skip to Main Content
Investování do komodit

Investování do komodit je poměrně rizikové, měli by se mu věnovat především profesionálové. Díky moderním investičním nástrojům do nich však mohou investovat i drobní investoři. Pojďme si projít, co byste o investování do komodit měli vědět. Vše podstatné, s čím byste se měli seznámit, než nakoupíte první komoditu.

Když si v supermarketu koupíte kukuřici nebo pytlík pšeničné mouky, pravděpodobně nebudete věnovat velkou pozornost tomu, kde byly tyto plodiny pěstovány nebo umleté. Je to proto, že kukuřice i mouka jsou komodity. Tedy druh zboží neměnné kvality, se kterým se může obchodovat bez rozdílů a dodávky od různých dodavatelů jsou vzájemně zaměnitelné.

Investoři rozdělují komodity do dvou kategorií: „těžké“ a „měkké“. Těžké komodity je třeba těžit v dolech nebo je dostávat ze země prostřednictvím vrtů. Měkké komodity jsou pěstované na farmách. Obecně pak lze rozdělit komodity do čtyř hlavních typů.

  1. Zemědělské produkty: patří mezi měkké komodity a zahrnují plodiny jako káva, kukuřice, pšenice, sójové boby, bavlna a dřevo.
  2. Hospodářská zvířata a maso: opět patří mezi měkké komodity a zahrnují živý dobytek, hovězí maso, vepřové maso nebo mléko.
  3. Energetické produkty: patří mezi těžké komodity a zahrnují ropu, zemní plyn, bezolovnatý benzín, propan, ethanol a uhlí.
  4. Kovy: patří mezi těžké komodity a zahrnují drahé kovy, jako je zlato a stříbro, a průmyslové kovy, jako je měď, hliník a palladium.

Co je investování do komodit?

Investování či obchodování s komoditami se rozumí nákup a prodej těchto surovin. Někdy to zahrnuje fyzické obchodování s komoditou, ale častěji se to děje prostřednictvím futures kontraktů, kde souhlasíte s nákupem nebo prodejem komodity za určitou cenu k určitému datu.

U futures kontraktů investoři s komoditami sází na to, jak se bude pohybovat cena komodity. Když si myslíte, že cena vzroste, koupili byste si futures na danou komoditu. Když si myslíte, že cena klesne, můžete si futures kontrakt prostřednictvím brokera půjčit, následně ho prodat a posléze prodat zpátky brokerovi zpět za nižší cenu – tzv. toto futures „shortovat“. Rozdíl mezi aktuální cenou futures a budoucí nižší cenou tohoto futures je váš zisk.

Futures kontrakty lze použít ke spekulacím ve změnách cen jednotlivých komodit, často je ale využívají také producenti nebo významní průmysloví spotřebitelé jako zajištění proti zvýšení nebo snížení cen, jak si povíme vzápětí.

Futures kontrakty se obvykle obchodují na komoditních burzách. Dvě největší burzy komodit jsou Chicago Mercantile Exchange a New York Mercantile Exchange, na tyto burzy vám opět zprostředkuje přístup broker, podobně jako obchodování s akciemi, dluhopisy nebo kryptoměnami.

Jak si stojí komodity ve srovnání s akciovým trhem

Ceny komodit často divoce kolísají kvůli změnám v nabídce a poptávce. Když je například velká úroda určité plodiny, její cena obvykle klesá. Když je sucho, ceny naopak často rostou kvůli obavám, že nabídka poklesne. Podobně během chladného počasí roste poptávka po zemním plynu pro účely vytápění, což také způsobí prudký nárůst cen. Teplé počasí během zimy může na druhé straně jeho ceny stlačit dolů. Některé komodity jsou relativně stabilní, například zlato, které slouží také jako rezervní aktivum pro centrální banky. Ale obecně jsou komodity výrazně volatilnější než akcie nebo dluhopisy.

Někteří investoři vyhledávají komodity kvůli diverzifikaci. Komodity mají obvykle s akciemi negativní korelaci (jejich ceny se pohybují opačnými směry) nebo nízkou korelaci (jejich ceny se nepohybují v tandemu). Příkladem mohou být ropa a akcie, které mívají obvykle negativní korelaci.

To znamená, že rostoucí ceny ropy jsou tradičně spojeny se slabším akciovým trhem a akciový trh vykazuje často silnější výkonnost, když jsou ceny ropy nízké.

Z tohoto důvodu jsou komodity oblíbeným zajištěním akciových investorů. Mnoho investorů například během medvědího trhu (poklesu) investuje hromadně do zlata. Komodity jsou také běžným zajištěním inflace. Vysoká inflace často způsobuje prudký vzestup cen komodit, zatímco akcie a dluhopisy vykazují obvykle lepší výkon, když je inflace nižší.

Zajímá vás investování do akcií více? Seznamte se s těmito 6 kroky, podle kterých může začít na akciovém trhu investovat i začátečník.

Jak investovat do komodit?

Přímé obchodování s komoditami není jediným prostředkem investování do komodit. To by ani nebylo ve většině případů realizovatelné. Dovedete si představit, že byste do komodit investovali například prostřednictvím nákupu vagonů pšenice? Naštěstí to není úplně nutné. Pokud chcete investovat do komodit, můžete také investovat do akcií společností, které těží nebo zpracovávají komodity. Případně můžete investovat do burzovně obchodovatelných fondů – ETF nebo do podílových fondů, které sledují výkonnost některé komodity. Zde jsou čtyři základní způsoby, jak investovat do komodit.

1. Investujte přímo do dané komodity

Pokud chcete investovat do komodit fyzickým nákupem, jednou výhodou je, že nemusíte využívat služeb zprostředkovatele – brokera. Obvykle můžete provést jednoduché vyhledávání na internetu a vyhledat prodejce, který vám prodá konkrétní komoditu, a pokud ji už nechcete, tento prodejce ji často koupí zpět. Musíte se však potýkat s logistikou dodávek a skladováním.

Pokud kupujete zlato, může to být relativně jednoduché. Můžete snadno najít prodejce mincí nebo zlatých prutů online, který vám zlato v této podobě může prodat, zároveň ho můžete bezpečně uložit a později prodat, jak budete chtít.

Ale bylo by to mnohem těžší, kdybyste se snažili zajistit dodávku a skladování skotu, ropy nebo kukuřičných klasů. Z tohoto důvodu je investování do většiny fyzických komodit pro jednotlivé investory příliš složité.

2. Investujte do futures kontraktů

S futures kontrakty můžete obchodovat, pokud máte zprostředkovatele – brokera, který to umožňuje. Futures kontrakty jsou ale z velké části určeny spíše pro velké společnosti zabývající se obchodováním s komoditami než pro jednotlivce.

Řekněme například, že jste pěstitel pšenice. Chcete si být jistí, že budete schopni za svou pšenici získat alespoň současnou tržní cenu – 210 euro za tunu. Takže prodáte futures smlouvu – smlouvu o budoucím prodeji, kde souhlasíte, že za 90 dnů prodáte pšenici kupujícímu za 210 euro za tunu. Z futures kontraktu budete těžit, pokud ceny pšenice klesnou pod tuto částku, ale přijdete o zisky, pokud ceny vzrostou. Každopádně máte jistotu, že pšenici prodáte v daném časovém období za fixní cenu – 210 euro.

Jako investor můžete také spekulovat o cenách pšenice. Řekněme například, že kupujete stejnou futures smlouvu.

Nemáte však v úmyslu skutečně nakoupit za 90 dní tunu pšenice za 210 euro, ale sázíte, že ceny kukuřice porostou a budete ji moci prodat za více peněz.

Jenom si dejte pozor, abyste takový futures kontrakt stihly prodat včas. Pokud tak neuděláte, máte povinnost kontrakt zaplatit a můžete doma očekávat třeba nákladní vůz plný pšenice.

Jedno velké riziko obchodování s komoditami je, že požadavky na marži jsou výrazně nižší než u akcií. Když obchodujete na marži, obchodujete s vypůjčenými penězi, což může zesílit vaše ztráty. Vzhledem k tomu, jak volatilní mohou být ceny komodit, je důležité mít po ruce dostatek zdrojů na pokrytí jakékoli výzvy k dodatkové úhradě marže, což je situace, kdy váš makléř požaduje, abyste vložili na obchodní účet více peněz.

3. Investujte do komoditních akcií

Dalším způsobem, jak investovat do komodit, je nákup akcií společností, které je vyrábějí nebo zpracovávají. Můžete si například koupit akcie těžařů zlata, akcie těžařů ropy nebo akcie producenta zemědělských plodin.

Akcie společnosti produkující komodity nemusí nutně stoupat nebo klesat v souladu s komoditou, kterou vyrábí.

Jistě, společnost zaměřená na těžbu ropy bude mít prospěch, když ceny ropy vzrostou, a naopak bude strádat, když klesnou. Ale mnohem důležitější je, kolik ropy má ve svých rezervách a zda má lukrativní smlouvy o dodávkách s odběrateli s vysokou poptávkou. Akcie komoditních společností tak obvykle vykazují mnohem nižší volatilitu než komodity samotné.

4. Investujte do komoditních ETF a podílových fondů

Komoditní ETF a podílové fondy nabízejí expozici vůči komoditám investorům, kteří nechtějí kupovat komoditu napřímo. Komoditní fondy mohou investovat do fyzických materiálů, komoditních akcií, futures kontraktů nebo kombinací všeho zmíněného. Komoditní fondy se však nemusí pohybovat synchronně s cenou podkladového aktiva, což může být pro nové investory překvapením.

Každopádně, pokud hodláte diverzifikovat investice ve prospěch komodit, pak jsou komoditní ETF a podílové fondy možná vůbec tou nejinteligentnější možností, jak do komodit investovat.

Přečtěte si více informací o tom, jak můžete investovat do burzovně obchodovatelných fondů – ETF.

Výhody investování do komodit

Jednou z největších výhod investování do komodit je skutečnost, že mají tendenci chránit investory před dopady inflace. Obecně platí, že poptávka po komoditách má tendenci být vysoká během období vysoké inflace, která tlačí ceny nahoru. Je to také dobrá sázka při oslabení amerického dolaru, – když dolar klesá, ceny komodit rostou.

Kromě výhody nesporné diverzifikace pak také nabízejí potenciál významných výnosů. Přestože ceny komodit podléhají kolísání trhu díky změnám kurzů měnových párů na forexu a úrokových sazeb, dokud bude globální ekonomika růst, bude poptávka po komoditách silná. To má celkově pozitivní dopad na akcie společností, které se konkrétními komoditami zabývají, což se může výrazně promítnout do pozitivních výnosů pro investory.

  • Chrání před inflací
  • Diverzifikují portfolio
  • Chrání proti poklesu dolaru
  • Umožňují dosáhnou výrazných výnosů prostřednictvím investice do akcií komoditních společností

Nevýhody investování do komodit

Je třeba mít na paměti, že komodity mají tendenci být mnohem volatilnější než jiné druhy investic. podílové fondy, které sledují pouze jednu komoditu, mohou podléhat výrazným výkyvům tržní ceny.

Investoři, kteří obchodují s futures, by si měli pamatovat, že tyto obchody zahrnují výrazný prvek spekulace. Futures kontrakty sledují cenu podkladové komodity nebo indexu a investor nikdy nemá jistotu, zda dosáhne pozitivního nebo negativního výsledku. Samotné futures kontrakty také charakterizují vlastní jedinečná rizika.

  • Zvýšená volatilita ve srovnání s jinými investicemi
  • Maržové obchodování s komoditami může mít za následek značné ztráty
  • Spekulativní povaha investování s nejistotou výsledku

Měli byste investovat do komodit?

Investování a obchodování s komoditami je vysoce rizikové, nicméně nabízí také potenciálně vysokou odměnu. Může to být efektivní způsob, jak zajistit své portfolio proti medvědímu trhu nebo inflaci. Měli byste však zvážit, zda dobře rozumíte dynamice nabídky a poptávky na komoditním trhu. To zahrnuje znalosti historických cenových trendů a také toho, co se děje v reálném čase. Pokud začínáte, můžete snížit riziko omezeným používání marže.

Velká část obchodování s komoditami se však rovná spekulacím, nikoliv investování. Nepředvídatelné faktory, jako je počasí, nemoci a přírodní katastrofy, mohou mít krátkodobě obrovský dopad na ceny komodit. Pokud hledáte způsob, jak investovat do komodit z dlouhodobého hlediska, jsou pro většinu drobných investorů lepší volbou komoditní akcie, podílové fondy a ETF.

Zajímají vás více podílové fondy? Přečtěte si tento komplexní článek.

Často kladené otázky týkající se investování do komodit

Jaký je nejlepší způsob investování do komodit?

Nejlepší způsob, jak investovat do komodit, jsou burzovně obchodovatelné fondy – ETF. ETF umožňují snadné obchodování, protože jsou nakupované jako akcie, zajišťují diverzifikaci, nejsou obchodované na marži jako futures a obvykle mají nízkou nákladovost.

Kdy je ideální čas pro nákup komodit?

Neexistuje žádný konkrétní čas, který by představoval nejlepší okamžik pro nákup komodit. Komodity jsou pojistkou proti inflaci, takže nákup před obdobím vysoké inflace je dobrá investiční strategie. Může však být těžké předpovědět, kdy dojde k růstu inflace, a většina rozvinutých ekonomik již vysokou míru inflace (řádově desítky procent) nezažije. Na komoditu je třeba pohlížet jako na jakoukoli jinou investici s přihlédnutím k časovému horizontu a rizikovému profilu investora. Nákup komodity za nízkou cenu, když se její budoucí výhled na základě fundamentů jeví jako slibný, je vždy vhodnou dobou pro dlouhodobý nákup.

Jak mohu investovat do ropy?

Jednotlivec může nakupovat ropu buď nákupem ETF zaměřených na ropu, nákupem akcií ropných společností nebo nákupem futures na ropu prostřednictvím brokerského účtu. Méně vhodnou volbou pro drobné investory jsou futures a fyzické nákupy komodit (s výjimkou drahých kovů).

Jsou komodity dobrá investice?

Jako každá investice, i komodity mohou být dobrou investicí, ale přinášejí s sebou i rizika. Investor musí porozumět trhům s komoditami, se kterými chce obchodovat. Příkladem jsou například ceny ropy, které mohou kolísat na základě politického klimatu na Středním východě. Důležitý je také typ investice – ETF poskytují větší diverzifikaci a nižší riziko. Futures kontrakty jsou spekulativnější a rizikovější. Jak již bylo řečeno, komodity mohou být zajištěním proti inflaci a zejména zlato může být zabezpečením proti poklesu akciového trhu.

Jak začít investovat do komodit?

Po prozkoumání a určení konkrétních investic, které jsou pro vás vhodné, můžete začít obchodovat s komoditami na běžném obchodním účtu nákupem akcií těžaře nebo producenta specifické komodity podle vašeho výběru, nebo investovat do komoditního ETF. To je asi nejrychlejší a nejsnazší způsob, jak začít investovat do komodit.

5/5 - (2 hlasy)
Back To Top