skip to Main Content
Jak na Kryptoměny

Kryptoměny vám umožňují nakupovat zboží a služby nebo s nimi můžete obchodovat za účelem zisku, přičemž spekulanti jsou občas schopní jejich cenu vyšponovat do neuvěřitelné výše. K zabezpečení online transakcí využívají kryptoměny online „účetní knihu“ blockchain a technologii kryptografie. V tomto článku se dozvíte více o tom, co to kryptoměny jsou, na co byste si měli dát pozor a především, jak do nich investovat.

Co je kryptoměna?

Kryptoměna je forma platebního prostředku, který lze vyměnit online za zboží a služby. Mnoho společností vydalo své vlastní měny, často nazývané tokeny, a ty lze vyměnit konkrétně za zboží nebo služby, které daná společnost poskytuje. Můžete si je představit také jako kasinové žetony – abyste měli přístup k některým službám, za které se kryptoměnami platí, budete je muset vyměnit za skutečnou měnu – investovat do kryptoměn.

Kryptoměny využívají technologie zvané blockchain. Blockchain je decentralizovaná účetní kniha rozšířená mezi mnoho počítačů, která spravuje a zaznamenává transakce v kryptoměnové síti. Velmi atraktivní na kryptoměnách je jejich bezpečnost, kterou jim dává právě technologie blockchain.

Kolik kryptoměn existuje a jak jsou drahé?

Podle webu CoinMarketCap je veřejně obchodováno více než 9 700 různých kryptoměn. Jejich počet nadále roste, přičemž nové kryptoměny získávají peníze na své fungování prostřednictvím počátečních nabídek mincí neboli ICO. Celková hodnota všech kryptoměn byla 12. května 2021 podle CoinMarketCap více než 2,4 bilionu dolarů a celková hodnota všech bitcoinů, nejpopulárnější digitální měny, činila přibližně 1,06 bilionu dolarů.

10 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace k 11.5.2021.
10 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace k 11.5.2021. Zdroj: CoinMarketCap.com

Proč jsou kryptoměny tak populární?

Kryptoměny oslovují své příznivce z různých důvodů. Zde jsou některé z nejpopulárnějších:

 • Podporovatelé považují kryptoměny jako Bitcoin za měnu budoucnosti a závodí o to, aby ho koupili dříve, než se stane ještě cennější.
 • Někteří příznivci kryptoměn mají rádi skutečnost, že kryptoměna brání centrálním bankám v řízení peněžní zásoby. Centrální banky přitom mají tendenci v průběhu času snižovat hodnotu tradičních peněz prostřednictvím inflace.
 • Další příznivci kryptoměn mají rádi jejich technologii, blockchain, protože se jedná o decentralizovaný systém zpracování a záznamu dat, který může být bezpečnější než tradiční platební systémy.
 • Někteří spekulanti prostě mají rádi kryptoměny, protože rostou na hodnotě a nemají žádný zájem na dlouhodobé adopci kryptoměn jako platebního prostředku.

Zajímají vás více tradičnější způsoby zhodnocování peněz? Přečtěte si, jak můžete investovat do akcií nebo dluhopisů.

Jsou kryptoměny dobrou investicí?

Hodnota kryptoměn se může zvýšit, ale mnoho investorů je považuje za pouhé spekulace, nikoliv za skutečné investice. Důvod?

Stejně jako skutečné měny, ani kryptoměny nevytvářejí žádný peněžní tok, abyste mohli z jejich nákupu profitovat, někdo musí za vaši kryptoměnu v budoucnu zaplatit více než vy.

Tomu se v teorii investic hovorově říká, že musíte najít „většího blázna“. Porovnejte to s dobře spravovaným podnikem, který v průběhu času zvyšuje svou hodnotu tím, že zvyšuje ziskovost a peněžní toky z provozních operací.

Kryptoměny jako Bitcoin nemusí být tak bezpečné, jak si mnoho lidí myslí, a některé významné hlasy v investiční komunitě doporučily potenciálním investorům, aby se jim vyhýbali. Za zmínku stojí legendární investor Warren Buffett, který porovnal bitcoin s papírovými šeky:

„Je to velmi efektivní způsob převodu peněz a můžete to dělat anonymně a tak dále. Šek je ale také způsob převodu peněz. Stojí šeky také za spoustu peněz, jen proto, že mohou převádět peníze od jednoho člověka k druhému?“

Ti, kteří vidí kryptoměny jako měny budoucnosti si musí uvědomit, že měna potřebuje stabilitu, aby obchodníci a spotřebitelé mohli určit, co je spravedlivá cena za zboží. Bitcoin a další kryptoměny byly po většinu své historie něčím úplně jiným než stabilním aktivem. Například bitcoiny se v prosinci 2017 obchodovaly za téměř 20 000 dolarů, jejich hodnota poté o rok později klesla na pouhých 3 200 dolarů. Přelom roku 2020 a 2021 pak zastihl Bitcoin opět na rekordních hodnotách.

Vývoj ceny bitcoinu v letech 2016–2020.
Vývoj ceny bitcoinu v letech 2016–2020. Zdroj: CoinMarketCap.com

Tato cenová volatilita vytváří řadu otázek. Pokud by bitcoiny mohly mít v budoucnu mnohem větší hodnotu, je dnes méně pravděpodobné, že by je lidé utratili a stalo se z nich oběživo, což je činí méně životaschopnými jako měna.

Proč utrácet bitcoin, když by příští rok mohl mít trojnásobnou hodnotu?

Jak investovat do kryptoměn?

Zatímco některé kryptoměny, včetně bitcoinů, lze zakoupit za americké dolary nebo eura, jiné vyžadují, abyste za ně platili bitcoiny nebo jinou kryptoměnou.

K nákupu kryptoměn budete potřebovat „peněženku“, online aplikaci, kde bude vaše kryptoměna uložená. Obecně řečeno si vytvoříte účet na burze a poté můžete převádět skutečné peníze na kryptoměny, jako je Bitcoin nebo Ethereum a další digitální měny.

Nákup bitcoinů a jiných kryptoměn ve 4 krocích:

 1. Rozhodněte se, kde koupíte kryptoměny: Kryptoměnové burzy jako Coinbase a několik tradičních makléřů jako Revolut vám mohou pomoci začít investovat do bitcoinů.
 2. Přemýšlejte o tom, jak uložit vaši kryptoměnu: Budete držet své bitcoiny v softwarové nebo hardwarové peněžence?
 3. Proveďte nákup: Rozmyslete si, kolik chcete do kryptoměn investovat.
 4. Spravujte své investice: Stanovte si dlouhodobý plán pro investici do těchto aktiv.

Jaké další investiční alternativy máte na výběr? Přečtěte si tento přehled, který vám poradí, do čeho investovat.

1. Rozhodněte se, kde koupíte kryptoměny

Existuje několik různých způsobů nákupu kryptoměn, včetně burz a tradičních makléřů. Kryptoměny můžete kupovat na několika kryptoměnových burzách. Většina burz si účtuje procento z kupní ceny kryptoměny, případně další poplatky. Proveďte tak náležité srovnání a najděte tu pravou burzu pro vás. Mezi nejoblíbenější burzy patří:

CoinbaseLogo Coinbase : Toto je oblíbená volba investorů do kryptoměn, z části proto, že můžete snadno propojit s účtem na burze svůj bankovní účet. Coinbase kromě Bitcoinu nabízí také přístup k Ethereu, Litecoinu a dalším kryptoměnám. Za každou transakci si Coinbase účtuje spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny) ve výši přibližně 0,5 % plus poplatek. Poplatek se liší v závislosti na způsobu zvolené platby a také výši převáděné částky.

 

logo binance

Binance: Největší světová burza podle objemu obchodování si účtuje poplatek 0,1 % za nákup všech kryptoměn (jsou k dispozici i slevy) plus poplatek za výběr. Na výběr máte z 50 kryptoměn plus řady kryptoměnových párů, které můžete mezi sebou obchodovat.

 

Geminy: Tato kryptoburza se sídlem v USA obchoduje s Bitcoinem, Ethereem, Bitcoin Cash, Litecoinem a Zcash. Transakční poplatky se pohybují odLogo Geminy 0,99 dolaru do 1,49 % vaší objednávky, v závislosti na velikosti nákupu nebo prodeje. K nákupu je účtován rovněž fixní poplatek ve výši 0,5 %.

Tradiční akciový brokeři také dávají investorům možnost nakupovat a prodávat kryptoměny – momentálně je ve své nabídce má eToro, Revolut, XTB a mnoho dalších brokerů.

Mezi další způsoby, jak nakupovat nebo investovat do kryptoměn patří:

 • Kryptoměnové bankomaty: Fungují jako běžné bankomaty, pouze je můžete použít k nákupu a prodeji kryptoměn.
 • Peer-to-peer tržiště: Kryptoměny si můžete koupit na těchto tržištích přímo od ostatních majitelů kryptoměn, aniž byste k tomu museli využívat burzy.
 • Bitcoinové futures: XTB nabízí investorům způsob, jak obchodovat s bitcoinovými futures, jedná se už ale o komplikované finanční instrumenty určené spíše pro profesionální investory.

A na co byste si ještě měli dát při investici do kryptoměn pozor?

 1. Mějte po ruce informace, které možná budete potřebovat. Založení účtu na kryptoměnové burze trvá několik minut, abyste ale mohli financovat svůj obchodní účet, musíte poskytnout burze některé informace, včetně čísla bankovního účtu, debetní karty nebo kreditní karty. Většina burz může také vyžadovat kopii dvou dokladů totožnosti.
 2. Nepoužívejte k investici kreditní kartu. Ačkoliv někteří poskytovatelé umožňují nakupovat bitcoiny kreditní kartou, není nikdy dobrý nápad investovat půjčené peníze z vysoce úročeného produktu, jako je kreditní karta, byť se zhodnocení kryptoměn může čas od času jevit jako mnohem vyšší než úrok na kreditní kartě.
 3. Používání zabezpečeného soukromého připojení k internetu je důležité pokaždé, když provádíte finanční rozhodnutí online. Nákup bitcoinů v kavárně, ve vašem hotelovém pokoji nebo prostřednictvím jiného veřejného připojení k internetu se nedoporučuje.

2. Přemýšlejte o tom, jak uložit vaši kryptoměnu

Kryptoměny lze ukládat do dvou druhů digitálních peněženek: Softwarové peněženky nebo hardwarové peněženky. Se softwarovou peněženkou jsou transakce obecně rychlejší, zatímco hardwarová peněženka často nabízí další bezpečnostní opatření, která pomáhají udržovat váš majetek v bezpečí.

 • Softwarová peněženka: V případě softwarové peněženky jsou bitcoiny a další kryptoměny ukládány důvěryhodnou burzou nebo poskytovatelem v cloudu a jsou přístupné prostřednictvím aplikace nebo prohlížeče na internetu. Jakákoli burza, ke které se připojíte, vám nabídne bezplatnou softwarovou peněženku, kde budou vaše nákupy automaticky uloženy. Mnoho uživatelů ale raději převádí a ukládá své kryptoměny do hardwarové peněženky.
 • Hardwarová peněženka: Hardwarová peněženka je malé šifrované přenosné zařízení, které vám umožňuje stahovat a přenášet své kryptoměny. Hardwarové peněženky mohou stát až 2 000 korun, ale jsou považovány za mnohem bezpečnější alternativu ukládání kryptoměn než softwarové peněženky.

3. Proveďte nákup

Po propojení bitcoinové peněženky s bitcoinovou burzou podle vašeho výběru je poslední krok nejjednodušší – rozhodování, kolik bitcoinů chcete koupit. Přestože cena Bitcoinu v lednu překročila poprvé hranici 40 000 dolarů, není problém bitcoiny, ale ani další kryptoměny kupovat už za pár desítek dolarů podobně jako frakční akcie.

4. Spravujte své investice

Pokud se vám líbí myšlenka denního obchodování, jednou z možností je koupit Bitcoin krátkodobě, počkat si až se jeho cena posune výše a následně ho prodat. Po propadu opět kryptoměnu nakoupíte a cyklus se neustále opakuje. Pokud ale vidíte budoucnost kryptoměn jako budoucího prostředku směny, možná je vaším investičním plánem nákup a dlouhodobá investice. Ujasněte si, pro kterou cestu se rozhodnete, dříve, než začnete do kryptoměn investovat.

Slyšeli jste už o burzovně obchodovatelných fondech – ETF? Jedná se o investice, které nabízejí okamžitou diverzifikaci, a navíc je lze nakupovat plně automaticky prostřednictvím platformy Portu.

Nejčastější otázky týkající se investování do kryptoměn

Měl bych investovat do kryptoměn?

Kryptoměna je neuvěřitelně spekulativní a volatilní aktivum. Investice se vám může velmi vyplatit, musíte však být připraveni na divoké výkyvy ceny, třeba i v rámci jediného dne. Obchodování s akciemi zavedených společností je obecně méně riskantní než investice do kryptoměn, jako je bitcoin. Ještě více konzervativní pak jsou investice do nemovitostí nebo investice do podílových fondů.

Jsou kryptoměny legální?

Není pochyb o tom, že jsou v České republice legální, ačkoli Čína jejich používání v podstatě zakázala. V každé zemi se tak legálnost kryptoměn může lišit. Nezapomeňte ale myslet na to, abyste se chránili před podvodníky, kteří považují kryptoměny za příležitost, jak obrat nezkušené investory. Investor by se měl mít vždy na pozoru před pochybnými nabídkami kryptoměn.

Na co bych si měl dát při nákupu méně známých kryptoměn pozor?

Pokud chcete koupit kryptoměnu v ICO, přečtěte si i pasáže psané drobným písmem v prospektu společnosti, kde najdete tyto informace:

 • Kdo vlastní společnost? Identifikovatelný a dobře známý majitel je kladným znamením.
 • Investují do něj další významní investoři? Je to dobré znamení, pokud chtějí ostatní investoři část nové kryptoměny.
 • Budete vlastnit podíl ve společnosti nebo jen měnu nebo tokeny? Tento rozdíl je důležitý. Vlastnit podíl ve společnosti znamená, že se můžete podílet na jejích výdělcích (jste spoluvlastníkem), zatímco nákup tokenů jednoduše znamená, že máte právo je používat podobně jako žetony v kasinu.
 • Je měna již vyvinuta, nebo se společnost snaží získat peníze na její rozvoj? Čím dále je produkt, tím je méně riskantní.

Důkladné čtení prospektu může vyžadovat hodně času, čím je však podrobnější, tím větší je vaše šance, že bude vaše investice do nové kryptoměny úspěšná. Ale ani legitimita neznamená, že měna uspěje. To je zcela samostatná otázka.

Kromě obav ohledně budoucího růstu ceny vás kryptoměna vystavuje riziku krádeže, protože hackeři se snaží neustále proniknout do počítačových sítí, které udržují majetek kryptoměnových investorů v „bezpečí“. Jedna významná burza vyhlásila bankrot v roce 2014 poté, co hackeři ukradli stovky milionů dolarů v bitcoinech. To nejsou typická rizika číhající na investory do akcií nebo podílových fondů.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top