skip to Main Content
Investování do Zonky

Alternativní investice mohou tvořit doplňkovou část vašeho investičního portfolia. Termínem alternativní investice lze pravděpodobně označit cokoli mimo tradiční investice do podílových fondů, akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Typickými příklady alternativních investic jsou crowdfundingové platformy, peer-to-peer půjčky, forexové algoritmické obchodování, venture kapitálové a private equity firmy nebo hedgeové fondy. Zahrnují však i exotičtější aktivity, jako jsou investice do umění, archivních vín nebo whisky. V tomto článku se budeme zabývat investování na platformě Zonky – tedy investování na peer-to-peer půjčkové platformě.

Jak fungují peer-to-peer půjčky na platformě Zonky?

„Banka vám snad nepůjčila? Půjčujte si od lidí.“ Takto by mohla vypadat marketingová komunikace platformy Zonky. Peer-to-peer (zkráceně P2P) půjčování je organizace půjčování peněz mezi lidmi, tj. jednotlivci. Nejčastěji se na jednu půjčku dlužníkovi skládá několik desítek investorů.

Společnosti jako Zonky, které organizují půjčky mezi jednotlivci, fungují jako tržiště. To znamená, že „pouze organizují“ místo, kde si jednotlivci navzájem půjčují peníze. Za provozování tržiště si účtuje Zonky poplatek. Nepůjčuje však své vlastní peníze. Proto se nejčastěji označují termínem „platformy“. Peer-to-peer platformy fungují podobně jako crowdfundingové platformy s tím rozdílem, že nejsou specializované pouze na financování nemovitostí.

Přečtěte si více: Jak investovat do nemovitostí za pár korun? Vyzkoušejte realitní crowdfunding

Vyplatí se půjčovat si prostřednictvím P2P půjček od lidí?

Běžně se na platformy pro P2P půjčky nevztahují omezení, která platí pro banky, leasingové společnosti, splátkové společnosti nebo nebankovní společnosti nabízející půjčky fyzickým osobám. Prostřednictvím peer-to-peer platformy si tedy můžete půjčit i v případě, že vám nepůjčila banka nebo nebankovní instituce. V případě Zonky tomu tak ovšem úplně není. Proces ověření bonity je v případě Zonky poměrně přísný a pokud vás odmítly výše zmíněné finanční instituce, pravděpodobně odejdete s nepořízenou i u Zonky.

Jiná situace může nastat na jiných peer-to-peer platformách. První otázka, kterou byste si však měli položit, zní: „Opravdu si musím půjčovat?“ Pokud vás odmítla banka i nebankovní společnost, jste pravděpodobně na hranici svých možností splácet a tyto společnosti to vědí. Cena za takovou půjčku bude pravděpodobně vysoká. RPSN pak začíná na 18-19 %, běžně se pohybuje i výše.

Ano, půjčovat si levně má smysl. Hypotéka na bydlení s úrokem 2 % p.a. nebo auto, pokud je v nabídce úvěr/leasing bez navýšení, to jsou levné peníze. Ale pokud jste si letos nenašetřili 15 000 Kč na novou televizi, kde vezmete 20 000 Kč příští rok?

Kdy se vyplatí vzít si na Zonky půjčku od lidí?

Existuje jedna situace, kdy půjčka „od lidí“ může mít smysl. Může to být alternativa pro ty, kteří chtějí financovat koupi nemovitosti na bydlení, ale banka jim vzhledem k omezením DTI a DSTI už peníze nedá.

Tyto limity se v průběhu času mění, ale řekněme, že vám banka nepůjčí více než 10násobek vašeho ročního příjmu, ale vy si chcete koupit byt nebo dům, který je dražší. Můžete si buď našetřit, nebo, pokud vám to váš příjem dovolí, si půjčit prostřednictvím Zonky. Úroková sazba bude i v tomto případě poměrně rozumná a je větší pravděpodobnost, že vám právě Zonky půjčí. Navíc vás ke zřízení půjčky vedou poměrně rozumné důvody.

Jsou inzerované nízké úrokové sazby u půjček na Zonky reálně dosažitelné?

Zonky inzeruje úrokovou sazbu od 2,99 %. Jak reálné je, že na podobnou sazbu skutečně dosáhnete?

  1. Úroková sazba nezapočítává poplatky: Úrok 2,99 % u Zonky se tak zvyšuje na 6,98 % RPSN u půjčky na 1 rok a 3,63 % u půjčky na 7 let.
  2. Tuto inzerovanou sazbu získá jen mizivé procento žadatelů: Většina si půjčí dráž. U Zonky investujete v průměru s úrokem 7,5 % p.a. Z údajů na Zonky.cz lze také spočítat, že nejnižší inzerovanou úrokovou sazbu 2,99 % skutečně získal pouze 1 ze 70 klientů. Ostatní platí více, viz graf níže.
Podíl jednotlivých úrokových sazeb na půjčkách Zonky.
Podíl jednotlivých úrokových sazeb na půjčkách Zonky. Zdroj: zonky.cz

Vyplatí se investovat do peer-to-peer půjček na Zonky?

Žijeme ve světě nulových až záporných úrokových sazeb. Banky nám za naše peníze nic neplatí. Hledání výnosů je tedy samozřejmostí a oblast financování spotřebitelských úvěrů je jedním z mála míst, kde mohou investoři i dnes najít relativně vysoké výnosy. Je škoda, že Česká republika je tak malá země a že žádný z hráčů na poli spotřebitelských úvěrů nefinancuje své úvěry formou dluhopisů s vysokým výnosem. Pro drobné investory tak zůstalo přímé půjčování peněz jiným lidem jednou z mála forem srozumitelného zhodnocování peněz.

Při investování do P2P půjček je však třeba dbát na zvýšenou diverzifikaci (což zrovna na Zonky není problém, jak se dozvíme níže).

Můžete si na Zonky vybrat, do kterých půjček budete investovat a do kterých ne?

V současnosti stále platí, že můžete na Zonky buď jednotlivé půjčky, do kterých investujete, vybírat na vlastní pěst, případně využít službu Zonky Rentiér, která automaticky investuje vaše peníze do širokého portfolia jednotlivých půjček.

Zonky vám tak nabízí možnost vybrat si, komu půjčíte. Každému věřiteli přidělí interní rating rizika a na jeho základě úrokovou sazbu odpovídající tomuto riziku. Můžete si pak vybrat mezi investicemi s vyšším a nižším rizikem. Anně můžete půjčit na novou pračku, ale Pepovi na nový mobilní telefon ne. Tato forma je zajímavá, dá se s ní hrát a dává vám pocit, že pomáháte konkrétním lidem. Ale vzhledem k potřebě široké diverzifikace to může klást na investora poměrně vysoké finanční požadavky.

Možná proto bude od listopadu 2021 možné na Zonky investovat pouze prostřednictvím služby Zonky Rentiér. Vaše peníze se samy rozdělí mezi 100 nebo více dlužníků. Nemusíte nic řešit ani o ničem spekulovat. Sociální aspekt sice zmizí, ale pokud investor nemá čas se s něčím piplat, dá přednost rychlosti a jednoduchosti.

Podívejme se nyní na řeč čísel. Budete-li investovat prostřednictvím Zonky Rentiér, můžete očekávat zhodnocení svých vkladů na úrovni okolo 5 % ročně – po odečtení poplatku platformě. Nejedná se tak o nejvýnosnější investici, na druhé straně se jedná rozhodně o rozumnější krok než nechat ležet všechny své volné peníze na bankovním účtu.

Jaká jsou rizika a kdy se nevyplatí investovat do peer-to-peer půjček na Zonky?

Rizika investování prostřednictvím peer-to-peer platforem do půjček jiným lidem jsou vysoká, ale zároveň lze říci, že jsou pochopitelná a přijatelná.

To znamená, že víte, kam a jak jsou vaše peníze investovány. Většinou se jedná o půjčky lidem, kteří jsou ze strany Zonky náležitě prověření a panuje u nich slušná pravděpodobnost, že půjčku splatí. Rizikovější dlužníci za půjčku samozřejmě platí vyšší úrok. Můžete však investovat do půjček lidem, kteří jsou již značně zadlužení. Pokud vám toto riziko nevyhovuje, neinvestujte. Platforma dobře plní svou funkci při určování bonity a úvěruschopnosti klienta, a zároveň nepůjčuje naprosto komukoliv.

Riziko, které neovlivníte: Riziko zhroucení samotné platformy

Pokud platforma Zonky zkrachuje, o peníze sice nepřijdete, ale úvěrový vztah je mezi vámi a 100 dalšími osobami. Případné vymáhání pohledávek od dlužníků by bylo vše bez podpory platformy šíleně komplikované a nákladné.

Zároveň je velmi sporné, co by se stalo v případě krachu platformy Zonky s penězi, které nemáte aktuálně investované a leží na účtu samotné platformy. Je otázkou, zda jsou peníze na účtech Zonky právně odděleny od majetku společnosti a zda by je nemohl zabavit případný exekutor. Společnosti o něm sice účtují odděleně a smluvně jim nepatří, ale vzhledem k nedokonalé regulaci nepodléhá oddělení majetku jako v případě obchodníků s cennými papíry nebo investičních společností.

Alternativní investování na Zonky, může být doplňkem vašeho portfolia, jak by mělo vypadat vaše investiční portfolio jako celek?

V minulosti platila teorie, že složení portfolia by mělo být 60 % akcií a 40 % dluhopisů. S rozšířením a zvýšenou oblibou alternativních investic se postupně začaly vážit na 10 %. Portfolio by tedy mohlo vypadat jako 60-30-10 (60 % akcií, 30 % dluhopisů a 10 % alternativních investic).

Ve světě nulových až záporných úrokových sazeb by však ponechání 30 % investičního kapitálu v dluhopisech znamenalo plýtvání výnosem bez snížení rizika.

Jak by mělo vypadat vaše investiční portfolio v roce 2021 a dále? Přibližně 70 až 75 % akcií, maximálně 15 % dluhopisů a zbytek, 10 až 15 % alternativních investic.

Důležitý je investiční horizont

Samozřejmě vždy záleží na investičním horizontu. Investiční horizont je doba, kdy víte, že peníze nebudete potřebovat, nebo doba, kdy peníze vyberete a použijete je k zamýšlenému účelu. Tímto účelem může být odchod do důchodu, studium dětí na zahraniční univerzitě, koupě domu nebo auta. Přičemž platí:

  • Pokud mluvíme o investičním horizontu „na důchod“, tj. 20-30 let, můžete mít klidně 100 % investic v akciích a akciových ETF.
  • Při střednědobém investičním horizontu, řekněme 5 až 7 let, můžete využít alternativní investice s maximem blížícím se 20 %.
  • Na nejkratším konci spektra, tedy s investičním horizontem kolem 3 let, maximalizujte investice do hotovosti a dluhopisů.

Přečtěte si více: Jak investovat do ETF a jak vybrat burzovně obchodovatelný fond?

Na své úspory se můžete podívat také následující optikou:

  • držte kapitálovou složku (akcie a ETF) na důchod
  • investujte do dluhopisů kvůli likviditě
  • volte alternativní investice pro střednědobý příjem
Rate this post
Back To Top