skip to Main Content
Realitní crowdfunding

Realitní crowdfunding je velmi oblíbený způsob investování do nemovitostí, protože umožňuje rychlou diverzifikaci v rámci několika transakcí a vytvoření zcela pasivního realitního portfolia. Tento způsob investování umožňuje investovat do nemovitostí už od pár stokorun.

Realitní nebo nemovitostní crowdfunding spočívá v tom, že můžete investovat do nemovitostí spolu s dalšími investory, obvykle prostřednictvím platformy, která vám nabídne investování do nemovitostí a postará se o veškerou práci, jako je zprostředkování transakcí, vyřízení všech právních záležitostí a následná správa nemovitosti. To umožňuje investovat do nemovitostí s velmi nízkou částkou, rychle diverzifikovat své vklady do mnoha nemovitostí a také získat zcela pasivní příjem z portfolia mnoha nemovitostí.

Co je to crowdfunding nemovitostí?

Realitní crowdfunding je způsob financování, který používají developeři k získání peněz na své projekty. Činí to tak, že nechají na výstavbu dané nemovitosti nebo skupiny nemovitostí přispět k financování více investorů – mnohdy stovky nebo i tisíce drobných investorů.

Jedná se o podobný princip jako v případě peer-to-peer půjček až na to, že se na rozdíl od těchto platforem zaměřuje většina realitních crowdfundingových platforem výhradně na nemovitosti.

Chcete se seznámit s další možností, jak okamžitě diverzifikovat své investice? Podívejte se, jak lze investovat do ETF.

Jak funguje realitní crowdfunding?

Obvykle realitní crowdfunding začíná tím, že majitelé projektu chtějí získat finanční prostředky na jeho realizaci. Vlastník projektu pak přejde na realitní crowdfundingovou platformu a požádá o financování. Pokud má seriózní projekt, který může být pro investory přínosem, a je schopen přijít s dostatečným zajištěním, je projekt následně připraven k financování na webové stránce – crowdfundingové platformě.

Investoři pak mohou v tomto projektu zhodnocovat své peníze a stačí jim k tomu minimální kapitál – nesrovnatelně nižší oproti investování do fyzických nemovitostí.

Někdy se stává, že si lidé musí část investice nejdříve rezervovat a počkat, zda bude projekt plně financován. Pokud je projekt plně financován, investorův pokyn je realizován a posléze je investice splácena podle předem sestaveného splátkového kalendáře i s úroky, které se pohybují nejčastěji mezi 8-12 %. Realitní crowdfunding tak nabízí velmi zajímavé zhodnocení, které lze srovnat i s poměrně atraktivními akciovými investicemi. Po splacení celé zainvestované částky mohou investoři pokračovat v investování do nových projektů.

Výhody a nevýhody crowdfundingu nemovitostí

Pojďme si nyní rozebrat některé klady a zápory realitního crowdfundingu:

Výhody

  • Historicky vysoké výnosy – mnohem vyšší než v případě dluhopisů nebo podílových fondů
  • Není nutné nemovitost spravovat na rozdíl od investování do fyzických nemovitostí
  • Pro začátek stačí investorovi i malý kapitál – řádově tisíce korun
  • Snadná diverzifikace portfolia – můžete si koupit „malý kousek“ mnoha nemovitostí a snížit tak riziko

Nevýhody

  • Riziko výběru nevhodné crowdfundingové platformy
  • Vysoká závislost na vývoji cen realit jako celku
  • Nejistota ohledně toho, jak si investice povedou v případě krachu na trhu s nemovitostmi

Přemýšlíte o alternativě k investování do nemovitostí? Podívejte se, jak investovat do akcií.

Jak si vybrat dobrou platformu pro crowdfunding nemovitostí?

Než vás seznámíme s konkrétními platformami, měli byste vědět, jak vybírat vhodnou realitní crowdfundingovou platformu. Podle této charakteristiky jsou i zařazené v tomto článku. V zásadě se jedná o následující:

Při výběru platformy byste se měli především dívat na objektivní kritéria, jako je inzerovaná výnosnost platformy, historie projektů (zda neměly například problémy s některými projekty) a zda existuje funkce automatického investování. Rovněž byste se měli zajímat o to, zda má platforma investiční licenci nebo zda o ni požádala. To je velmi důležité kritérium.

Po provedení prvního výběru pomocí těchto objektivních kritérií se můžete při výběru platforem také zaměřit na subjektivnější faktory, jako jsou například zkušenosti dalších uživatelů s platformou. Ty vám mohou mnoho napovědět.

4 nejlepší platformy pro crowdfunding nemovitostí v Evropě pro rok 2021

Nejlepší stránky pro crowdfunding nemovitostí v Evropě umožňují diverzifikovat portfolio mezi více objektů nájemních a komerčních nemovitostí a poskytují atraktivní výnosy s omezeným rizikem. Pojďme si projít přehled 4 nejdůvěryhodnějších evropských realitních crowdfundingových platforem, které obstály ve zkoušce času.

Všechny tyto stránky poskytují snadné investování do nemovitostí bez starostí s nájemníky, údržbou nebo správou nemovitostí.

Nejlepší weby pro investování do nemovitostí jsou regulované, vyžadují nízkou minimální investici a nabízejí automatické investování s možností snadné rebalance

1. EstateGuru: Nejlepší stránka pro crowdfunding nemovitostí v Evropě

EstateGuru
Zdroj: estateguru.com

Společnost EstateGuru byla založena v roce 2013 a jedná se pravděpodobně o nejlepší platformu pro crowdfunding nemovitostí v Evropě. Hlavně díky tomu, že klientům nabízí kompletní balíček nástrojů pro investování do nemovitostí ve spojení s vysokou úrovní zabezpečení peněz.

Jako přední platforma pro crowdfunding nemovitostí v Evropě se EstateGuru může pochlubit uživatelskou základnou více než 55 000 členů a více než 1 500 financovanými nemovitostmi. Od svého založení společnost stále dosahuje nad očekávání dobrých výsledků s nulovou kapitálovou ztrátou klientských prostředků. Chlubí se také nadprůměrnými úrokovými sazbami v odvětví při zachování bezkonkurenční likvidity obchodů.

Společnost EstateGuru nabízí přibližně 12% úrok u investic do úvěrů zajištěných nemovitostí, přičemž minimální výše investice činí pouze 50 EUR.

Za své služby si přitom účtuje téměř zanedbatelné poplatky. Platforma se dlouhodobě osvědčuje jako vynikající zdroj stabilního příjmu pro nemovitostní investory a zároveň poskytuje developerům prostředky na růst a expanzi.

V posledních letech rozšířila EstateGuru svou činnost do západní Evropy a nyní nabízí investiční nabídky z několika evropských zemí. Díky tomu je neustále k dispozici rostoucí množství nemovitostí, což investorům usnadňuje diverzifikaci jejich portfolia a snižuje tak riziko geografické koncentrace.

Považujete 12% zhodnocení za nedostatečné? Zauvažujte o investici do kryptoměn!

Společnost EstateGuru navíc nabízí hlubokou transparentnost každé obchodní transakce, kterou financuje, podrobné statistiky týkající se jejího úvěrového portfolia a náhled do interních obchodních operací. Pokud jde o uživatelské prostředí, platforma má snadno použitelné rozhraní s podrobnými informacemi o dostupných nemovitostech, včetně řady skvělých funkcí, jako je automatické investování, dvoufázové ověřování a sekundární trh pro odprodej úvěrů dalším uživatelům.

2. Raizers: Nejlepší pro francouzské a švýcarské nemovitosti

Raizers
Zdroj: raizers.com

Raizers je vhodná platforma pro investory, kteří hodlají investovat do nemovitostí ve Francii, Švýcarsku a Beneluxu na přísně regulované platformě. Raizers byla spuštěna v roce 2014. Dnes má licenci od regulačních orgánů ve Francii a Belgii, včetně francouzského úřadu pro finanční trhy (AMF) a belgického úřadu pro finanční trhy (FSMA).

Vzhledem k tomu, že ceny městského bydlení ve Francii vzrostly v roce 2020 pouze o 3 % a samotná Paříž vykázala nárůst jen o 6,5 %, panuje skvělá doba pro investice do nemovitostí na francouzském trhu.

Nemovitostní crowdfundingová platforma Raizers nabízí 10% výnosy ze středně velkých zajištěných úvěrů nemovitostmi, rozsáhlou dokumentaci jednotlivých investic a také přímý přístup k dlužníkům. Společnost tak odvedla vynikající práci a zpřístupnila západoevropské nemovitosti běžným investorům. Raizers si neúčtuje žádné poplatky za zprostředkování investic a přijímá mezinárodní investory bez ohledu na jejich státní příslušnost.

Přemýšlíte, proč začít investovat? Tady máte hned 10 zásadních důvodů!

Kromě úvěrů na výstavbu nemovitostí Raizers také poskytuje úvěry na nákup nemovitostí, zelené crowdfundingové projekty na financování výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Celkově vzato lze říci, že nemovitostní crowdfundingová platforma Raizers díky solidní kombinaci regulačních licencí, mnoha let fungování, zkušenému manažerskému týmu, zajištěným obchodům s nemovitostmi a přístupu k západoevropským nemovitostem poskytuje skvělé všestranné investiční příležitosti.

3. Rendity: Nejlepší pro německé a rakouské nemovitosti

Rendity
Zdroj: rendity.com

Rendity je realitní crowdfundingová platforma se sídlem ve Vídni, která umožňuje investorům přístup ke kvalitním realitním projektům v Rakousku a Německu. Na platformě nabízí dvě třídy obchodů – developerské projekty (známé jako Rendity growth) a běžné příležitosti k nákupu a pronájmu (nazývané Rendity Income).

Výnosy mohou dosahovat až 7 %, ale v průměru mohou investoři získat spíše kolem 6 %. Rendity income je nízkorizikovou investicí s návratností v rozmezí 3-5 %. Rendity growth pak nabízí vyšší výnos 4-7 %, ale vyšší riziko.

Srovnatelného nebo i vyššího zhodnocení můžete dosáhnout prostřednictvím investiční platformy Portu.

S platformou Rendity můžete investovat do nemovitostí s relativně malým kapitálem, sledovat své investice, výnosy a monitorovat své realitní projekty. Platforma je jednoduchá na používání a získáte vynikající zákaznickou podporu. Na Rendity může investovat každý, kdo je starší 18 let, pokud má evropský bankovní účet. Investovat na platformě mohou přitom i firmy. Minimální výše investice činí 1 000 EUR.

Rendity vám vyplácí okamžité zhodnocení, kdykoli investujete do nového projektu, který ještě není zcela financován. Tato skvělá funkce zajišťuje, že vaše peníze nebudou ležet ladem, zatímco budete čekat, až projekt splní své cíle financování.

4. BulkEstate: Nejlepší pro vysoce kvalitní projekty

BulkEstate
Zdroj: bulkestate.com

Díky svému jedinečnému zaměření a lokálnímu ukotvení v lotyšské Rize vytvořila společnost Bulkestate vynikající všestrannou nemovitostní crowdfundingovou platformu pro investování na pobaltském realitním trhu.

Mezi hlavní přednosti patří nízká minimální investice ve výši 50 EUR, špičkové výnosy mezi konkurenty, atraktivní zhodnocení poměru výše úvěru k hodnotě nemovitosti a oddělené depozitní účty pro prostředky investorů.

A konečně, většina projektů má rychlou dobu realizace pouhých 12 měsíců, přičemž jsou zajištěné prostřednictvím zákonného zástavního práva k majetku dlužníka.

Kromě vlastních odborníků spolupracuje společnost Bulkestate s místními realitními profesionály, kteří řeší veškeré záležitosti související s nemovitostmi. A co víc, Bulkestate neúčtuje investorům žádné poplatky a velké účty mohou využívat až 1% bonus z investice.

Je crowdfunding nemovitostí dobrou investiční alternativou?

Realitní crowdfunding se poprvé začal skutečně prosazovat na začátku roku 2010. Předtím mohli lidé investovat do nemovitostí pouze přímo, prostřednictvím REIT nebo jiných produktů kótovaných na burze.

Během prvních 10 let realitního crowdfundingu získala většina investorů obrovské výnosy, které přesahovaly 10 % ročně. Jelikož je však tento typ crowdfundingu značně závislý na hodnotě nemovitostí, zahrnuje také určitá rizika, která stojí za zvážení.

Rate this post
Back To Top