skip to Main Content
Investování do zlata

Po nákupu zlata se možná budete cítit jako člen královské rodiny. Zlato představuje už od nepaměti symbol bohatství. Zároveň je také dlouhodobě považované za uchovatele hodnoty a bezpečný přístav, který vám může pomoci přečkat bouře na dluhopisovém nebo akciovém trhu. Nákup nebo investice do zlata ale mohou být také složité, a ne vždy výnosné. Na co byste si měli dát při investici do zlata pozor?

Co mají společného strýček Skrblík a král Midas? Nápověda: Nevlastní dobře diverzifikované portfolio. Ačkoli vlastnictví zlata zní skvěle a může být dokonce považováno za zodpovědné během poklesu akciového trhu, investice do zlata, jedné z komodit, s sebou nese některé jedinečné problémy, a ne vždy se jí daří tak, jak byste očekávali.

Představuje zlato dobrou investicí v době recese?

Zlato má pověst investice vhodné pro období recese – když akciový trh zaznamenává velký pokles, cena zlata často stoupá. Není to ale univerzální pravda. Tento předpoklad vychází z toho, že je to bezpečnější investice než akcie. Dlouhodobě však cena zlata roste výrazně méně, než kolik činí tempo růstu akciového trhu.

Reálný růst hodnoty jednotlivých investic v letech 1926–2019.
Reálný růst hodnoty jednotlivých investic v letech 1926–2019. Zdroj: investorsfriend.com

Když se podíváte na delší časové horizonty než posledních 30 let, Dow Jones Industrial Average – dobrý reprezentant celkového akciového trhu – výrazně překonal zlato. A zatímco akciový trh má své vzestupy a pády, investice do fyzického zlata může zahrnovat mnoho neočekávaných nákladů a úvah, včetně pojištění a bezpečného skladování.

Přidání zlata do portfolia vám může pomoci diverzifikovat aktiva, což vám může pomoci lépe přečkat recesi. Zlato však nevytváří peněžní tok jako jiná investiční aktiva.  Měli byste ho přidávat do vašeho investičního mixu v omezeném množství a s opatrností.

Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu

4 způsoby investování do zlata

Jste přesvědčení, že byste měli diverzifikovat své investiční portfolio a nakoupit zlato? Máte hned několik způsobů, jak do něj můžete investovat:

1. Fyzické zlato

Většina lidí si při pomyšlení na investici do zlata představí zlato, kterému se také říká „bullion“. Zlaté pruty, zlaté mince, kusy ryzího zlata a šperky: Je to drahý kov z truhel s poklady a bankovních loupeží. A přestože se může jednat o nejzajímavější způsob investování do zlata, je také nejnáročnější na nákup, skladování a prodej.

Poznámka ke zlatým šperkům: Přestože šperky mohou v průběhu času nabývat na hodnotě, jejich ocenění může být komplikované. Neexistuje žádná záruka, že se vám podaří šperk prodat za vyšší cenu, než za jakou jste ho koupili.

Mnoho lidí si koupí šperky – jsou pěkné, a navíc od nich očekávají růst hodnoty – a pak je chce prodat zpět do obchodu, ve kterém je třeba zakoupili. Na špercích je však docela slušná přirážka a hodnota při dalším prodeji se ani zdaleka neblíží hodnotě, za kterou jste je koupili.

2. Zlaté akcie

Stejně jako nákup jakýchkoli individuálních akcií je i nákup akcií společnosti zabývající se těžbou zlata spojen s určitým rizikem. Znamená to ale, že máte plnou kontrolu nad tím, do kterých konkrétních společností investujete.

Někteří investoři se například mohou rozhodnout pro společnost zabývající se těžbou zlata, která uplatňuje silnou ekologickou odpovědnost, a ne pro společnost, která na „zelené“ zásady nedbá. A přestože vám vlastnictví akcií neumožní držet zlato fyzicky, znamená to, že máte výhodu aktiva, které můžete kdykoli prodat.

Přečtěte si více: Jak investovat do akcií? 6 kroků, jak může začít i začátečník

3. Zlaté podílové fondy a ETF

Investice do zlatých podílových fondů a ETF znamená, že vlastníte podíly na více aktivech souvisejících se zlatem. Může jít o mnoho společností, které zlato těží nebo zpracovávají, ale sami nevlastníte skutečné zlato ani jednotlivé akcie.

Burzovně obchodované zlaté fondy (ETF) nebo podílové fondy mají větší likviditu než vlastnictví fyzického zlata a nabízejí takovou úroveň diverzifikace, jakou jednotlivé akcie nemají. ETF a podílové fondy se také vyznačují určitou právní ochranou. Myslete ale na to, že většina fondů bude mít poplatky za správu.

4. Zlaté futures

Zlatý futures kontrakt je dohoda o nákupu nebo prodeji určitého množství zlata k pozdějšímu datu. Samotný kontrakt je to, co se obchoduje na burze. Zlaté futures se těší větší likviditě než fyzické zlato a nejsou u nich účtovány žádné poplatky za správu, ačkoli makléřské společnosti mohou účtovat poplatek za obchod (nazývaný také provize) za každý kontrakt.

Obchodování s futures kontrakty se však pojí s velkým rizikem a není vhodnou investiční možností pro nezkušeného investora. Částka, o kterou můžete při těchto investicích přijít, může přesáhnout vaši původní investici.

Jak nakupovat akcie, podílové fondy a zlatá ETF

Investice do zlatých akcií, ETF nebo podílových fondů je často nejlepším způsobem, jak získat expozici vůči zlatu ve svém portfoliu.

K nákupu zlatých akcií nebo ETF – burzovně obchodovatelného fondu potřebujete obchodní účet, který si můžete otevřít i online. Jakmile na váš obchodní účet vložíte peníze, budete si moci vybrat aktiva související se zlatem, do kterých chcete investovat, a zadat příkaz k jejich nákupu na webových stránkách svého makléře. Vhodný podílový fond je pak možné nakoupit prostřednictvím banky, nebo přímo u zřizovatele podílového fondu.

Pokud nechcete vybírat jednotlivé burzovně obchodovatelné fondy, můžete využít služeb, které nabízí investiční platforma Portu.

Investice do zlata a diverzifikace

Investice do zlata přináší jednu zřejmou výhodu, mohou pomoci diverzifikovat vaše portfolio. Diverzifikace znamená investování do různých aktiv v různých odvětvích a zeměpisných oblastech. Vlastnictví akcií těžební společnosti nebo zlatého ETF vás vystaví zlatému průmyslu. Protože se cena zlata nemusí nutně pohybovat společně s akciovým trhem, může vám pomoci dále diverzifikovat vaše investice. Pokud tvoří celé vaše portfolio investice do zlata, diverzifikace samozřejmě nedosáhnete.

Jak nakoupit fyzické zlato

Pokud se rozhodnete, že investice do fyzického zlata je pro vás tím správným krokem, zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti.

  1. Najděte si renomovaného prodejce. Orientace ve světě nákupu a prodeje zlata může být náročná – od spolupráce s dotěrnými prodejci až po to, že se stanete obětí podvodníků. Prodejci mohou nadsazovat hodnotu svého produktu nebo používat přesvědčovací taktiky, aby vyvolali pocit naléhavosti okamžitého nákupu. Pokud se dopředu na výběr renomovaného prodejce připravíte, můžete se vyhnout špatné investici.
  2. Dejte si pozor na poplatky. Obchodníci se zlatem si obvykle účtují vyšší poplatky, než činí „spotová cena“ zlata neboli cena. Obchodovaná cena zlata na komoditní burze. Tato přirážka se obvykle skládá z poplatku prodejci a z poplatků za výrobu a distribuci.
  3. Najděte si bezpečné úložiště. Lidé žertují o zakopávání zlata z nějakého důvodu: Je cenné. Protože se jedná o fyzickou komoditu, lidé se ho mohou pokusit ukrást. Musíte počítat s uložením zlata na bezpečném místě, ať už zvolíte doslova trezor, nebo bezpečnostní schránku v bance. Bezpečné uložení zlata se může prodražit.
  4. Zvažte zakoupení pojištění. Pojištění představuje další náklad spojeným s vlastnictvím fyzického zlata. Pokud si pořídíte pojištění, ujistěte se, že se pojistka vztahuje přesně na ten typ majetku, který vlastníte.
  5. Uvědomte si, že vaše investice je nelikvidní. Na rozdíl od zlatých akcií a fondů se fyzické zlato obtížně dále prodává. Zastavárny necharakterizují férové výkupní ceny zlata. Pokud své zlato prodáte zpět obchodníkovi, pravděpodobně ho prodáte za nižší cenu, než činí spotová cena zlata.

Přečtěte si více: Co je strategie pravidelného investování a kdy ji můžete použít?

Zlato si můžete koupit, ale měli byste to udělat?

Navzdory svému odvěkému kouzlu není zlato vždy tak skvělou investicí, jak se vám možná zdálo z filmů a televizních pořadů.

Zlato je spekulativní investice s poměrně špatnou dlouhodobou výkonnost. Pro jednotlivce, kteří se přesto rozhodnou pro nákup zlata, je nákup zlata ve formě obchodovatelného cenného papíru (akcie, etf) mnohem jednodušší a levnější způsob, jak ho začlenit do portfolia.

Zároveň může být fyzický kov přitažlivý. Je něco uklidňujícího na tom, když se můžete dotknout toho, co vlastníte. Toho se vám nedostane, pokud vlastníte část společnosti Apple, Tesla nebo Microsoft.

Lidé mají zlato také rádi, protože je tak snadno pochopitelné. Ale kdykoli někdo tvrdošíjně trvá na investici do určitého aktiva, je v tom skryté emocionální zdůvodnění a emoce do investování nepatří.

V mnoha případech ovlivňuje rozhodování investora strach z výkyvů na akciovém trhu. Ale to, že zlato je komodita, kterou můžete držet, z něj ještě nedělá chytřejší investici. Když vás pohyby na akciovém trhu znervózňují, zkuste se na věc podívat z dlouhodobého hlediska a uvědomte si, že kolísání trhu je normální. To nejlepší, co můžete často pro své portfolio udělat, je držet se svého dlouhodobého investičního plánu, nikoliv spěchat a nakupovat zlaté pruty.

Rate this post
Back To Top