpočtu se může zpočátku zdát stresující, ale mít pevně stanovený cíl může být ve skutečnosti zdrojem klidu. Může vám pomoci představit si zářnou budoucnost, ve které jste si koupili svůj první dům, založili rodinu nebo si dokonce jen dopřáli něco hezkého pro sebe.

Pokud vás tedy zajímá, jak rychle uspořit peníze, zde jsou naše nejlepší návrhy, jak rychle navýšit zůstatek na účtu. Ať už jsou vaše finanční cíle velké nebo malé, tyto „lifehacky“ vám pomohou rychleji ušetřit peníze.

1. Naučte se sestavovat rozpočet a porozumět svým financím

Náš nejdůležitější tip, jak rychle ušetřit peníze, je docela jednoduchý: Naučte se sestavovat rozpočet. Pokud máte pod kontrolou svůj rozpočet, máte pod kontrolou i své finance. Ale kde začít?

Než začnete každý měsíc spořit, musíte se vypořádat se svými peněžními toky. To znamená porozumět všem svým příjmům a výdajům, včetně splátek dluhů, měsíčních účtů a příspěvků na spoření a investování.

Zde se dozvíte, jak si sestavit rozpočet, abyste mohli začít rychle spořit:

  1. Sledujte své finance po dobu 30 dnů. To zahrnuje všechny vaše příjmy a výdaje.
  2. Porovnejte své měsíční příjmy s měsíčními výdaji a zhodnoťte, kolik se vám aktuálně daří šetřit nebo jaké výdaje jsou podle vás zbytečné.
  3. Rozdělte své výdaje na fixní a variabilní náklady. Vaše fixní náklady jsou výdaje, které se obvykle obtížně upravují, například nájemné a účty za služby a energie. Vaše variabilní náklady zahrnují výdaje, které lze snadno upravit, jako jsou potraviny, zábava a předplacené služby.
  4. Zjistěte, které variabilní náklady můžete začít snižovat, abyste zvýšili částku, kterou můžete každý měsíc uspořit.
  5. Pravidelně vyhodnocujte svůj pokrok a v případě potřeby provádějte úpravy. Pokud se vám to zdá poněkud náročné, je k dispozici spousta aplikací pro tvorbu rozpočtu, které vám mohou usnadnit jeho dodržování.

2. Zbavte se vysoce úročených dluhů

Než začnete spořit, budete pravděpodobně chtít splatit všechny vysoce úročené dluhy, které máte. Čím déle se splácením dluhu otálíte, tím se dluh zvětšuje. Je to proto, že úroky – cena, kterou platíte za půjčení peněz – se v průběhu času stále zvyšují. Pokud splácení dluhů odkládáte, mohou narostlé úroky zlikvidovat všechny peníze, které se vám podařilo uspořit.

Chcete-li se rychle zbavit dluhů, zvažte použití rozpočtové metody, jako je například rozpočet 50/30/20. Pravidlo 50/30/20, které vytvořila americká senátorka Elizabeth Warrenová v době, kdy byla odbornicí na osobní bankrot na univerzitě v Harvardu, nabízí zjednodušený přístup k oddlužení.

Funguje následovně:

  • Na nezbytnosti, tj. fixní náklady, jako je nájemné a poplatky za služby, použijete 50 % svých příjmů.
  • 30 % příjmů použijte na své potřeby, tj. variabilní náklady, jako je stravování a předplatné služeb.
  • Ušetřete 20 % svého příjmu. Pokud tedy vyděláváte 25 000 Kč měsíčně po zdanění, znamená to, že si budete dávat stranou 5 000 Kč měsíčně. Za pouhý rok tak splatíte dluh v hodnotě 60 000 Kč.

3. Založte si speciální spořicí účet

Chcete-li rychle ušetřit peníze, musíte oddělit peníze, které utrácíte za své každodenní potřeby, od peněz, které hodláte ušetřit. To znamená zřídit si účelově spořicí účet.

Tím minimalizujete riziko, že budete sahat do svých úsporných fondů na pokrytí každodenních výdajů. Naopak vás to povzbudí k tomu, abyste se drželi svého každodenního rozpočtu a zároveň své úspory uchránili před pokušením!

4. Automatizujte své spoření

Pokud máte stálý měsíční příjem, zvažte automatizaci měsíčních příspěvků na spoření. To znamená, že si každý měsíc nastavíte automatický převod z účtu denních výdajů na spořicí účet.

Automatizací spoření dále snížíte možnost, že tyto prostředky použijete na pokrytí svých každodenních výdajů.

5. Automatizujte své účty

Když už jsme u toho, možná by stálo za to zautomatizovat i splácení účtů. Poskytovatelé služeb a energií vám často účtují poplatky z prodlení, pokud je nezaplatíte včas, takže jejich zaplacení před datem splatnosti vám pomůže vyhnout se dalším poplatkům. Můžete-li si zřídit inkasa a trvalé příkazy na placení nejrůznějších služeb od energií a plynu až po televizi, udělejte to.

6. Stanovte si na kartě limit výdajů

Skvělý tip, jak rychle ušetřit peníze? Nastavte si limit, kolik můžete na své debetní kartě denně nebo týdně utratit. To vám zabrání v nadměrném utrácení a povzbudí vás to k tomu, abyste předem přehodnotili své každodenní výdaje. Tuto službu ke své kartě nabízí asi každá banka.

Náš tip: U většiny bank si můžete nastavit denní výdajové limity a zvolit, zda si povolíte výběry z bankomatu – to vše během několika sekund přímo z bankovní aplikace.

7. Používejte systém obálkového rozpočtu

Dalším skvělým „lifehackem“, který vám pomůže rychle ušetřit peníze, je používání obálkového rozpočtového systému. To znamená, že na začátku každého měsíce vyberete z banky svůj měsíční příjem ve fyzické hotovosti (ano, celý!) a rozdělíte ho do samostatných obálek (například AirBank „obálkovou metodu“ nabízí i v rámci svého elektronického bankovnictví).

Každá z těchto obálek by měla představovat jeden z vašich rozpočtových cílů. Budete tedy mít obálky na fixní náklady (např. nájem, účty za služby) a obálky na variabilní náklady (např. nákupy oblečení, stravování, potraviny). Tím, že budete za vše platit v hotovosti, zajistíte, že se budete držet v rámci určitého rozpočtu pro každý typ výdajů.

8. Omezte nájemné

Omezení nájemného je jedním z nejrychlejších způsobů, jak začít každý měsíc šetřit značnou částku. Pokud v současné době žijete sami, jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je zvolit si bydlení se spolubydlícím. Tím se váš nájem okamžitě sníží na polovinu, a pokud se rozhodnete bydlet s dalšími dvěma spolubydlícími, budete platit zhruba třetinu toho, co platíte v současnosti.

Pokud tedy v současné době platíte za 3pokojový byt 13 000 Kč měsíčně a získáte dalšího spolubydlícího, ušetříte 6 500 Kč měsíčně. Pokud byste se rozhodli bydlet ve třech, ušetřili byste přibližně 8 700 Kč měsíčně. To je téměř 105 000 Kč ročně!

Pokud již bydlíte ve „spolubydlení“, zvažte výměnu za menší pokoj. Sazby nájemného se obvykle vypočítávají podle velikosti pronajímané místnosti, takže byste mohli každý měsíc výrazně ušetřit. Navíc vás to může přimět ke zbavení se zbytečnosti a prodejem nepoužívaných věcí vyděláte nějaké peníze navíc.

9. Snižte své účty za energie

Dalším skvělým tipem, jak rychle ušetřit peníze, je snížit účty za energie. Účet za elektřinu a plyn tvoří značnou část vašich měsíčních fixních nákladů, takže pokud se vám je podaří snížit, můžete si do kapsy připsat slušnou sumu peněz navíc. Zde je návod, jak na to:

  • Změňte dodavatele energie. Pokud si zajistíte nejlevnější tarify na trhu, můžete ušetřit tisíce korun měsíčně.
  • Vyměňte žárovky za LED žárovky. LED žárovky jsou nejen o 75-85 % energeticky účinnější než standardní žárovky, ale také mají 1525krát delší životnost.
  • Investujte do chytrého termostatu. Ten bude inteligentně regulovat vaše ústřední vytápění, což vám může ušetřit spoustu peněz.
  • Utěsněte všechny úniky vzduchu. Vzduchové mezery kolem oken a dveří mohou zvýšit vaše účty za elektřinu a plyn, protože topení bude muset běžet déle, aby udrželo teplo v místnosti. Místo toho tyto mezery utěsněte, abyste zabránili úniku teplého vzduchu.

10. Vybudujte si vedlejší zdroj příjmu

Pokud chcete vážně zvýšit své měsíční úspory, stojí za to zvážit možnost vedlejšího přivýdělku. To může znamenat cokoli od práce na několik večerních směn v baru nebo restauraci po práci v kanceláři, zajištění několika zakázek na volné noze, práci virtuálního asistenta nebo třeba hlídání domácích mazlíčků.

Pokud si to můžete dovolit, může být obzvláště motivující ukládat všechny peníze z vedlejších činností přímo na spořicí účet. Dávejte si však pozor, abyste nevyhořeli. Vaše duševní zdraví je důležitější než snaha dosáhnout jakéhokoli cíle v oblasti úspor!

11. Zrušte všechna nepoužívaná předplatná

Předplatné je pro mnoho firem snem o vydělávání peněz. Je tomu tak proto, že jakmile si zákazník jednou předplatí jejich službu, jen velmi nerad předplatné ruší – a to i v případě, že ho téměř nevyužívá.

To je z velké části způsobeno klamem utopených nákladů. Při aplikaci na předplacené služby znamená omyl o utopených nákladech fakt, že zrušit zřídka používané předplatné je těžké, protože jste za něj již zaplatili tolik peněz. Zrušení předplatného by tedy znamenalo smířit se s tím, že všechny do té doby vynaložené peníze byly vyhozené. Ale tím, že zrušení předplatného odkládáme, stále máme pocit, že existuje šance, že službu nakonec využijeme.

Obecně však platí, že málokdo z nás předplacené služby někdy plně využije. Je tedy výhodnější zrušit nevyužívané předplatné hned než vyčkávat na dobu, kdy jej hypoteticky můžete využít.

12. Zkuste si věci opravit sami

Skvělým způsobem, jak výrazně ušetřit, je pokusit se opravit vše, co se rozbije, sami. Díky YouTube a internetu obecně se dnes můžete dozvědět, jak opravit prakticky cokoli online. Od netěsnícího potrubí až po zip na džínách – vždy je ekonomicky výhodnější si tyto věci opravit sám, než za ně platit někomu jinému nebo je zcela vyměnit.

13. Přemýšlejte, než začnete utrácet

Podlehnutí okamžitému uspokojení je jedním z největších odpůrců rychlého spoření peněz. Než uděláte významný výdaj, dejte si alespoň tři až čtyři dny na rozmyšlenou. Zabráníte tak tomu, aby vás ovládla impulzivní část mozku – ta, která chce získat rychlý serotoninový zásah z nového velkého nákupu.

Náš tip: Pokud se chcete opravdu otestovat, zvažte, zda významné nákupy neuskutečníte až po uplynutí 30 dnů. Je to spolehlivý způsob, jak udržet impulzivní nákupy na uzdě. Toto časové okno vám dá také dostatek prostoru zjistit, zda na vás jinde nečeká lepší nabídka.

14. Kupte si auto na konci čtvrtletí

Pokud chcete získat dobrou nabídku na auto, nejlepší doba pro nákup je obvykle na konci března, června, září a prosince. Proč? Protože většina prodejců automobilů má stanoveny konkrétní prodejní cíle, kterých musí dosáhnout, aby mohli žádat o finanční bonusy. Některé tyto cíle jsou stanoveny týdně a měsíčně, velké bonusy se ale vyplácejí čtvrtletně. To znamená, že je pravděpodobnější, že na konci každého čtvrtletí dostanete lepší nabídku na vůz, protože prodejce automobilů bude chtít dosáhnout svého čtvrtletního prodejního cíle.

15. Snižte své výdaje za potraviny

Pokud se vám podaří každý týden snížit výdaje za potraviny, budete překvapeni, kolik můžete během několika měsíců ušetřit. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je naplánovat si všechna jídla předem. To znamená, že si před nákupem můžete přesně spočítat, kolik utratíte, a snížit tak pravděpodobnost překročení rozpočtu.

Dalším tipem je zvážit, zda se jednou týdně obejít bez masa. Vzhledem k tomu, že maso je obecně dražší než zelenina a zeleninové výrobky, vyplatí se zvolit si alespoň jeden den v týdnu, kdy se bez něj obejdete. Tato malá týdenní úspora se časem nasčítá.

Kromě toho se ujistěte, že se díváte na výrobky prodávané v regálech v nižších patrech. Supermarkety často umisťují nejdražší produkty do úrovně očí, čímž vás vybízejí k větší útratě, zatímco levnější výrobky jsou blíže k zemi, takže je hůře zpozorujete.

16. Jednou za měsíc si vyhraďte den bez utrácení

Aby se z úspory peněz stal zvyk, určete si každý měsíc jeden den, kdy kromě fixních nákladů neutratíte vůbec nic. Může to znamenat, že si všechna jídla připravíte ze surovin, které máte doma, rozhodnete se pro akce v parku nebo doma a večer budete odpočívat při čtení nebo sledování televize.

Náš tip: Jakmile si na to zvyknete, můžete tento režim rozšířit na dva dny v měsíci a možná i na jeden den v týdnu, abyste skutečně zvýšili částku, kterou měsíčně uspoříte.

17. Prodejte nepoužívané věci

Pokud chcete začít rychle šetřit peníze na dovolenou, vyplatí se provést audit všech vašich nepoužívaných věcí a prodat je na internetovém tržišti. Nejenže to pomůže odlehčit vaší domácnosti, ale může to také znamenat výdělek poměrně slušné částky navíc, kterou můžete vložit do svého cíle spoření na dovolenou!

Jak spořit peníze na cíle a životní události

Jak jsme již zmínili, při sestavování plánu rychlého spoření může být užitečné mít na mysli konkrétní cíl. Někdy může být tento cíl tak velký, jako je svatba nebo koupě domu, jindy může být menšího rozsahu.

Vždy si však stanovte konkrétní cíl a pokuste se popsat jasnou cestu, jak tohoto cíle dosáhnout. Hodláte-li spořit na významné životní události není nic horšího, než když jenom bezmyšlenkově bloudíte. Jasně stanovený cíl a popsané jednotlivé kroky jsou přitom jako mapa, která vás k němu pohodlně dovede.

Back To Top