skip to Main Content
Warren Buffett
Warren Buffett, zdroj: wikipedia.org

Warren Buffett, miliardář a generální ředitel konglomerátu Berkshire Hathaway, je jedním z nejúspěšnějších investorů do akcií a hodnotových investorů všech dob. Není divu, že se mnoho investorů snaží jeho úspěch napodobit. Dobrou zprávou je, že se můžete naučit i vy sami principy, které Buffett používá při výběru akcií, a použít je ve své vlastní investiční strategii.

Hodláte-li investovat aktivně, pak není lepší učitel než právě Věštec z Omahy. Budete-li investovat způsobem jako on, máte velmi vysokou šanci na úspěch. Investování není snadné, ale lze uspět, pokud se budete řídit poměrně jednoduchými principy. Principy, které jsou jednoznačné a časem prověřené. Mnohem těžší je však zůstat disciplinovaný a skutečně se jich držet, to je oblast, kde většina akciových investorů selhává. Pokud však uspějete, můžete se dočkat zhodnocení, o kterém si může pasivní investor nechat jenom zdát. Zde je sedm kroků, které můžete použít k vytvoření vlastního portfolia „Buffettových akcií“:

Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?

1. Investujte do toho, co znáte

Než začnete investovat do jakékoliv akcie, měli byste chápat, čím se daná firma zabývá a jak vydělává peníze. To je důvod, proč se Buffett v minulosti vyhýbal většině technologických akcií – říká, že prostě nechápe jejich obchodní modely, a proto se drží toho, co zná nejlépe.

Přestože portfolio akcií a dceřiných společností Berkshire představuje pestrou směsici společností, všimněte si vysoké koncentrace v určitých odvětvích, jako je pojišťovnictví, bankovnictví, veřejné služby a spotřební zboží. To všechno jsou obory, kterým Buffett velmi dobře rozumí, takže je logické, že do nich investuje velké množství investičního kapitálu.

2. Naučte se základy hodnotového investování

Buffett se domnívá, že pro většinu investorů je lepší nakupovat nízkonákladové indexové burzovně obchodovatelné fondy – ETF namísto jednotlivých akcií. Ne že by se na vyhodnocování a výběru akcií nedalo vydělat, ale většina lidí nemá čas, chuť ani znalosti, aby to dělala správně.

Pokud čtete tento článek, lze předpokládat, že máte touhu investovat a také čas provádět náležité analýzy jednotlivých akciových společností. Než se pustíte do investování po vzoru Buffetta, potřebujete mít dobré znalosti o hodnotovém investování. Sledování finančních zpráv a čtení článků, jako je tento, je dobrý začátek, ale každému začínajícímu hodnotovému investorovi můžeme vřele doporučit několik knih:

  • Inteligentní investor od Benjamina Grahama
  • One Up on Wall Street od Petera Lynche
  • Akciové investice od Daniela Gladiše
  • Stát se investorem od Mikuláše Splítka
  • Naučte se investovat od Daniela Gladiše

Díky těmto pěti knihám získáte vynikající základ pro hodnocení akcií a hledání přehlížené hodnoty na akciovém trhu.

Buffett jednou řekl, že chytrá investice za jednu cenu je hloupou investicí při jiné ceně. S dobrou znalostí konceptů hodnotového investování budete mít dobré předpoklady pro to, abyste rozlišili investici do skvělé společnosti za zajímavou cenu od špatné investice.

Přečtěte si více: Jak investovat do ETF a jak vybrat burzovně obchodovatelný fond?

3. Identifikace levných akcií

Jakmile si stanovíte kritéria hodnotového investování, sestavte si seznam akcií, které odpovídají vašemu seznamu hodnotících kritérií. Řekněme například, že chcete akcie, které se obchodují za méně než patnáctinásobek zisku a mají silnou historii ziskovosti – například rok co rok generovaly 20% výnosy z aktiv. Většina brokerských společností nabízí screenery a další nástroje, které vám tento proces usnadní a vygenerují seznam akcií na základě vašich kritérií.

4. Najděte podniky, které obstojí ve zkoušce časem

Jakmile máte seznam akcií, jejichž ukazatele vypadají atraktivně, zužte jej výběrem podniků, které dobře obstojí i během recese. Proto Buffett rád investuje do akcií společností, které poskytují veřejné služby. Vylučte podniky, které jsou vysoce závislé na rostoucí ekonomice, jako jsou maloobchodní prodejci, nebo prodejci luxusních výrobků.

Hledejte také podniky, které mají trvalou konkurenční výhodu neboli široký příkop, jak říká Buffett. Existuje několik věcí, které mohou podniku poskytnout konkurenční výhodu, například efektivita, úspory z rozsahu nebo vlastní technologie. Jako příklad uveďme Buffettovu oblíbenou společnost Coca-Cola, která má úžasnou distribuční síť a také mimořádně cennou značku, která jí dává cenovou sílu – možnost zdražovat své produkty, aniž by tím riskovala, že se od ní spotřebitelé odvrátí zády.

5. Investujte do společností se schopným managementem

Buffett přikládá obrovskou hodnotu dobrému managementu. Buffett investuje do akcií pouze tehdy, pokud důvěřuje vedení společnosti. Zároveň musí věřit, že bude vedení trvale jednat v nejlepším zájmu akcionářů.

Mezi pozitivní znaky managementu, který jedná v zájmu investorů patří historie růstu dividend a zpětných odkupů akcií (způsoby navrácení kapitálu investorům) a vynikající pověst. Buffett často věnuje značnou část svého dopisu akcionářům chvále vedoucích pracovníků dceřiných společností Berkshire a na základě kroků managementu nakupuje a prodává investice.

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

6. Buďte agresivní v těžkých časech

Pokusy o časování trhu jsou obecně špatným nápadem. Dlouhodobí investoři si pravděpodobně povedou dobře bez ohledu na to, kdy nakoupí.

Přesto se nevyhýbejte hledání příležitostí v těžkých ekonomických časech. Buffett sám říká, že jedním z tajemství úspěšných dlouhodobých investorů je, že milují korekce trhu, protože nabízejí nejlepší příležitosti k nákupu zajímavých investic za nižší cenu.

Buffett investuje peníze v dobrých i špatných časech, ale skvěle využil příležitostí během Velké recese v roce 2008 a krátce po ní, a to díky takovým chytrým obchodům, jako byla jeho investice do Bank of America.

„Zhruba jednou za deset let zaplní ekonomickou oblohu temné mraky, z nichž krátce zaprší zlato,“ řekl Buffett akcionářům ve svém posledním výročním dopise. To mluví za vše.

7. Udržujte si dlouhodobé smýšlení

Pokud jde o portfolio akcií společnosti Berkshire Hathaway, Buffett prohlásil, že jeho oblíbené období držení akcií je navždy. To však nutně neznamená, že Berkshire drží některou ze svých akcií navždy. Ve skutečnosti Buffett a jeho tým akcie pravidelně prodávají a existuje řada dobrých důvodů, proč byste své akciové podíly měli také prodávat.

Buffett se tím snaží říci, že do svých investic jde s dlouhodobou mentalitou. Jinými slovy, pokud si nedokáže představit, že bude vlastnit dané akcie několik let, vůbec je nekoupí. „Pokud nejste ochotni vlastnit akcie 10 let, nepřemýšlejte o tom, že je budete vlastnit ani 10 minut,“ řekl Buffett. Kupovat akcie jen proto, že si myslíte, že budou mít dobré čtvrtletí, nebo proto, že se příští rok chystá horká novinka, to prostě není Buffettův investiční styl. Vy byste se měli tomuto smýšlení vyhnout rovněž.

4.5/5 - (2 hlasy)
Back To Top