skip to Main Content
Investování do ETF

Burzovně obchodovatelné fondy mohou být pro nové investory vynikajícím vstupním bodem na akciový trh. Jsou levné a obvykle s sebou nesou nižší riziko než jednotlivé akcie, protože jediný fond drží diverzifikovanou sbírku investic. Snad nejlepší ze všeho je, že nejde o složité finanční produkty. Zde je návod, jak identifikovat nejlepší ETF a jak jej koupit v několika krocích.

ETF – burzovně obchodovatelné fondy jsou typem investičního fondu, který nabízí nejlepší vlastnosti dvou populárních aktiv: Mají výhody diverzifikace podílových fondů a napodobují snadnost obchodování s akciemi.

Co je ETF?

ETF je fond, který lze obchodovat na burze jako akcie, což znamená, že jej lze nakupovat a prodávat po celý obchodní den. ETF vám přináší způsob, jak nakupovat a prodávat koš aktiv, aniž byste museli kupovat všechny komponenty jednotlivě, a často je charakterizují nižší poplatky než klasické podílové fondy. V závislosti na typu charakterizují ETF různé úrovně rizika.

Jako každý finanční produkt ale ani ETF nejsou univerzálním řešením. Hodnoťte je podle jejich vlastních předností, včetně nákladů na správu a poplatků za nákup (jsou-li nějaké).

Jak fungují ETF?

Zřizovatel fondu vlastní podkladová aktiva a nabízí investorům fond – ETF, které je schopné sledovat jejich výkonnost. Akcie tohoto fondu jsou obchodované na burze podobně jako jednotlivé akcie. Přestože investoři nakupují akcie fondu, mohou benefitovat z výplaty dividend.

ETF jsou navržena tak, aby sledovala hodnotu podkladových aktiv – může se jednat o komoditu, jako je zlato, nebo koš akcií, které tvoří například index S&P 500. Cena akcií ETF se obvykle mění ekvivalentně k tomu, jak se mění cena jednotlivých akcií, které tento burzovně obchodovatelný fond tvoří. A co víc, díky minimálním nákladům na provoz těchto fondů se dlouhodobější výnosy ETF budou jen nepatrně lišit od výnosů jeho podkladových aktiv.

Fungování ETF ve zkratce:

  1. Zřizovatel fondu si může vybrat jakékoliv dostupné aktivum nebo jejich mix a vytvořit z nich jedinečný soubor investic.
  2. Investoři si mohou koupit podíl v tomto souboru aktiv stejně jako akcie jednotlivých společností.
  3. Kupující a prodávající obchodují s ETF po celý den na burze, podobně jako s akciemi společností.

ETF vs. podílové fondy

Obecně řečeno charakterizují ETF nižší poplatky než podílové fondy – to je jejich značná výhoda. Poplatky hrazené za investice do podílových fondů pro vás mohou znamenat z dlouhodobého hlediska výraznou ztrátu. V roce 2020 činily průměrné roční náklady na správu (nazývané také expense ratio) u akciových ETF pouze 0,2 %.

Ve velké míře za to může fakt, že akcie v ETF se mění mnohem méně často než v aktivně spravovaných podílových fondech, kde si za svou činnost nechává aktivní správce platit obvykle mnohem vyšší poplatek. Stačí si vzpomenout na některé z bankovních podílových fondů – poplatek kolem 2 % ročně je ještě ten z nižších.

ETF jsou tak mezi investory stále oblíbenější a jejich popularita roste právě na úkor podílových fondů. Ačkoliv jejich počet stále roste, nemohou díky mnohem vyšším poplatkům burzovně obchodovatelným fondům konkurovat.

ETF vs. akcie

Stejně jako akcie mohou být ETF obchodované na burzách a mají jedinečné symboly tickery, které vám umožňují sledovat jejich cenový vývoj. Na rozdíl od akcií, které reprezentují pouze jednu společnost, představují ETF koš akcií. Jelikož ETF zahrnují více aktiv, poskytují lepší diverzifikaci než jedna akcie a tato diverzifikace pomáhá snižovat celkovou rizikovost vašeho investičního portfolia.

ETF se někdy zaměřují na určitá odvětví nebo momentálně trendové záležitosti. Například SPY je jedním z ETF, které sledují index S&P 500. Existují ale i poměrně raritní burzovně obchodovatelné fondy, jako je HACK zaměřený na kybernetickou bezpečnost a FONE, který je zaměřený na smartphony.

Výhody a nevýhody ETF

ETF jsou skvělým investičním nástrojem pro drobné investory, kteří se nechtějí zaobírat výběrem jednotlivých akcií, nabízejí však samozřejmě výhody a nevýhody, z nichž některé jsou vyjmenované níže:

Výhody investice do ETF

  • Diverzifikace: I když je snadné nezapomenout na diverzifikaci napříč jednotlivými třídami aktiv – například akcií, dluhopisů nebo konkrétní komodity – ETF také umožňují investorům diverzifikaci v rámci těchto tříd aktiv, jako jsou průmyslová odvětví. Koupě všech komponent konkrétního koše akcií by stálo investora spoustu peněz a úsilí, prostřednictvím ETF však investujete do široké škály investic realizací jediného nákupu.
  • Transparentnost: Kdokoli s přístupem na internet může na burze prohledávat cenový vývoj konkrétního ETF. Ceny akcií jednotlivých ETF jsou tak neustále k dispozici všem potenciálním investorům v reálném čase.
  • Dostupnost: ETF lze nakupovat podobně jako jednotlivé akcie prostřednictvím celé řady zprostředkovatelů, každý investor má možnost si vybrat přesně podle jeho preferencí.

Nevýhody investice do ETF

  • Náklady na obchodování: Náklady ETF nemusí skončit u nákladovosti fondu. Protože ETF jsou obchodovány na burze, může být jejich nákup spojen provizními poplatky od online brokerů. Mnoho makléřů se rozhodlo snížit své provize ETF na nulu, ale ne všichni.
  • Potenciální problémy s likviditou: Stejně jako u jiných cenných papírů budete v době, kdy dojde na pokles ceny a následný výprodej, sledovat, jak se snaží řada investorů zbavit svých investic. ETF, které se neobchodují tak často, může být obtížnější prodat.
  • Riziko uzavření ETF: Primárním důvodem je to, že fond nedisponuje dostatkem peněz na pokrytí administrativních nákladů. Největší nepříjemnost uzavření ETF spočívá v tom, že investoři musí prodávat dříve, než možná zamýšleli a pravděpodobně se ztrátou.

Jak najít správné ETF pro vaše portfolio

Je důležité si uvědomit, že zatímco náklady na ETF jsou obecně nižší, mohou se také značně lišit fond od fondu, v závislosti na emitentovi, složitosti i poptávce. Dokonce i ETF sledující stejný index mají různou nákladovost.

Většina ETF jsou pasivně spravované investice – jednoduše sledují svým složením index. Někteří investoři však dávají přednost praktickému přístupu podílových fondů, které řídí profesionální manažer, který se snaží překonat trh. Existují aktivně spravované ETF, které napodobují podílové fondy, ale ihned roste i jejich nákladovost. Před nákupem ETF tedy zvažte svůj investiční styl. Růst obliby burzovně obchodovatelných fondů přilákal na trh i velmi nezvyklé fondy, které investují pouze do velmi úzkého okruhu firem a nemusí poskytovat velkou diverzifikaci. Jen proto, že je ETF levné, nemusí nutně pasovat do vaší originální investiční strategie.

Jak konkrétně investovat do ETF?

Existuje mnoho způsobů, jak investovat do ETF a jak to uděláte do značné míry záleží na vašich preferencích. Pro aktivní investory je investice do ETF otázkou jen pár kliknutí. Tato aktiva jsou standardně nabízena mezi online makléři, i když šíře nabídky (a související poplatky) se budou u jednotlivých makléřů lišit.

Na druhém konci spektra vytvářejí svá portfolia z levných ETF robo-poradci, kteří nabízejí investorům službu automatického investování. Pravděpodobně jedničkou na českém trhu v této oblasti je momentálně Portu. Co je však obecně pozitivní trend, který potěší nakupující ETF? Mnoho významných makléřských společností snížilo své provize z nákupu akcií i ETF na 0 Kč.

Jaký je postup krok za krokem?

1. Otevřete si makléřský účet

K nákupu a prodeji cenných papírů, jako jsou ETF, budete potřebovat zprostředkovatelský účet. Pokud ještě žádný nemáte, nějaký si musíte otevřít. To lze provést 100% online a mnoho makléřských společností nemá nastavené žádné minimální vklady, transakční poplatky ani poplatky za nečinnost. Otevření účtu u zprostředkovatele může znít jako skličující zážitek, ale ve skutečnosti se to nijak neliší od otevření bankovního účtu.

Pokud byste raději nechali někoho investovat za vás, možná vás bude zajímat otevření účtu u robo-poradce. Robo-poradci pro vás vytvářejí a spravují investiční portfolio, často složené z jednotlivých ETF dle vašich investičních cílů, za nízký roční poplatek.

2. Najděte v hodné ETF

Nyní, když máte založený svůj zprostředkovatelský účet, je čas se rozhodnout, jaké ETF koupit. Pokud hledáte nejlepší ETF, které nejlépe vyhovuje vašim investičním cílům, existuje několik způsobů, jak zúžit výběr. Většina makléřů nabízí robustní screeningové nástroje k filtrování dostupných ETF na základě různých kritérií, jako je typ aktiv, zeměpisné zaměření, průmysl, výkonnost nebo poskytovatel fondu. Řada takových nástrojů je ale i volně dostupná.

Jen v USA existuje 2 000 ETF a celosvětově můžete vybírat z několika tisíc burzovně obchodovatelných fondů. Jak mezi nimi filtrovat? Zaměřte se na následující kritéria:

  • Nákladovost: Tyto náklady, známé také jako expense ratio, snižují dosažený zisk, takže nižší jsou lepší. Podle Morningstar činila nákladovost u pasivně spravovaných fondů v roce 2018 0,15 %. To by mohl být dobrý odrazový můstek. Zjistíte však, že některá populární ETF mají nákladovost ještě nižší, než je tato, takže se nemusíte dívat skepticky na fondy, které mají ještě nižší nákladovost.
  • Komise: Jedná se o poplatky, které platíte za transakci, když kupujete nebo prodáváte ETF. Provize u většiny hlavních online makléřů naštěstí dnes prakticky neexistují, ale je dobré si je před nákupem zkontrolovat. I zprostředkovatelé, kteří účtují provizi, často nabízejí vybrané ETF bez provize.
  • Objem obchodování: Toto číslo vám říká, kolik akcií se za dané časové období obchodovalo – je to indikátor toho, jak populární je konkrétní fond.
  • Největší podíly ETF: Jednoduše byste se měli seznámit s informací, které společnosti mají největší vliv na výkonnost ETF jako celku.
  • Výkonnost: Známá otřepaná fráze praví, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů, přesto může být poměrně užitečné porovnávat historickou výkonnost podobných fondů.

3. Realizujte obchod

Proces nákupu ETF je velmi podobný procesu nákupu akcií. Přejděte do sekce „obchodování“ na webu vaší zprostředkovatelské firmy – v této souvislosti „obchod“ znamená, že kupujete nebo prodáváte ETF. ETF koupíte pomocí jeho symbolu tickeru.

Před provedením objednávky budete mít příležitost znovu zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Ujistěte se, že je vaše objednávka nastavena tak, jak bylo zamýšleno: Zkontrolujte symbol – ticker (ETF s podobnými symboly se mohou výrazně lišit), typ objednávky a zda jste neudělali chybu z nepozornosti – například zadáním koupi 100 akcií namísto pouhých 10.

4. Posaďte se a relaxujte

Gratulujeme, právě jste si koupili své první ETF. Tyto fondy vám mohou pomoci vytvořit základ dobře diverzifikovaného portfolia a sloužit jako první krok k dosažení dlouhodobých investičních cílů. Není nutné neustále kontrolovat, jak si toto ETF (nebo vaše další investice) vede, nicméně k těmto informacím můžete přistupovat, když je nutně potřebujete znát. Možností máte více – přímo na platformě vašeho brokera, případně pouhým zadáním tickeru do vyhledávače Google.

Nejčastější typy burzovně obchodovatelných fondů – ETF

ETF se mohou obchodovat jako akcie, ale pod svou slupkou se více podobají podílovým fondům a indexovým fondům, které se mohou velmi lišit, pokud jde o jejich podkladová aktiva a investiční cíle. Níže je uvedeno několik běžných typů ETF – všimněte si, že tyto kategorie se vzájemně nevylučují. Například akciové ETF může být také založeno na indexu a naopak. Tato ETF nejsou kategorizovaná podle typu správy (pasivní nebo aktivní), ale podle typů investic držených v rámci ETF.

1. Akciové ETF

ETF tvořené jednotlivými akciemi jsou obvykle určená pro dlouhodobý růst. I když jsou standardně méně riskantní než jednotlivé akcie, nesou o něco větší riziko než některé z dalších zde uvedených ETF, jako jsou například ta dluhopisová.

2. Komoditní ETF

Komodity jsou zboží, které lze koupit nebo prodat za pevně stanovenou cenu na burze – může jít o zlato, kávu, ropu atd. Komoditní ETF vám umožňují se podílet na růstu cen těchto komodit, aniž byste je museli sami fyzicky vlastnit. U komoditních ETF je obzvláště důležité vědět, co drží – disponujete vlastnictvím fyzické komodity nebo fond investuje kapitál ve společnostech, které toto zboží vyrábějí, přepravují a skladují?

3. Dluhopisová ETF

Na rozdíl od jednotlivých dluhopisů nemají dluhopisová ETF pevně stanovené datum splatnosti, takže jsou nejběžněji využívána jako generátor pravidelných hotovostních plateb investorovi. Tyto platby pocházejí z úroku generovaného jednotlivými dluhopisy ve fondu. Dluhopisové ETF mohou být vynikajícím a méně rizikovým doplňkem akciových ETF.

4. Sektorová ETF

Jenom americký akciový trh je rozdělen do 11 sektorů a každý je tvořen společnostmi, které v tomto sektoru působí. Sektorové ETF poskytují způsob, jak investovat do společností v konkrétních sektorech, jako jsou zdravotnictví, finanční nebo průmyslová odvětví. To může být užitečné zejména pro investory sledující hospodářské cykly, protože některá odvětví mají tendenci podávat lepší výkony během období expanze, jiná lépe během období krize. Sektorová ETF také mohou dát vašemu portfoliu expozici v odvětví, které vás zaujalo, jako jsou zlatá ETF nebo marihuanová ETF, s menším podstupovaným rizikem, než když investujete do jednotlivých akcií.

Časté dotazy k fondům obchodovaných na burze – ETF

Jak se ETF liší od akcií?

Když kupujete jednotlivé akcie, kupujete akcie jedné společnosti. ETF drží sbírku několika akcií, dluhopisů, komodit nebo jejich kombinaci a každou zakoupenou akcií tohoto ETF investujete malou částku do všech jednotlivých investic. Toto je snadný způsob, jak diverzifikovat své portfolio. Pokud byste chtěli dosáhnout podobné diverzifikace s jednotlivými akciemi, museli byste provést rozsáhlý průzkum a koupit akcie v mnoha různých společnostech.

Jsou ETF bezpečnější než akcie?

V mnoha situacích mohou být ETF bezpečnější než akcie díky své automatické diverzifikaci. Pokud kupujete akcie společnosti, která podává špatný výkon, hodnota vašich akcií klesá. Pokud je to jediná akcie ve vašem portfoliu – nebo pouze jedna z mála – může to být velká rána pro vaše finance. Pokud byste si však koupili akcie ETF a jedna nebo dvě akcie v ETF fungovaly špatně, ostatní podíly v ETF mohou tyto ztráty vyrovnat.

Jsou ETF dobré pro začátečníky?

ETF jsou skvělé pro začátečníky i odborníky na akciový trh. Jsou relativně levné, dostupné prostřednictvím robo-poradců i tradičních makléřských společností a bývají méně riskantní než investování jednotlivých akcií. (Robo-poradci jsou online investiční poradci, kteří pro vás vytvářejí a spravují portfolio, často využívají právě ETF kvůli jejich nízké ceně.)

Platí ETF dividendy?

Ano, pokud podkladové akcie držené v rámci ETF vyplácejí dividendy, jsou vybírány emitentem ETF a distribuovány investorům, obvykle čtvrtletně, na základě počtu akcií, které investor v ETF vlastní. Pokud však žádná z podkladových společností v ETF nenabízí dividendy, ani ETF dividendy nevyplatí. Některá ETF jsou konstruovány speciálně pro maximalizaci příjmu z dividend a jsou označovaná jako dividendová ETF.

Můžete ETF kdykoliv prodat?

Ano. Stejně jako akcie lze ETF koupit nebo prodat kdykoliv během obchodního dne na akciové burze, což umožňuje investorům využívat i denní cenové výkyvy. Tím se liší od podílových fondů, které podobnou likviditu zdaleka nenabízejí.

5/5 - (5 hlasů)
Back To Top