skip to Main Content
Pořízení vlastního bydlení

Existuje spousta dobrých důvodů, proč chtít vlastnit dům či byt, včetně možnosti vybudovat si vlastní kapitál v nemovitosti a získat s tím spojenou finanční stabilitu. Pokud doufáte, že se stanete majitelem nemovitosti v příštích několika měsících, pak vám přinášíme pět kroků, které se vyplatí udělat.

1. Najděte si vedlejší zaměstnání, abyste si zvýšili peněžní rezervy

Hodnota nemovitostí je dnes vyšší než kdykoli předtím. Stačí se podívat na vývoj cen nemovitostí v České republice. Trpíme nedostatečnou bytovou výstavbou, zdlouhavým stavebním řízením, a navíc i podmínky pro pořízení hypotéky byly v posledních 10 letech více než výhodné. Tyto faktory vyšroubovaly ceny nemovitostí do nesmírných výšin. Česká republika tak má v přepočtu na průměrnou mzdu jedny z nejvyšších cen nemovitostí v Evropě.

Chcete-li se ucházet o vlastní bydlení, vzhledem k neustále rostoucí finanční náročnosti možná budete muset zvýšit své hotovostní rezervy, abyste složili dostatečnou hotovost na stále se zvyšující akontaci. A právě dočasné získání druhého zaměstnání nebo nějaký seriózní online přivýdělek může být cestou, jak toho dosáhnout. V dnešní době si můžete vybrat z mnoha flexibilních vedlejších prací. Stačí si rozmyslet, která práce by vám nejlépe vyhovovala.

Přečtěte si více: Jak vydělat peníze online? 20 způsobů, jak můžete skutečně začít

2. Zkontrolujte si svou bonitu

Možná máte ve svých úvěrových registrech chybné informace, nebo se tam objevují nějaké „prohřešky“, o kterých třeba vůbec nevíte. Oprava chyb, jako jsou například dluhy po splatnosti, které nikdy nebyly vaše, vám pomůže zlepšit vaši bonitu.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, na které se hypotéční věřitelé dívají při rozhodování, zda vám schválí úvěr na bydlení, je vaše bonita – výše příjmů a úvěrová historie. Úvěrová historie vypovídá o tom, jak jste finančně zodpovědní. Příjem věřiteli napovídá, jak vysoký úvěr si můžete dovolit splácet. I oprávněné negativní záznamy v registrech dlužníků se po několika letech (v závislosti na registru) mažou.

Díky kontrole své bonity tak můžete zjistit, že když počkáte pár měsíců, po kterých se vám některý s negativních záznamů smaže, výrazně zvýšíte svou šanci na schválení hypotéky.

3. Bojujte o zvýšení platu v práci

Pokud jste v poslední době převzali v práci větší zodpovědnost nebo už je to dlouho, co vám byl zvýšen plat, může být nyní vhodná doba, abyste si sedli se svým šéfem a promluvili si o svém platu. Zejména v době vysoké inflace máte zcela reálný nárok na zvýšení platu. Když inflace roste, vaše reálná mzda klesá – to znamená, že si za stejný plat koupíte mnohem méně věcí.

Nejenže vám zvýšení platu pomůže snadněji si dovolit bydlení, ale čím vyšší bude váš příjem, tím spíše budete mít nárok na hypotéku, kterou potřebujete ke koupi nemovitosti – vaše bonita se zvýšením platu vzroste.

Přečtěte si více: Jak požádat o zvýšení platu a uspět?

4. Splaťte některé dluhy

Dalším důležitým faktorem, který se podílí na schválení hypotéky, je váš poměr dluhů k příjmům. Tento poměr měří výši vašich dluhů v poměru k vašemu příjmu, a čím je vyšší, tím více vám může bránit v získání úvěru na bydlení.

Pokud máte dluhy, je nyní vhodná doba splatit je a snížit tento poměr. Mimochodem, pokud si seženete vedlejší příjem nebo se vám podaří vyjednat zvýšení platu v práci, pomůže vám to přijít k penězům, které potřebujete na splacení stávajících úvěrů.

5. Zajistěte si předběžné schválení hypotéky

Pokud jste již provedly kroky výše, dalším – téměř finálním krokem – uvažujete-li o koupi domu, je získání předběžného schválení hypotéky. Tento krok je ve skutečnosti dobrý udělat ještě předtím, než si seženete realitního makléře nebo se poohlédnete po konkrétních nemovitostech.

Předběžné schválení hypotéky znamená poskytnout hypotečním věřitelům své finanční údaje a získat nabídku úvěru s uvedením pravděpodobné úrokové sazby a částky, kterou si můžete půjčit.

Předběžné schválení není absolutní zárukou, že úvěr dostanete. Znamená však, že ji pravděpodobně dostanete za dohodnutých podmínek, pokud se vaše finanční situace nezmění a kupovaný dům má dostatečnou hodnotu, aby mohl sloužit jako zástava.

Předběžné schválení hypotéky může trvat dlouho. Může se také zdát jako obtíž,. Pokud však tento proces podstoupíte, získáte tyto tři zásadní výhody:

A) Neztrácíte čas hledáním nemovitostí, které si nemůžete dovolit

Předběžné schválení hypotéky stanoví horní hranici částky, kterou si můžete půjčit. I když si možná nechcete půjčit maximální částku, kterou vám banka povolí, rozhodně si nemůžete půjčit více, než vám banka schválí.

Pokud nevíte, jaká je vaše horní hranice, můžete nakonec ztratit spoustu času a úsilí prohlížením příliš drahých domů. Nejenže to znamená, že můžete strávit hodiny bezvýsledným hledáním, ale může to také ztížit nalezení nemovitosti, která odpovídá vašemu rozpočtu.

Jednoduše se zaměříte na benefity nemovitostí, které jsou zkrátka mimo vaše možnosti.

B) Je pravděpodobnější, že bude vaše nabídka přijata

Co se stane, když najdete nemovitost, kterou chcete koupit? Podáte nabídku na koupi, nebo respektujete prodejní cenu a prodávající upřednostní spíše vás, pokud předložíte doklad o předběžném schválení hypotéky. Proč? Je v jejich nejlepším zájmu, že disponujete předschváleným úvěrem potřebným k uskutečnění koupě.

Protože schválení hypotéky trvá dlouho a trh je velmi konkurenční, nechcete najít nemovitost, která se vám líbí, a pak začít hledat banku, která vám poskytne úvěr. To by mohlo znamenat, že přijdete o možnost tuto nemovitost koupit, protože vás předběhne někdo z předschválenou hypotékou.

Zaplacení zálohy na koupi nemovitosti bez předschváleného úvěru by také mohlo znamenat, že o zálohu přijdete – pokud nebudete schopní získat hypoteční úvěr, který byste ke koupi potřebovali.

C) Uzavření smlouvy o koupi nemovitosti bude rychlejší

Jakmile najdete ideální nemovitost, existuje velká pravděpodobnost, že se budete chtít rychle nastěhovat. A protože schválení hypotéky a proces uzavření úvěrové smlouvy může trvat dlouho, koupě nemovitosti se zkrátka protáhne, když nebudete mít předběžné schválení.

Pokud jste již našli věřitele a předložili své finanční údaje, postačí projít pouze závěrečným schvalovacím procesem. Nezačínáte od nuly. Díky tomu může být dokončení koupě rychlejší a snazší. Prodávající to také ocení.

Předběžné schválení zjednodušuje proces koupě domu, urychluje ho a zvyšuje pravděpodobnost, že prodejce přijme vaši nabídka na koupi. Neexistuje tedy žádný důvod, proč si nepromluvit s věřitelem a nezískat předběžné schválení hypotéky ještě předtím, než začnete hledat nemovitost.

Přečtěte si více: Jak investovat do nemovitostí: 6 způsobů, jak začít

Slovo závěrem

Koupě nemovitosti je obecně velkou událostí, která se stává stále finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že hodnota nemovitostí je tak vysoká, budete možná potřebovat větší hypotéku na koupi domu nebo bytu, než jste doposud mysleli.

Vyplatí se tedy udělat vše pro to, abyste zvýšili své šance na získání takové hypotéky. Tyto kroky by vám mohly pomoci nejen k tomu, abyste se stali lepším kandidátem na hypotéku, ale také k tomu, abyste měli silnější pozici při zvládání mnoha výdajů, které jsou s vlastnictvím domu spojeny.

Rate this post
Back To Top