Uvažujete, že byste začali investovat do dluhopisů, ale nevíte, jak začít? Jsou pro vás dluhopisové…
V říjnu 2021 se Facebook postaral o velkou novinku, když změnil svůj název na Meta. V metaversu se však skrývá mnohem víc než jen firma Marka Zuckerberga. Pokud vás metaverse zaujal jako investiční příležitost, kterou nabízí, nejste v tom sami. Projdeme si, co metaverse je, proč jsou z něj investoři tak nadšení a jaké příležitosti máte k dispozici, abyste na jeho budoucím růstu mohli zbohatnout.
Metaverse je definován jako digitální trojrozměrný svět, který je pohlcující a přístupný v reálném čase neomezenému počtu lidí, což umožňuje sociální interakce, obchodování a další řadu zajímavých činností. V současné době je to spíše sci-fi než realita. Různé technologické společnosti se však snaží celou tuto vizi uvést v život.
Je třeba trpělivosti, protože vývoj metaversa může trvat deset let i déle. Pro investory je to ale vlastně skvělá zpráva. Metaverse je stále v rané fázi, takže na investice do metaverse akcií ještě není pozdě. Přímou spojitost s metaverse pak nabízejí investice do kryptoměn. Podívejme se na způsoby, jak do tohoto vzrušujícího prostoru investovat, a na některé společnosti, které mají předpoklady z tohoto trendu profitovat.
Co je to metaverse?
Metaverse je označení pro nový virtuální svět, který vzniká s rozvojem technologií. Jedná se o koncept, jehož počátky sahají až do roku 1992, kdy vyšla dystopická kniha Neala Stephensona „Snow Crash“, v níž vystupovaly postavy, které nosily 3D náhlavní soupravy, aby měly přístup do alternativní reality. Na první pohled to nevypadá jako nic nového – mnozí z nás hrají hry jako The Sims nebo Second Life už desítky let. Ale metaverse se liší tím, že to nebude jen jedna hra: Bude to zcela nový způsob interakce s internetem (často nazývaný Web 3.0).
Jde o to, že lidé budou moci plynule přecházet z jedné aktivity do druhé, přičemž si v každé z nich zachovají stejného avatara a herní předměty. Vaše virtuální já by například mohlo jít do kasina a zapojit se tam do hazardní hry, pak jít do obchodního centra a něco si koupit. To vše v rámci jedné platformy.
Navíc s tím, jak se virtuální realita a umělá inteligence stávají stále dokonalejšími, se hranice mezi realitou a fantazií mohou stírat. Vývojáři pracují na vytváření realistických 3D zážitků, které mohou napodobovat naše pocity v reálném světě – a umělá inteligence může pomocí strojového učení vytvořit prostředí, které bude jedinečně přitažlivé pro psychiku jednotlivce.
Přečtěte si více: Dlouhodobá investiční strategie: Jak spolehlivě a s úspěchem investovat na důchod?
Vliv metaversa na blockchain a kryptoměny
Když dnes mluvíme o metaversu, je úzce spojen s blockchainem a kryptoměnami. Je to především kvůli možnému využití chytrých kontraktů a nezaměnitelných tokenů (NFT), které lidem umožňují bezpečně nakupovat zboží a směňovat je mezi různými částmi metaversa. Můžete si například koupit klobouk pro svého avatara a nosit ho, když hrajete hazardní hry a když jdete do obchodního centra. K nákupu předmětů v metaversu můžeme používat také kryptoměnové peněženky.
Decentraland je jedním z nejslibnějších projektů metaversa na blockchainu. Jeho tým vytváří virtuální herní svět vlastněný jeho uživateli, kteří si mohou ve světě Decentralandu kupovat pozemky jako NFT a stavět na nich virtuální nemovitosti.
Přečtěte si více: Jak investovat do kryptoměn? Co byste o nich měli vědět?
Jak investovat do akcií metaversa
Akcioví investoři mohou k tomuto sekulárnímu trendu přistupovat z mnoha různých směrů. Hodláte-li však investovat do metaversa prostřednictvím akcií, zvažte následující neúplný seznam potenciálních vrstev metaversa.
Hned na začátek je třeba říci, že se společnost Meta rozhodně ukázala jako slibná – ve spolupráci s Oculusem vyvíjí technologii virtuální reality, zkoumá využití biometrických údajů k ovlivnění metaversa a usiluje o vybudování nejrychlejšího superpočítače s umělou inteligencí na světě. Nicméně to, že si Zuckerberg přivlastnil toto jméno, neznamená, že koupě jeho společnosti je nejlepší nebo jediný způsob, jak se vystavit metaversu. A nemusíte se také hned začít zabývat kryptoměnami.
Zde je několik dalších cest, kterými se můžete vydat.
- Pohlcující hardware: V současné době je hardware metaversa omezen na náhlavní soupravy pro virtuální realitu (VR). Oblíbené spotřebitelské produkty v současnosti zahrnují pouze smysly zraku a zvuku, ale hardwarové produkty by v budoucnu mohly zahrnovat i další smysly, například hmat prostřednictvím haptických zařízení.
- Software pro 3D tvorbu: Ať už se jedná o vytváření kulis virtuálního světa nebo vytváření předmětů, které lze koupit a prodat, metaverse potřebuje softwarová řešení.
- Interaktivní platformy: Stejně jako lidé navštěvují webové stránky prostřednictvím internetu, budou pro návštěvu metaversa potřeba virtuální světy – interaktivní platformy.
- Konektivita: Připojení bude muset být bleskurychlé, aby se do metaversa vešlo takřka neomezené množství účastníků v reálném čase, a počítače budou muset být výkonné, aby mohly plynule vykreslovat 3D grafiku.
- Polovodiče: Stejně tak budou kladeny obrovské požadavky na výpočetní výkon metaversa a bude vyžadován pokrok v polovodičové technologii. Metaverse bude také generovat obrovské množství dat, která bude třeba ukládat.
- Bezpečnost: Jakmile budou lidé v metaversu provozovat více aktivit, bude třeba chránit jejich identitu a finance, což bude mít za následek, že kybernetická bezpečnost bude stále nezbytnější.
Vzhledem k tomu, že je na výběr z tolika aspektů, je pravděpodobné, že se najde metaverse akcie, která bude vyhovovat stylu a toleranci k riziku každého investora.
Přečtěte si více: Diverzifikace v investování: Proč byste měli diverzifikovat své investice a jak na to?
Nejlepší akcie metaversa k nákupu
Může trvat ještě mnoho let, než bude metaverse existovat ve své plné kráse. Nejlepší akcie metaversa k nákupu dnes jsou tedy společnosti, které již prosperují, ale jejichž růst bude podpořen metaversem. Zde je pár z nejlepších, o kterých můžete uvažovat (na pořadí nezáleží).
1. Meta
Společnost Meta Platforms, formálně známá jako Facebook, je zodpovědná za to, že se trend metaversa dostal do popředí zájmu investorů. Většina příjmů společnosti je generována reklamami v aplikacích Facebook a Instagram. Rodina náhlavních souprav Oculus VR společnosti však dohromady prodala více kusů virtuálních brýlí než kterákoli jiná na trhu. To ze společnosti Meta dělá špičkovou akcii v metaverse hardwaru. Společnost investuje miliardy do tvorby softwaru a obsahu pro aplikace rozšířené reality a VR, což jí umožňuje zabývat se dalšími úhly pohledu na metaverse.
2. Unity
Společnost Unity Software je jednoznačným lídrem v oblasti 3D softwaru. Společnost odhaduje, že přibližně polovina veškerého 3D obsahu je dnes vytvořena pomocí jejího softwaru. Vzhledem k tomu, že se vytváří obsah do metaverse, lze očekávat, že se na něm bude nějakým způsobem podílet společnost Unity. Je také rozumné věřit, že společnost může díky své jedinečné hodnotové nabídce nadále odebírat podíl na trhu konkurenci. Dva z jejích produktů – Unity Personal a Unity Student – jsou pro začínající tvůrce obsahu nabízeny zdarma. Jakmile tito tvůrci uspějí, je pravděpodobné, že se stanou stálými zákazníky společnosti.
3. Nvidia
Další společností, která by mohla vydělat na tvorbě 3D obsahu, je Nvidia. Její produkt Omniverse Enterprise je na trhu teprve krátce. Už o něm však uvažují stovky společností a stahují si ho desítky tisíc tvůrců obsahu. I kdyby se Omniverse nakonec neprosadil, je pravděpodobné, že Nvidia bude těžit z trendu poptávky po jejích GPU, protože trend metaverse nabírá na obrátkách a GPU značky Nvidia umožňuje spotřebitelům vychutnat si ostrý a čistý 3D obsah.
4. Cloudflare
Síť pro doručování obsahu Cloudflare je navržena s ohledem na rychlost. Společnost tvrdí, že její síť dokáže doručit obsah 95 % světové populace za 50 milisekund nebo méně. Toto měřítko bude argument při rozšiřování metaverse. Ale jak již bylo uvedeno, metaverse bude mít i jiné potřeby a Cloudflare může některé z nich také řešit. Společnost již například nabízí řešení kybernetické bezpečnosti a denně blokuje 76 miliard hrozeb. Nedávno uvedla na trh produkt pro ukládání dat, který může pomoci uspokojit nadměrné potřeby metaverse v oblasti ukládání dat.
5. Roblox
A konečně, Roblox je již nyní virtuálním světem, který by mohl být ranou verzí platformy metaversa. Hudebníci jako Tai Verdes a Lil Nas X již na platformě Roblox pořádali virtuální koncerty. To možná signalizuje, že virtuální akce získávají na popularitě. Před několika lety měla tato platforma ohlas především u amerických uživatelů mladších 13 let. Vyvinula se však v globální společnost se stále se rozšiřující skupinou starších uživatelů. Metaverse bude mít pravděpodobně více interaktivních destinací platformy a s téměř 50 miliony aktivních uživatelů denně má Roblox již nyní velký náskok před konkurencí.
Metaverse ETF, které je třeba zvážit
Možná se nemůžete rozhodnout, kterou metaverse akcii koupit, nebo možná chcete získat širší expozici než jednu akcii. Zvažte nákup burzovně obchodovaného fondu (ETF) zaměřeného na metaverse. Jednou z možností je Roundhill Ball Metaverse ETF, který zahrnuje pět z výše uvedených akcií a desítky dalších, což akcionářům poskytuje okamžitou diverzifikaci.
Na rozdíl od akcií podléhají ETF průběžným poplatkům a Roundhill Ball Metaverse ETF není výjimkou. Investoři se musí před nákupem ETF ujistit, že vědí, jak investovat do ETF.
Jste připraveni přejít do metaverse?
Nikdo přesně neví, jakou podobu nakonec metaverse získá. Společnosti které budou v jeho centru, však těžko někdy zmizí. Trendy jsou jasné. Vzhledem k tolika nejistotám je však nejlepší sledovat vývoj ze všech stran. Především nezapomenout se dívat i mimo nejzřetelnější kryptoměnové či akciové volby.