skip to Main Content
Investování do akcií

Investice do akcií je jednodušší, než si začátečníci mohou myslet. Jediné, co potřebujete, abyste mohli začít, je pár volných stokorun v kapse a otevření účtu u obchodníka, který vám nákup akcií zprostředkuje.

Akciové investice jsou skvělým způsobem, jak budovat bohatství. Pro dlouhodobé investory jsou akcie dobrou investicí i během období tržní volatility – pokud držíte akcie dlouhodobě, je jejich pokles pouze možnou příležitostí, jak nakoupit další akcie ve výprodeji.

Začátečníci mohou začít investovat peníze na akciovém trhu prostřednictvím zprostředkovatele, kde si otevřete obchodní účet, podobně jako když žádáte o sjednání bankovního účtu. Vyplníte žádost, předložíte doklad totožnosti a poté na účet pošlete peníze bankovním převodem, nebo prostřednictvím platební karty.

Jak investovat do akcií? Pojďme si projít stručný návod krok za krokem.

1. Rozhodněte se, jak chcete investovat na akciovém trhu

Existuje několik způsobů, jak přistupovat k investování do akcií. Níže si vyberte možnost, která nejlépe vystihuje, jak chcete investovat, a to, jak byste chtěli být při výběru svých investic aktivní.

  1. A) „Chtěl bych si vybrat akcie sám.“

Pak čtěte dál, tento článek rozebírá věci, které musí každý investor vědět, včetně toho, jak vybrat ten správný obchodní účet pro vaše potřeby a jak porovnat investice do akcií.

  1. B) „Chtěl bych, aby mé investiční kroky řídil odborník.“

Můžete být dobrým kandidátem pro robo-poradce, službu, která nabízí nízkonákladovou správu investic. V České republice tuto službu nabízejí Portu, Fondee a Indigo, které za vás investují peníze na základě vašich konkrétních cílů.

  1. C) „Chtěl bych začít investovat prostřednictvím doplňkového penzijního spoření.“

Toto je jeden z nejběžnějších způsobů, jak se začátečníci dostanou k investování. Příspěvky do fondů doplňkového penzijního spoření v mnoha ohledech učí nové investory některým z nejosvědčenějších metod investování: Pravidelným malým příspěvkům, dlouhodobému zaměření a praktickému přístupu.

Pokud jste si ujasnili, že patříte do kategorie „A“ nebo „B“ jste připraveni na výběr obchodního účtu.

2. Vyberte si vhodný obchodní účet

Obecně řečeno potřebujete k investování do akcií zprostředkovatelský účet. Pro ty, kteří by chtěli malou pomoc, je rozumnou volbou otevření účtu u robo-poradce. Níže jsou rozdělené oba procesy.

A) Aktivní přístup – otevření investičního účtu

Otevření obchodního účtu u online zprostředkovatele obchodování akcií je nejrychlejší cestou, jak začít obchodovat s akciemi, fondy i dalšími typy investic. Výběr hodného zprostředkovatele je poměrně důležitý a neměl by se podcenit.

Obvykle byste měli obchodní účty porovnávat na základě několika faktorů – nabídka finančních instrumentů, poplatky za obchodování, další poplatky za vklady a výběry, danění dividend atd.

B) Pasivní přístup – otevření účtu u robo-poradce

Robo-poradce nabízí výhody investování do akcií, ale nevyžaduje, aby investor provedl kroky nutné k výběru jednotlivých investic. Služby Robo-poradce poskytují kompletní správu investic: Tyto společnosti se vás během procesu přihlašování zeptají na vaše investiční cíle a poté vám vytvoří portfolio určené k dosažení těchto cílů.

Může to znít nákladně, ale poplatky za správu zde představují obecně zlomek nákladů oproti tomu, co by si účtoval osobní správce investic: Většina robotických poradců si účtuje přibližně 1 % z vašeho zůstatku na účtu. A víte, co je bonus? Pokud si otevřete účet u robo-poradce, pravděpodobně nebudete muset číst dále tento článek, zbytek informací je určen pro investory, kteří hodlají do akcií investovat aktivně.

3. Pochopte rozdíl mezi investováním do akcií a fondů

Jdete cestou aktivního investování? Nebojte se. Investování do akcií nemusí být komplikované. Pro většinu lidí znamená investování na akciovém trhu výběr z těchto dvou typů investic:

A) Fondy obchodované na burze – ETF

ETF vám umožňují nakupovat malé kousky mnoha různých akcií v rámci jediné investice. Indexové fondy a ETF jsou jakýmsi podílovým fondem, který sleduje index – například index Standard & Poor’s 500 a následně replikuje tento index nákupem akcií společností v něm obsažených. Když investujete do tohoto fondu, vlastníte malé kousky každé z těchto společností. Můžete sestavit několik fondů dohromady a vytvořit tak diverzifikované portfolio. Na téma investování do ETF však bude zpracován další komplexní článek.

B) Jednotlivé akcie

Pokud jste pro investování do konkrétních společností, můžete si koupit pro začátek jednu nebo jen pár akcií jako způsob, jak se ponořit do vod obchodování s akciemi. Vytvoření diverzifikovaného portfolia z mnoha jednotlivých akcií je možné, vyžaduje to však povětšinou už významnou investici.

Výhodou akciových podílových fondů je, že jsou ze své podstaty diverzifikované, což snižuje vaše riziko. Pro drtivou většinu investorů – zejména těch, kteří investují své důchodové úspory – je jasnou volbou portfolio složené převážně z podílových fondů. Je však nepravděpodobné, že by fondy vzrostly výrazným způsobem, jak by mohly některé jednotlivé akcie. Výhodou jednotlivých akcií tak je, že se jejich moudrý výběr může výrazně vyplatit. Šance, že se vám podaří zbohatnout prostřednictvím investic do jednotlivých akcií je však poměrně malá a vyžaduje mnoho času a studia jednotlivých investičních příležitostí.

4. Stanovte si rozpočet pro vaše akciové investice

Noví investoři si v tomto okamžiku obvykle kladou dvě velmi podobné otázky: „Kolik peněz musím investovat do akcií?“ a „Kolik peněz bych měl investovat do akcií?“

Množství peněz, které potřebujete k nákupu jednotlivých akcií, závisí na tom, jak drahé jsou akcie. (Ceny akcií se mohou pohybovat od několika dolarů do několika tisíc dolarů.) Někteří z akciových brokerů však nabízejí i nákup zlomkových akcií – to znamená, že si můžete koupit pouze část jednotlivé akcie. I s investováním do jednotlivých akcií tak můžete začít už s pár korunami v kapse.

A kolik peněz byste měli investovat do akcií? Záleží především na vašem věku a investičním horizontu. Obecně však můžete na akciovém trhu investovat všechny peníze, které nebudete v příštích deseti letech potřebovat. Proč deset let? Na kratším investičním horizontu může dojít k dočasnému propadu ceny akcií a vy jim musíte dát dostatek prostoru pro jejich následné zotavení. Pravdou ovšem je, že z dlouhodobého hlediska akciový trh roste.

5. Zaměřte se na dlouhodobé investice

Investování do akcií je plné složitých strategií a přístupů, přesto někteří z nejúspěšnějších investorů vydělali mnohem více než je průměr akciového trhu. Jedním z nich byl i Warren Buffett, který prohlásil: „Nízkonákladový S&P 500 indexový fond je nejlepší investicí, jakou investoři mohou udělat. Pokud investujete do akcií, tak pouze do titulů, u nichž věříte v dlouhodobý potenciál růstu.“

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, když začnete investovat do akcií, může být nejtěžší: Nedívejte se, jak se vaše investice vyvíjí. Pokud nejste příliš chamtiví a nepokoušíte se uspět v denním obchodování, je dobré se vyhnout nutkavému zvyku kontrolovat několikrát denně, jak si vaše akcie vedou.

6. Čas od času své akciové portfolio zkontrolujte

Pokud se trápíte každodenními výkyvy ceny vašich akcií, moc pozitivního toho pro zdraví vašeho portfolia ani vaše vlastní neuděláte. Samozřejmě ale nastanou chvíle, kdy budete muset zkontrolovat své akcie.

Pokud budete postupovat podle výše uvedených kroků a budete si postupně kupovat jednotlivé akcie, budete muset své portfolio několikrát za rok znovu navštívit, abyste se ujistili, že jeho složení stále koresponduje s vašimi investičními cíli.

Několik věcí, které je třeba zvážit: Pokud se blížíte odchodu do důchodu, možná budete chtít některé ze svých investic do akcií převést na konzervativnější investice typu dluhopisů. Pokud je vaše portfolio příliš silně váženo v jednom sektoru nebo odvětví, zvažte nákup akcií nebo fondů v jiném sektoru, abyste dosáhli větší diverzifikace. Nakonec věnujte pozornost také geografické diverzifikaci. Odborníci doporučují, aby americké akcie tvořily maximálně 60 % akcií ve vašem portfoliu.

Nejčastější otázky ohledně investování do akcií:

Máte ještě nějakou radu ohledně investování pro začátečníky?

Všechny výše uvedené pokyny týkající se investování do akcií směřují k novým investorům. Pokud bychom ale měli vybrat jednu věc, kterou bychom měli říct každému začínajícímu investorovi, bylo by to toto: Investování není tak těžké, nebo složité, jak se zdá. Je to proto, že je k dispozici spousta nástrojů, které vám mohou pomoci.

Jedním z nejlepších jsou akciové podílové fondy, které jsou pro začátečníky snadným a nízkonákladovým způsobem, jak investovat na akciovém trhu. Dobrým začátkem je některé z ETF kopírující svým složením index S&P 500, díky kterému v jeden okamžik efektivně koupíte malé podíly v 500 největších amerických společnostech.

Druhou možností, jak je uvedeno výše, je robo-poradce, který vám za malý poplatek vytvoří a spravuje portfolio. Zkrátka: Existuje spousta způsobů, jak investovat jako začátečník, aniž by byla vyžadovaná nějaká pokročilá odbornost.

Mohu investovat, když nemám moc peněz?

Investor, který disponuje pouze malým rozpočtem, před sebe staví dvě výzvy. Víte, co je dobrá zpráva? Obě se dají snadno překonat.

První výzvou je, že mnoho investic vyžaduje alespoň minimální investovanou částku. Druhou je, že můžete těžko diverzifikovat malé částky peněz. Diverzifikace přirozeně zahrnuje investování vašich peněz do mnoha investic a čím méně peněz máte, tím těžší je diverzifikace. Řešením obou je investování do fondů obchodovaných na burze, které vám nabízejí okamžitou diverzifikaci. A poslední věc, kterou je třeba zdůraznit: Investování je dlouhodobá hra, takže byste neměli investovat peníze, které možná budete krátkodobě potřebovat. Proto byste si měli vybudovat peněžní polštář – železnou rezervu – pro případ nouze, než začnete investovat do akcií.

Jsou akcie dobrou investicí pro začátečníky?

Ano, pokud vám nebude vadit nechat peníze investované po dobu nejméně deseti let. Proč deset let? Je to proto, že na akciovém trhu je poměrně vzácné, že by některý z poklesů trval delší dobu. Pro úplného začátečníka však možná bude vhodnější nákup ETF nebo podílových fondů, namísto obchodování s jednotlivými akciemi.

Je možné vybudovat diverzifikované portfolio z jednotlivých akcií? Ano, určitě. Bude to však časově náročné – ke správě portfolia je zapotřebí hodně času, zkoumání a know-how.

Jaké jsou nejlepší investice na akciovém trhu?

Podle názoru řady odborníků jsou nejlepšími investicemi na akciových trzích pro začátečníka levné indexové fondy a ETF. Jejich nákupem můžete v jedné transakci koupit velkou část akciového trhu.

Indexové fondy a ETF sledují svým složením měřítko – například index S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average – což znamená, že výkonnost vašeho fondu bude odrážet výkonnost tohoto měřítka. Pokud jste investovali do indexového fondu sledujícího svým složením index S&P 500 a S&P 500 vzrostl, bude růst stejným způsobem i vaše investice. To znamená, že trh neporazíte – ale také to znamená, že vás trh neporazí. Investoři, kteří obchodují s jednotlivými akciemi namísto ETF, často dlouhodobě vykazují nižší než tržní výkonnost.

Jak se mám rozhodnout, kam investovat peníze?

Odpověď na to, kam investovat, spočívá na dvou skutečnostech: Časovém horizontu pro vaše cíle a toho, jaké riziko jste ochotni podstoupit.

Pojďme se nejprve zabývat časovým horizontem: Pokud investujete na vzdálený cíl, jako je odchod do důchodu, měli byste investovat především do akcií. Investice do akcií umožní vašim penězům růst a časem předběhnout inflaci. Jak se váš cíl přiblíží, můžete pomalu začít snižovat množství akcií v portfoliu a začít přidávat dluhopisy, což jsou obecně bezpečnější investice. Na druhou stranu, pokud investujete na krátkodobý cíl – méně než pět let – pravděpodobně nebudete chtít investovat do akcií vůbec.

A konečně druhý faktor: Tolerance k riziku. Akciový trh se pohybuje nahoru a dolů a pokud jste náchylní k panice, když taková situace nastane, je lepší investovat více konzervativněji – neinvestovat všechny peníze do akcií.

Do jakých akcií bych měl investovat?

Ideální je investovat do mnoha akcií prostřednictvím indexového fondu nebo ETF – například indexového fondu, který drží všechny akcie v indexu S&P 500.  Pokud toužíte po vzrušení z vybírání akcií, pravděpodobně vám to štěstí nepřinese. Toto nutkání můžete uspokojit a udržet pod kontrolou například tím, že si vyhradíte 20 % svého portfolia na výběr jednotlivých akcií. Kterých? To už je spíše otázkou pro hlubší analýzu akciového trhu.

Je obchodování s akciemi vhodné i pro začátečníky?

Přestože jsou akcie skvělé pro mnoho začínajících investorů, proces výběru jednotlivých akcií je často problematický. Investoři jsou málokdy ochotní držet své pozice dlouhodobě, a naopak se snaží načasovat trh, kdy se pokoušejí nakupovat nízko a prodávat vysoko.

Jen pro ujasnění: Cílem každého investora je nakupovat nízko a vysoko prodávat. Historie nám však říká, že pravděpodobně uděláte lépe, pokud budete dlouhodobě držet diverzifikované investice – například prostřednictvím ETF, kde není vyžadováno žádné aktivní obchodování.

4.9/5 - (14 hlasů)
Back To Top