skip to Main Content
Strategie pravidelného investování

Pravidelné investování je strategie, která snižuje dopad výkyvů akciových trhů tím, že nákupy akcií nebo fondů rozložíte v čase, abyste se vyhnuli jejich nákupu v době, kdy jsou ceny nejvyšší. Jedná se o strategii rozložení nákupů v čase, kdy nakupujete v pravidelných intervalech a přibližně za stejnou částku. Pokud se provádí správně, může přinést vašemu portfoliu značné výhody. Pravidelné investování totiž „vyhlazuje“ nákupní cenu v čase a pomáhá zajistit, abyste neinvestovali všechny své peníze v době, kdy jsou ceny nejvyšší.

Pravidelné investování může být obzvláště účinné během propadu akciového trhu, protože vám umožní investovat i během poklesů nebo nakupovat akcie v nízkých bodech, kdy se většina investorů příliš bojí nakupovat. Zavázat se k této strategii znamená, že budete investovat v jakékoliv době i v okamžiku, kdy trh nebo akcie klesají. V takových chvílích se aktivní investoři bojí investovat, vy však můžete dané akcie nakoupit v nejlepší možné době – ve slevě.

Pokud se realizuje pravidelné investování správným způsobem, přináší investorům překvapivě dobré výsledky.

Jakým způsobem se může pravidelné investování vyplatit?

Abyste pochopili, jaký přínos pro vás může mít pravidelné investování, musíte ho porovnat s jinými možnými nákupními strategiemi, jako je například nákup akcií jednorázově. Níže se pojďme podívat na několik scénářů, které ilustrují, jak pravidelné investování funguje.

Scénář 1: Nákup jednorázovou částkou

Nejprve se podívejme, co se stane při jednorázovém nákupu akcií ABCD za 10 000 Kč po 50 Kč, což představuje investici do 200 akcií. Předpokládejme, že akcie dosáhnou následujících cen, když je budete chtít prodat. Sloupec vpravo ukazuje zisk nebo ztrátu z jednotlivých obchodů.

Prodejní cena Zisk/Ztráta
40 Kč -2 000 Kč
50 Kč 2 000 Kč
80 Kč 6 000 Kč

 

Toto je základní scénář – výsledek jednorázové investice. Nyní jej porovnejme s ostatními, abychom zjistili, jak funguje pravidelné investování.

Scénář 2: Klesající trh

V takovém případě strategie pravidelného investování skutečně exceluje. Předpokládejme, že 10 000 Kč se v průběhu roku rovnoměrně rozdělí mezi čtyři nákupy za ceny 50 Kč, 40 Kč, 30 Kč a 25 Kč za akcii. Za tyto čtyři nákupy v hodnotě 2 500 Kč nakoupíte celkem 295,8 akcií, což je podstatný nárůst oproti jednorázovému nákupu. Podívejme se znovu na zisk při stejných prodejních cenách.

Prodejní cena Zisk/Ztráta
40 Kč 1 832 Kč
50 Kč 7 748 Kč
80 Kč 13 664 Kč

 

Při využití pravidelné investice – rozdělení jednorázové do 4 stejných investic o objemu 2 500 Kč dolarových nákladů máte ve skutečnosti celkový zisk i při prodejní ceně 40 Kč za akcii ABCD, tedy pod úrovní, kde jste začali akcie nakupovat poprvé. Protože vlastníte více akcií než při jednorázovém nákupu, vaše investice roste rychleji s tím, jak roste cena akcie, přičemž váš celkový zisk se při prodejní ceně 80 Kč více než zdvojnásobí.

Scénář 3: Trh jde do strany

Nyní se pojďme seznámit s tím, jak funguje pravidelné investování na trhu, který se pohybuje převážně do strany, s několika vzestupy a poklesy. Předpokládejme, že 10 000 Kč se v průběhu roku rovnoměrně rozdělí mezi čtyři nákupy za ceny 50, 40, 60 a 55 Kč. Tyto čtyři nákupy vám přinesou 199,6 akcie, což je v podstatě stejné množství, kolik by přinesl jednorázový nákup. Zisk a ztráta tedy vypadá téměř stejně jako v prvním scénáři a nejste na tom o moc lépe ani hůře.

Tento scénář vypadá rovnocenně s jednorázovým nákupem, ale ve skutečnosti tomu tak není, protože jste eliminovali riziko špatného načasování trhu s minimálními náklady.

Trhy a akcie se často mohou pohybovat do strany – ale velmi často jsou volatilní a pohybují se nahoru a dolů. Nikdy však nebudete schopni důsledně předvídat, kam trh směřuje.

V tomto příkladu investor využívá pomocí pravidelné investice nižších cen, i když to znamená, že později zaplatí vyšší náklady. Pokud by se akcie pohybovaly ještě níže, namísto výše, pravidelné investování by umožnilo ještě větší zisk. Nákupy při poklesu jsou však nesmírně důležité pro zajištění silnějších dlouhodobých výnosů. A pokud pravidelně neinvestujete, málokterý investor má dostatek odvahy, aby investoval při poklesu trhu.

Scénář 4: Rostoucí trh

V tomto posledním scénáři předpokládejme, že stejných 10 000 Kč je rozděleno do čtyř investic při cenách 50, 65, 70 a 80 Kč, protože trh roste. Tyto nákupy by vám přinesly 155,4 akcie. Jak by následně vypadal prodej vaší investice při různých cenách. Jakého zisku či ztráty byste dosáhli?

Prodejní cena Zisk/Ztráta
40 Kč -3 782 Kč
50 Kč -676 Kč
80 Kč 2 432 Kč

 

Toto je jediný scénář, ve kterém se pravidelná investice jeví jako horší, přinejmenším v krátkodobém horizontu. Akcie se pohybují výše a neustále stoupají, takže vám pravidelná investice brání maximalizovat své zisky ve srovnání s jednorázovým nákupem.

Pokud se však nesnažíte dosáhnout krátkodobého zisku, je to scénář, který se v reálném životě odehrává jen zřídka. Akcie jsou velmi volatilní.

Dokonce i skvělé dlouhodobé akcie se někdy pohybují směrem dolů a vy byste mohli začít pravidelně nakupovat tyto akcie právě v době nových nižších cen a využít tohoto propadu. Pokud tedy investujete dlouhodobě, nebojte se rozložit své nákupy do pravidelných intervalů, i když to znamená, že v určitých okamžicích zaplatíte více.

Přečtěte si více: Jak investovat do akcií? 6 kroků, jak může začít i začátečník

Opravdu strategie pravidelného investování funguje?

Je snadné si představit scénáře, ve kterých jednorázový nákup překonává pravidelné investování. Obecně však pravidelné investování přináší tři klíčové výhody, které mohou vést k lepším výnosům. Může vám pomoci:

  • Vyhnout se chybnému načasování trhu
  • Zbavit investování emocí
  • Orientovat se na dlouhodobý investiční přístup

Pravidelné investování jinými slovy zachraňuje investory před jejich vlastní nedokonalou psychikou a emocemi, které mohou přinášet do investování značné množství chyb. Protože se aktivní investoři snaží neustále hledat rovnováhu mezi strachem a chamtivostí, jsou náchylní k emotivním obchodním rozhodnutím, když trh kolísá.

Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?

Pokud však budete investovat pravidelně, budete nakupovat v době, kdy lidé prodávají ze strachu, získáte pěknou cenu a připravíte se na silné dlouhodobé zisky. Trh má tendenci v průběhu času růst a pravidelné investování vám pomůže pochopit, že propad trhu je spíše skvělou dlouhodobou příležitostí než hrozbou.

Nevýhody pravidelného investování

Dvě drobné nevýhody samozřejmě pravidelné investování má. Za prvé, častější nákupy zvyšují náklady na obchodování. Nicméně s tím, jak si makléřské společnosti účtují stále nižší poplatky za obchodování, stávají se tyto náklady zvládnutelnějšími. Úplně vyřešit můžete tento problém investováním prostřednictvím brokerů (například eToro nebo XTB), kteří nabízejí obchodování akcií nebo ETF zdarma.

Za druhé, díky pravidelnému investování se můžete vzdát zisků, které byste jinak získali, kdybyste investovali jednorázově a akcie vzrostly. Úspěch tohoto velkého nákupu však závisí na správném načasování trhu a investoři jsou notoricky známí tím, že nedokážou předpovědět krátkodobý pohyb akcií nebo trhu.

Pokud se akcie v blízkém období pohybuje směrem dolů, pravidelná investice vám přinese mnohem lepší výsledky než jednorázový nákup, pokud se akcie posléze opět vrátí na cestu vzhůru.

Jak začít pravidelně investovat?

S trochou práce na začátku můžete pravidelnou investici do akcií nebo ETF provádět stejně snadno jako investování do fondů penzijního spoření. Pokud pravidelně přispíváte do penzijka, možná už pravidelné investování realizujete, aniž byste to tušili. Založení obchodního účtu u většiny brokerských společností není obtížné, i když si budete muset vybrat, které akcie – nebo ideálně který dobře diverzifikovaný burzovně obchodovatelný fond (ETF) – budete nakupovat.

A pokud chcete pravidelnou investici úplně automatizovat, můžete využít k pravidelnému investování investiční platformu Portu, jejíž recenzi si můžete přečíst zde.

Rozhodnete-li se pak pro klasického brokera, který nenabízí automatický investiční plán, můžete si nastavit vlastní nákupy podle pevného plánu – například první pondělí v měsíci.

V případě potřeby můžete investice pozastavit, i když zde jde o to, abyste investovali pravidelně bez ohledu na ceny akcií a obav z vývoje trhu.

Nezapomeňte, že propady trhu jsou pro vás investiční příležitostí, pokud investujete pravidelně.

Zde je tip na závěr, jak pravidelnému investování do akcií dodat trochu šťávy: Mnoho akcií a fondů vyplácí dividendy a často můžete brokerské společnosti nařídit, aby tyto dividendy automaticky reinvestovala. To vám pomůže navýšit své pravidelné nákupy akcií a v průběhu času zvyšovat své zisky.

Související články

Zde jsou zdroje, které můžete použít k rozvoji svého přístupu k pravidelnému investování:

  • Akcie, ETF a podílové fondy

Chcete-li se rozhodnout, na které typy investic se zaměřit, nastudujte si rozdíly mezi akciemi, ETF a podílovými fondy.

  • Jak investovat do akcií

Chcete-li se dozvědět více o obchodování s akciemi, přečtěte si našeho průvodce investováním do akcií.

  • Jak vybrat vhodný investiční nástroj

Chcete-li se dozvědět, do čeho všeho je možné investovat, přečtěte si tento komplexní článek.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top