skip to Main Content
Aktivní vs. Pasivní investování

Stejně jako debaty o tom, zda je lepší fotbalista Messi nebo Ronaldo, mohou být i debaty o tom, zda dát přednost aktivnímu nebo pasivnímu investičnímu přístupu, poměrně horké. Každý má svůj názor a mnoho z nich není nestranných. Proto je obtížné zjistit, která strategie by mohla lépe fungovat právě pro vás. Čtěte dále a dozvíte se, co to aktivní a pasivní investování je, a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Co je aktivní investování?

Aktivní investování je praktický přístup charakterizovaný častým nákupem a prodejem investic. Obvykle ho používají zkušení investoři nebo profesionální správci fondů, kteří mají dokonalou představu o tom, jak investovat peníze. Manažer fondu vybere nejatraktivnější příležitosti a poté je schopný v případě potřeby provést nutné změny ve složení investičního portfolia.

Aktivní investoři se snaží předvídat vývoj trhu a díky tomu dosáhnout nadvýnosu oproti průměru trhu.

Co je pasivní investování?

Pasivní investování, jak naznačuje jeho název, je praktičtějším přístupem. Cílem pasivních investorů a fondů je replikovat výkonnost konkrétního indexu akciového trhu – kolekce cenných papírů zvolených tak, aby reprezentovali určitý trh nebo segment trhu.

Jednoduše se toho dosáhne investováním do každé firmy v indexu. Díky tomu pasivní investoři dosahují tržních výnosů, přičemž v případě amerického akciového trhu se jedná o průměrný růst 10 % ročně.

Pasivní investování se může jevit na první pohled jako složité. Jak investovat najednou do každé společnosti v indexu? Jednoduše, stačí když investujete do vhodně zvoleného ETF.

Lze oba přístupy i kombinovat?

Ano, investoři mohou oba investiční přístupy i kombinovat. Mohou to být aktivní obchodníci s pasivními fondy, kteří sázejí spíše na vzestup a pokles trhu, než aby je nakupovali a dlouhodobě drželi jako skuteční pasivní investoři. Naopak pasivní investoři mohou držet aktivně spravované fondy v očekávání, že dobrý portfolio manažer může porazit trh.

Pasivní investování v průměru přináší lepší výsledky

Přibližně 83 % až 95 % aktivních investorů nedokáže v daném roce překonat své srovnávací indexy – tzn. pokusili se překonat výkonnost indexu S&P 500, Dow Jones Industrial Average atd. a prohráli. Kdyby tak raději vsadili na pasivní investici prostřednictvím ETF, dosáhli by lepší návratnosti svých investic.

Vzhledem k tomu, že ani mnoho profesionálů nedokáže s aktivním přístupem zvítězit, mnoho individuálních investorů dospělo k poměrně chytré myšlence – „pokud je nemůžete porazit, přidejte se k nim“. Stále častěji se tak drobní investoři rozhodují pro pasivní investování prostřednictvím podílových fondů nebo ETF, které jsou složené stejně jako index akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů.

Pasivní fondy nakupují a prodávají akcie automaticky. Investoři do pasivních fondů tak platí drobný poplatek za to, aby počítač a software přesunuly peníze správným směrem, dle změn v indexu – narozdíl od vysokých poplatků, které jsou obvykle spojené s investováním do aktivně řízených podílových fondů. Pasivní fondy tedy mají obvykle mnohem nižší nákladovost a nižší náklady jsou dalším faktorem lepší návratnosti pasivních investorů.

Mezi nejoblíbenější pasivní investice patří ETF kopírující index S&P 500, který sleduje převážně největší americké společnosti.

Pokud investují lidé tímto způsobem a své investice posléze dlouhodobě drží, jejich návratnost se pohybuje blízko dlouhodobého průměrného výnosu trhu – přibližně 10 % ročně. To mimo jiné znamená, že pasivní investor porazí téměř všechny profesionální investory s malým úsilím a nižšími náklady. Zkušenosti aktivního správce fondu se mohou promítnout po čase do vyšších výnosů. U začínajících investorů však pasivní investiční přístup povětšinou vítězí.

Legendární investor a miliardář, Warren Buffett, ve skutečnosti doporučuje pravidelný nákup nízkonákladových indexových fondů S&P 500 jako nejlepší volbu pro drtivou většinu investorů. Přijde vám zhodnocení 10 % ročně málo? Podívejte se jaká může být konečná hodnota vaší investice, pokud budete investovat 1 000 Kč měsíčně v závislosti na délce investičního horizontu:

Zhodnocení pravidelné investice v průběhu času:

Investiční horizont Skutečně investovaná částka Konečná hodnota investice Zhodnocení
10 let 120 000 Kč 205 000 Kč 85 000 Kč
20 let 240 000 Kč 759 000 Kč 519 000 Kč
30 let 360 000 Kč 2 260 000 Kč 1 900 000 Kč
40 let 480 000 Kč 6 324 000 Kč 5 844 000 Kč

Indexové fondy S&P 500 jsou pravděpodobně nejoblíbenější, existují však například ETF složená ze středních a malých společností. Další ETF pak jsou rozdělená do kategorií podle odvětví, geografie a téměř jakékoliv jiné populární charakteristiky, jako jsou společensky odpovědné společnosti nebo „zelené“ společnosti.

Někteří pasivní investoři si rádi vybírají fondy sami, mnozí však dávají přednost automatizovanému robo-poradci pro budování a správu svých portfolií. Tito online poradci obvykle používají levné ETF k udržení nízkých nákladů a díky nim je investice stejně snadná jako převod peněz mezi běžnými účty.

Zajímá vás, více informací o robo-poradcích? Přečtěte si recenzi možná nejlepší dostupné robo-advisory platformy Portu.

K dosažení vysoké návratnosti je důležité investovat dlouhodobě

K dosažení dlouhodobé návratnosti trhu však pasivní investoři musí zůstat pasivní a držet si své pozice (a v ideálním případě přidávat do svých portfolií více peněz v pravidelných intervalech). Pro většinu investorů může už první krok k aktivnímu investování znamenat, že se okradou o potenciální výnosy. Z jakých důvodů to dělají? Nejčastěji se jedná o následující:

  • Prodávají poté, co jejich investice klesly na hodnotě
  • Nakupují poté, co jejich investice vzrostly na hodnotě
  • Po poklesu trhu přestanou investovat a čekají, co se bude dít

Ve všech třech případech se jedná o chybu. Pasivní investování je dlouhodobá investiční strategie a je třeba konzistentně investovat pravidelné částky, ať se bude na trhu dít cokoliv, pouze tak se vám podaří z dlouhodobého hlediska dosáhnout zmiňovaného tržního výnosu okolo 10 % ročně.

O výše popisované aktivity se pokoušejí profesionální investoři a ani těm se povětšinou nedaří překonávat výkonnost pasivně řízeného portfolia, kde tedy berete jistotu, že vy, jako amatérský investor dosáhnete lepší výkonnosti? Stačí se podívat na graf níže, který ukazuje, jaké procento aktivně řízených fondů překonává výkonnost pasivních fondů. S prodlužujícím se investičním horizontem jejich úspěšnost výrazně klesá.

Kolik procent aktivně řízených fondů překonává ty pasivní v závislosti na délce investičního horizontu.
Kolik procent aktivně řízených fondů překonává ty pasivní v závislosti na délce investičního horizontu. Zdroj: morningstar.com

Na výše uvedeném grafu můžete vidět, že výhodnost pasivního investičního přístupu s prodlužujícím se investičním horizontem výrazně roste.

Který investiční přístup pro vás bude výhodnější?

Pasivní investice do ETF vypadají jako vítěz většiny investorů. A jak už bylo řečeno, snad nejjednodušší způsob, jak začít pasivně investovat, je prostřednictvím robo-poradce – Portu, který automatizuje proces investování na základě vašich investičních cílů, časového horizontu a dalších osobních faktorů. Robo-poradce vybírá aktiva, do kterých budete investovat (pokud chcete, můžete si je vybrat i sami), udržuje vaše investice v rovnováze a minimalizuje zdanitelné zisky různými způsoby. Téměř vše, co musíte udělat, je otevřít si účet, zřídit si trvalý příkaz a být pouze trpělivý.

Aktivní investiční přístup má samozřejmě mezi investory rovněž své místo. Většina ze začínajících investorů, kteří se do něj však pustí neuspěje. Aktivní investiční přístup vyžaduje dostatek času na studium jednotlivých trhů, disciplínu a také celou řadu znalostí a vědomostí, které si můžete osvojovat celá léta.

Volba, zda si vybrat aktivní nebo pasivní investiční strategii je však osobní rozhodnutí, které závisí na řadě faktorů, včetně vašich osobních investičních cílů, tolerance rizika a důvěry.

Pasivní investování obecně funguje nejlépe na zavedených trzích, kde je nízký rozptyl výnosů. Aktivní fondy mají tendenci vzkvétat více ve specializovaných, složitých oblastech, kde se vyskytují různé odchylky a fondy obchodované na burze – ETF jsou zde pouze v omezeném množství.

Nakonec ale nemusíte volit mezi aktivním a pasivním investováním. Tyto dva přístupy lze použít v tandemu, což umožňuje investorům pokusit se porazit trh a současně těžit z jeho celkového růstu.

5/5 - (1 hlas)
Back To Top