skip to Main Content
Jak funguje akciový trh

Možná jste slyšeli, že investice do akcií může být skvělým způsobem, jak v průběhu času vytvořit bohatství, a je to jistě pravda. Ale víte, jak akciový trh skutečně funguje? Nebo čím se akciový trh liší od burzy či akciového indexu? Víte, co je to akcie? Pokud vás to zajímá, zde je přehled základních informací o akciových trzích, burzách a akciových indexech.

Jak funguje akciový trh?

Než se zaměříme na akciový trh, seznámíme se blíže s akciemi a základy jejich fungování.

Co je to akcie?

Akcie jsou vlastnické podíly v podnicích, které se rozhodly mít své akcie k dispozici veřejně na burzách pro investory. Akcie představuje vlastnický podíl ve společnosti – pokud si koupíte akcii společnosti Apple, vlastníte malou část podniku a podílíte se na jeho úspěchu. Jinými slovy, namísto vlastnictví jednotlivcem nebo soukromou skupinou se některé společnosti rozhodnou „zveřejnit“, což znamená, že se kdokoli může stát spoluvlastníkem zakoupením akcií společnosti.

Základy akciového trhu

Jak tedy funguje akciový trh? Akciové trhy zprostředkovávají prodej a nákup těchto akcií mezi jednotlivými investory, institucionálními investory a společnostmi.

Naprostá většina obchodů s akciemi probíhá mezi investory. To například znamená, že pokud chcete koupit akcie společnosti Microsoft a stisknete tlačítko „koupit“ prostřednictvím webových stránek svého brokera (například eToro), kupujete akcie, které se rozhodl prodat jiný investor – nenakupujete přímo od společnosti Microsoft samotné. Nákupem akcií se stáváte investorem do této společnosti.

Jak se určují ceny na akciovém trhu?

Ceny akcií na burzách se prostě a jednoduše řídí nabídkou a poptávkou. V každém okamžiku existuje maximální cena, kterou je někdo ochoten za určitou akcii zaplatit, a minimální cena, za kterou je někdo jiný ochoten akcie prodat. Představte si obchodování na burze jako aukci, kdy jedni investoři nabízejí akcie, které jsou jiní investoři ochotni prodat.

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

Pokud je po akciích velká poptávka, investoři nakupují akcie rychleji, než se jich chtějí prodávající zbavit, a cena se pohybuje výše. Pokud více investorů akcie na druhé straně prodává, než má zájem kupovat, tržní cena klesne.

Když půjdeme o krok dál, je důležité zvážit, kde je možné pohodlně nakoupit nebo prodat akcie, které vlastníte. A právě zde nastupují tvůrci trhu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE? Cena akcie se řídí nabídkou a poptávkou. Pokud chce část určité společnosti vlastnit hodně lidí, pak cena akcií této společnosti roste.

Tvůrci trhu zajišťují, že vždy existují kupující a prodávající

Aby se zajistilo, že na burze vždy existuje trh s akciemi a že se investoři mohou rozhodnout pro okamžitý nákup a prodej akcií, kdykoli budou chtít v průběhu tržních hodin, působí jako prostředníci mezi kupujícími a prodávajícími právnické osoby známé jako tvůrci trhu. Zde je přehled toho, co by investoři měli o tomto procesu vědět:

  • Tvůrci trhu nakupují a drží akcie a průběžně vypisují nákupní a prodejní cenu akcií.
  • Nejvyšší nabídku na nákup akcií vypsanou tvůrcem trhu v daném okamžiku označujeme jako nákupní cenu (bid) a nejnižší nabízenou prodejní cenu jako poptávkovou cenu (ask).
  • Rozdíl mezi nimi se nazývá spread.

Hlavním důvodem, proč se používá systém tvůrců trhu na rozdíl od toho, aby si investoři jednoduše nakupovali a prodávali akcie přímo mezi sebou, je zajistit, aby se vždy našel kupující, který by se vyrovnal každému prodávajícímu, a naopak. Pokud chcete prodat akcie, nemusíte čekat, až se najde kupující, který bude chtít přesně váš počet prodávaných akcií – tvůrce trhu je koupí okamžitě.

Přemýšlíte o alternativě k akciovému investování? Přečtěte si o investování do ETF – burzovně obchodovatelných fondů.

Co se stane, když nakoupíte akcie?

Investoři musí transakce nákupu nebo prodeje akcií provádět prostřednictvím makléře – brokera, což je jednoduše subjekt s licencí k obchodování s akciemi na burze. Brokerem může být i skutečná osoba, které řeknete, co má koupit a prodat, to je ale poměrně archaický přístup. Mnohem častěji se v současné chvíli jedná o online makléře – například eToro nebo XTB – který celou transakci zpracovává elektronicky.

Jak to funguje, když kupujete akcie?

  • Svému makléři sdělíte (nebo elektronicky zadáte), jakou akcii chcete koupit a kolik akcií chcete.
  • Váš makléř předá váš příkaz burze a tvůrce trhu vám prodá akcie za aktuální tržní cenu.
  • Akcie jsou poté doručeny na váš účet.

„TRH ROSTE!“ Když někdo řekne, že „trh je na vzestupu“ nebo že nějaká akcie „porazila trh“, obvykle má na mysli akciový index.

Jak akciový index sleduje akciový trh?

Pravděpodobně jste již slyšeli výroky typu: „Trh roste“ nebo že akcie „porazily trh“. Lidé často při diskusi o akciovém trhu zobecňují „trh“ na akciový index. Akciové indexy, jako je S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average, představují výkonnost velké skupiny akcií (často však ne celé burzy) a používají se jako měřítko pro porovnání výkonnosti jednotlivých akcií nebo celého portfolia. Například index S&P 500 sleduje výkonnost 500 největších veřejně obchodovatelných společností v USA.

Indexy představují vhodný způsob, jak diskutovat o přibližném vývoji na trhu. Musíte si však si však uvědomit, že hlavní akciové indexy, které vidíte v televizi a ve zprávách, plně nereprezentují celý akciový trh.

Akciové trhy, burzy a akciové indexy

Existují zde tři různé pojmy s podobným a často nesprávně chápaným významem. Burza cenných papírů označuje proces a zprostředkování vzájemného nákupu a prodeje akcií mezi investory. Burza cenných papírů je skutečný zprostředkovatel, který spojuje kupující s prodávajícími, jako je například Newyorská burza cenných papírů (NYSE). Akciový index je číselné vyjádření skupiny akcií, které se používá ke sledování jejich společné výkonnosti.

Rate this post
Back To Top