skip to Main Content
Jak budovat pasivní příjem

Dividendové akcie mohou investorům poskytnout předvídatelný pasivní příjem i potenciál dlouhodobého růstu. Ne všechny dividendové akcie jsou však skvělou investicí a mnoho investorů si není jisto, jak začít s jejich hledáním.

I kvůli tomu vám přinášíme návod, jak vybrat vhodné dividendové akcie a také seznam akcií vyplácejících dividendy, které byste mohli zvážit. Úvodem vám poskytneme znalosti, které potřebujete k tomu, abyste si sami mohli vybrat skvělé dividendové akcie. Díky tomu získáte přehled o nejdůležitějších věcech, na které se musíte při hodnocení dividendových společností zaměřit.

Přečtěte si více: Jak investovat do akcií? 6 kroků, jak může začít i začátečník

Dividendové akcie jsou dlouhodobé investice

Samozřejmě, že i ty nejsolidnější dividendové akcie mohou v krátkém období zažívat značnou volatilitu. Existuje zkrátka příliš mnoho tržních sil, které s nimi mohou během několika dnů nebo týdnů pohnout nahoru nebo dolů, přičemž mnohé z nich nemají nic společného se samotnými změnami v podnikání společnosti.

Ačkoli by tedy níže uvedené společnosti měly být skvělými dlouhodobými dividendovými investicemi, nedělejte si příliš velké starosti s každodenními cenovými pohyby. Místo toho se zaměřte na hledání společností s vynikajícím podnikáním, stabilními toky příjmů a (nejlépe) silnou dividendovou historií, a dlouhodobé investice se postarají samy o sebe.

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

Na co se zaměřit u dividendových akcií

Jak jsme slíbili úvodem v tomto článku, poskytneme vám nástroje, které potřebujete k tomu, abyste sami našli skvělé dividendové akcie. Pokud s investováním do dividendových akcií začínáte, je rozumné se seznámit s tím, co jsou dividendové akcie a proč mohou být vynikající investicí.

Jakmile budete mít pevnou představu o tom, jak dividendy fungují, může vám několik klíčových pojmů pomoci najít vynikající dividendové akcie do vašeho portfolia.

 • Výplatní poměr: Výplatní poměr akcie je částka, kterou akcie vyplácí na dividendách, vydělená jejím ziskem. Jinými slovy vám říká, jaké procento čistého zisku vyplácí společnost akcionářům. Přiměřeně nízký výplatní poměr (řekněme 60 % nebo méně) je dobrým znamením, že dividenda je udržitelná.
 • Historie zvyšování dividend: Je velmi dobrým znamením, když společnost každý rok zvyšuje dividendu, zejména pokud v tom dokáže pokračovat i během recese a jiných těžkých ekonomických období, jako je například pandemie covid-19.
 • Stabilní růst tržeb a zisků: Při hledání nejlepších dividendových akcií pro dlouhodobé držení upřednostňujte stabilitu společností, o kterých uvažujete. Nevyrovnané příjmy (jeden rok rostou, druhý rok klesají) a celoplošné snižování zisků mohou být známkou problémů.
 • Trvalá konkurenční výhoda: To je asi nejdůležitější vlastnost, kterou je třeba hledat. Trvalá konkurenční výhoda může mít několik podob, například vlastní technologii, vysoké překážky vstupu na trh, vysoké náklady na změnu zákazníka nebo silnou značku, abychom jmenovali alespoň některé z nich.
 • Vysoký výnos: Tato položka je na seznamu z nějakého důvodu na posledním místě. Vysoký dividendový výnos je samozřejmě lepší než nižší, ale pouze v případě, že jsou splněna ostatní čtyři kritéria. Vysoká dividenda je jen tak silná, jak silný je podnik, který ji vyplácí. Porovnávejte tak dividendové výnosy až poté, co se ujistíte, že o kvalitách podniku.

Dividendy přinášejí výhody jak společnostem, tak investorům

Výhody pro společnosti:

 • Zvýšení loajality investorů
 • Zvyšuje se cena akcie
 • Dobré využití dodatečné hotovosti

Výhody pro investory

 • Předvídatelný pasivní příjem
 • Snížení rizikovosti akciové investice
 • Zisk z investic, aniž byste museli svou investici prodávat

Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?

Investujte do Dividendových aristokratů

Dividendový aristokrat je společnost z indexu S&P 500, která nejenže trvale vyplácí dividendu akcionářům, ale každoročně zvyšuje její výši.

Společnost bude považována za dividendového aristokrata, pokud své dividendy trvale zvyšuje nejméně posledních 25 let. Někteří příznivci dividendových aristokratů je hodnotí podle dalších faktorů, jako je velikost a likvidita společnosti, například podle toho, zda má tržní kapitalizaci vyšší než 3 miliardy dolarů.

Proč se vyplatí zaměřit na dividendové aristokraty?

Společnosti, které jsou schopny udržet si vysoký dividendový výnos, jsou poměrně vzácné a jejich podnikání je obvykle velmi stabilní. Mají obvykle produkty, které jsou odolné vůči recesi, což jim umožňuje nadále zvyšovat zisky a vyplácet dividendy, i když se ostatní společnosti potýkají s problémy.

V roce 2021 bylo v indexu S&P 500 uvedeno pouze 65 dividendových aristokratů. Najdeme je v mnoha odvětvích, včetně zdravotnictví, maloobchodu, těžby ropy a plynu a stavebnictví.

Startupové společnosti a technologické růstové akcie nabízejí dividendy jen zřídka. Jejich manažerské týmy raději reinvestují veškeré zisky zpět do provozu, aby pomohly udržet nadprůměrný růst. Některé začínající společnosti dokonce hospodaří s čistou ztrátou a nemají k dispozici hotovost na výplatu dividend.

Velké, zavedené společnosti s předvídatelnými zisky jsou tak obecně lepšími plátci dividend. Mnohé z nich se netěší silnému růstu nebo neustále rostoucí ceně akcií. Tyto společnosti mají tendenci vydávat pravidelné dividendy jako alternativní způsob odměňování svých akcionářů.

Pět zajímavých dividendových aristokratů

Index Dividend Aristocrats, který spravuje společnost S&P Indices, je skvělým místem, kde můžete začít hledat dividendové aristokraty. Každá společnost v tomto indexu úspěšně zvyšovala investorům dividendy nejen během dobrých časů na trhu, ale také během volatilnějších poklesů, jako byl například krach v době internetové bubliny na počátku roku 2000, finanční krize v letech 2008-2009 i pandemie covid-19.

Pojďme se podívat pět skvělých společností z tohoto indexu, které můžete prozkoumat jako první:

Procter & Gamble:

Společnost Procter & Gamble, výrobce spotřebního zboží, zvyšuje svou dividendu již neuvěřitelných 64 let v řadě. Vlastní impozantní portfolio značek spotřebního zboží, mezi něž patří například Pampers, Downy, Tide, Charmin, Gillette, Head & Shoulders a Crest. Nejenže tyto značky dávají společnosti Procter & Gamble cenovou sílu nad konkurenty, ale většina jejich výrobků patří mezi položky, které lidé potřebují bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika.

Coca-Cola:

Tento nápojový gigant je již po generace fantastickou dividendovou akcií. Svou dividendu zvyšuje již 59 let v řadě. Ačkoli obliba sladkých nealkoholických nápojů může být v počáteční fázi pomalého a dlouhodobého poklesu, je důležité si uvědomit, že Coca-Cola toho nabízí mnohem více. Coca-Cola je například mateřskou společností, která stojí za značkami balené vody Dasani a Smartwater, džusů Minute Maid a Simply, Honest Tea, Powerade, Vitaminwater a dalších. Kromě toho vlastní také řetězec kaváren Costa Coffee.

Realty Income:

Jedná se o realitní investiční fond (REIT), který investuje do nemovitostí, které následně dlouhodobě pronajímá. Většina nájemců provozuje obchody odolné vůči recesi, jako jsou drogerie, obchody s levným zbožím a obchody se smíšeným zbožím, a všichni podepisují nájemní smlouvy s postupným zvyšováním nájemného. Realty Income je jedním z nejnovějších členů indexu Dividend Aristocrats, když se k němu připojil v lednu 2020 poté, co dosáhl 25 let po sobě jdoucích nárůstů dividend. Společnost vyplácí investorům měsíční dividendu již více než 50 let.

Johnson & Johnson:

Stejně jako Procter & Gamble vlastní Johnson & Johnson portfolio vynikajících značek, které vyrábějí produkty, jež lidé potřebují – konkrétně zdravotnické zboží. Kromě značek Band-Aid, Neutrogena, Tylenol, Zyrtec, Benadryl a Johnson’s (mimo jiné) má Johnson & Johnson masivní a stabilně ziskové aktivity v oblasti léčiv a zdravotnických prostředků, jejichž kombinace umožnila společnosti zvyšovat dividendu téměř 58 let v řadě.

Target:

Společnost Target prodává výrobky, které lidé potřebují. Výborně se jí daří zvyšovat online a vícekanálový prodej (např. nabídkou vyzvedávání zboží po městě), a přestože prodej v některých segmentech – např. elektroniky – může v době recese utrpět, je to obecně odolný podnik i v těžkých časech, a proto investorům 49 let po sobě zvyšuje dividendu.

Výhody a nevýhody dividendových aristokratů

Společnost, která vyplácí stále se zvyšující dividendu, je ideální pro investory, kteří hledají stabilní pasivní příjem, a to, že je takovou společností, je pozitivním signálem, že firma stojí na zdravých finančních základech.

Nezapomeňte však, že dividenda tvoří část zisku firmy, kterou vyplácí svým vlastníkům (akcionářům) ve formě hotovosti – veškeré peníze vyplácené ve formě dividendy, nejsou reinvestovány do podniku.

Pokud podnik vyplácí akcionářům příliš vysoké procento svých zisků, může to být známkou toho, že vedení raději do podniku znovu neinvestuje vzhledem k nedostatku příležitostí k růstu. Dividendový aristokrat tedy může promarnit růstové příležitosti nebo žádné takové příležitosti k přesměrování zisku nemá.

Kromě toho může vedení společnosti využívat dividendy k uklidnění frustrovaných investorů, když se akcie nezhodnocují. Pokud však dividendový aristokrat vyplácí pravidelně a zvyšuje svou výplatu, kterou poskytuje akcionářům, znamená to určitou úroveň organického růstu, jinak by nemohl tyto výplaty financovat.

Klady dividendových aristokratů

 • Poskytují akcionářům stabilní příjem
 • Dividenda je pozitivním signálem ukazujícím na silné finanční výsledky

Nevýhody dividendových aristokratů

 • Dividendy se vyplácejí namísto financování příležitostí k růstu
 • Dividendové akcie mohou přinášet nižší kapitálové zisky
 • Výplata dividend se musí danit

VĚDĚLI JSTE, ŽE… Dividendoví aristokraté jsou často vynikající společnosti, ale skvělé investice, které vám mohou přinést pasivní příjem můžete najít i jinde.

Další čtyři nejlepší dividendové akcie k nákupu

Dividendoví aristokraté nejsou jediným místem, kde hledat pasivní příjem. Mnoho vynikajících společností jednoduše nevyplácí dividendy (nebo nejsou veřejně obchodovány) dostatečně dlouho na to, aby mohly být zařazeny do indexu, ačkoli stále mohou být vynikající dlouhodobou dividendovou investicí.

Zde je seznam akcií vyplácejících dividendy. Charakterizují je vlastnosti jako vynikající značka, loajální zákaznická základna a příznivé demografické trendy. Proto stojí také za to zařadit je do vašeho hledáčku. Níže naleznete podrobnosti o každé společnosti.

Verizon:

Společnost Verizon má příjmy ze zajištění bezdrátové komunikace a vysokorychlostního internetu. Skutečnost, že má výrazně nižší zadlužení než ostatní společnosti v oboru, je pro mnoho investorů lákavá. Verizon se také více soustředí na svůj hlavní byznys a měl by být jedním z největších beneficientů přechodu na mobilní technologii 5G.

Microsoft:

Jako jedna z největších společností na světě Microsoft neustále zvyšuje své tržby a pro dividendové investory je obzvláště atraktivní jeho zaměření na opakující se zdroje příjmů neboli předplatné. Společnost má solidní rozvahu s větším množstvím hotovosti než dluhu a velmi nízký výplatní poměr, který ponechává spoustu prostoru pro růst dividendy. Vzhledem k 19leté sérii zvyšování dividend by nebylo překvapení, kdyby se Microsoft brzy připojil ke klubu dividendových aristokratů.

Apple:

Technologický gigant Apple vyplácí dividendy teprve několik let, což je pochopitelné vzhledem k rychlému růstu, který zažil v prvních letech existence iPhonu a iPadu. Společnosti mají tendenci se rozhodnout reinvestovat zisky do podnikání, dokud jsou v „růstovém režimu“. I tak má Apple neuvěřitelně loajální zákaznickou základnu. Apple navrhuje svá zařízení, aby spolu dobře spolupracovala, a proto má společnost pěkný technologický ekosystém, který by měl udržet její příjmy na vysoké úrovni. A rychle rostoucí podnikání společnosti Apple v oblasti předplatitelských služeb poskytuje rozšiřující se zdroj opakovaných příjmů.

Welltower:

Společnost Welltower je realitní investiční fond (REIT). Zaměřuje se na nemovitosti v oblasti zdravotní péče (zejména na bydlení pro seniory). Měla by těžit z dlouhodobého demografického trendu, neboť se starší věkové skupiny v příštích několika desetiletích postupně značně rozrostou.

Přečtěte si více: Jak začít investovat a jaké vybrat vhodné investice?

Nejčastější dotazy

Jak fungují dividendy?

Dividenda vzniká tak, že společnost pošle peníze svým akcionářům. Když se společnost dostane do bodu, kdy trvale vydělává více, než může vedení efektivně reinvestovat do podnikání, je zavedení dividendové politiky a posílání těchto přebytečných zisků zpět investorům chytrým krokem.

Co je to dividendový výnos?

Dividendový výnos představuje roční výplatu dividend akcionářům vyjádřená jako procento z aktuální ceny akcie. Toto číslo vám říká, jaký můžete očekávat budoucí příjem z akcie na základě ceny, za kterou byste ji mohli koupit dnes, za předpokladu, že se dividenda nezmění.

Co jsou dividendoví aristokraté?

Dividendový aristokrat je společnost v indexu S&P 500, která vyplácí a zvyšuje dividendu každý rok po dobu nejméně 25 po sobě jdoucích let.

Jak velkou část portfolia byste měli věnovat dividendovým aristokratům?

Váha věnovaná dividendovým akciím závisí na několika faktorech, včetně vaší tolerance k riziku, časového horizontu, potřeby aktuálního příjmu a daňové situace. Vzhledem k tomu, že dividendoví aristokraté jsou zpravidla velké, zralé společnosti s menšími vyhlídkami na růst, mohou být méně volatilní, ale také s sebou nesou nižší očekávané výnosy. Z relativně nižšího rizika a dodatečného příjmu, který tyto akcie poskytují, mohou těžit zejména starší investoři.

Překonávají akcie dividendových aristokratů trh?

To závisí na zkoumaném časovém období. Od roku 2021 si index Dividend Aristocrats v posledním desetiletí vedl téměř identicky jako celý trh, s celkovým ročním výnosem 14,3 % u dividendových aristokratů oproti 14,2 % u indexu S&P 500.

Je dobré investovat do dividendových aristokratů během recese?

Vzhledem k tomu, že se jedná o vyspělé společnosti, které již dříve přečkaly hospodářské poklesy a během recese zvyšovaly dividendy, může mít smysl vyhledávat tyto akcie jako bezpečné útočiště, když začnou ztrácet růstové akcie svou dynamiku.

Rate this post
Back To Top