Uvažujete, že byste začali investovat do dluhopisů, ale nevíte, jak začít? Jsou pro vás dluhopisové…

Pokud se budete držet několika základních zásad a osvojíte si některé klíčové způsoby chování, budete mít skvělou šanci stát se úspěšným investorem. Investování sice není snadné, ale úspěšný investiční přístup je založený na poměrně jednoduchých principech. Těch je „pouze“ třeba se držet, což je obvykle ta největší zkouška, které budete čelit.
Se správným přístupem je každý schopen investovat své volné peníze a zajistit si tak lepší finanční budoucnost. Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jak se můžete stát úspěšným investorem.
1. Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu
Všechny investované peníze by měly být považovány za nedotknutelné minimálně po dobu pěti let, ideálně však déle. Delší časový horizont poskytne vašim investicím více času na zhodnocení a růst a také na zotavení z období krátkodobých a nevyhnutelných propadů.
Odprodej investic v nevhodnou dobu může pro vaše portfolio znamenat špatnou zprávu. Abyste se tomuto riziku vyhnuli, ujistěte se, že máte finanční rezervu, která odpovídá násobku 3-6 měsíců vašich pravidelných měsíčních výdajů. Ty můžete mít umístěné na nějakém alespoň trochu úročeném spořícím účtu, ovšem z možností okamžitého výběru.
Přečtěte si více: 10 zásadních důvodů, proč byste měli začít investovat na akciovém trhu
2. Diverzifikujte své portfolio
Diverzifikace v investičním jazyce znamená, že neinvestujete všechny své úspory do jediné investice. Dosáhnete jí rozložením peněz mezi různé druhy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo třeba kryptoměny, a také mezi různá odvětví a zeměpisné oblasti.
Dodržujte toto základní pravidlo a zjistíte, že když se jedné investici nedaří, jiná vám pomůže zmírnit dopady její nedostatečné výkonnosti. Často je nejjednodušším a nákladově nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout diverzifikace, investice prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů – ETF.
Přečtěte si více: Jak investovat do ETF a jak vybrat burzovně obchodovatelný fond?
3. Dávejte pozor na poplatky
Bez ohledu na to, kde a jak investujete, budete platit poplatky. Je až s podivem, jak moc mohou zdánlivě drobné poplatky ubírat na vašich výnosech. Proto je důležité omezit je na minimum a nedělat příliš velké kompromisy.
Vezměte v úvahu následující: Pokud byste zaplatili roční poplatek ve výši 0,25 %, investovali pravidelně po dobu 20 let 1 250 Kč měsíčně (celkem 300 000 Kč) při roční míře růstu 5 %, činila by konečná hodnota vaší investice 758 930 Kč. Pokud byste však platili roční poplatek ve výši 0,75 %, měla by stejná investice hodnotu pouze 689 670 Kč. Poplatek půl procenta ročně udělal za dvacet let rozdíl 69 260 Kč.
Přečtěte si více: Co je strategie pravidelného investování a kdy ji můžete použít?
4. Dejte si pozor na investice, které se zdají být příliš dobré na to, aby to byla pravda…
Každý, od denního tisku až po souseda nebo kolegu v práci, vám někdy předhodí tip na rychlé zbohatnutí. Ignorujte je. Nic takového neexistuje.
Vyšší potenciální výnosy se poutají s vyšším rizikem a ceny populárních investic často odrážejí směšně vysoká očekávání. To znamená, že i malý neúspěch je může poslat ke dnu. Hodláte-li investovat aktivně, pak by měla každá z vámi vybraných investic podléhat rozsáhlé (vlastní!) analýze. Je-li na vás tento přístup příliš časově náročný, můžete dát přednost i pasivní investiční strategii, která z dlouhodobého hlediska nabízí rovněž velmi zajímavé výsledky.
Přečtěte si více: Aktivní vs. Pasivní investování: Co všechno byste měli vědět o základních investičních strategiích?
5. Buďte srozumění s tím, do čeho jste investovali
Slavný investor Warren Buffett kdysi řekl: „Nikdy neinvestujte do podniku, kterému nerozumíte.“ Při výběru investice se ujistěte, že jste obeznámeni s tím, čím se společnost zabývá, v jakém odvětví působí, jak generuje peníze a jak v tom plánuje pokračovat.
Přečtěte si dostupnou literaturu, včetně prospektů, výročních zpráv, finančních výkazů a u podílových fondů dokumenty s klíčovými informacemi, abyste zjistili, do čeho jdete. Nefixujte se jen na titulky a bombastická vyjádření, které vám chtějí pouze ukázat marketingové týmy. Pokud něčemu nerozumíte, vyhledejte si to na internetu, je velmi pravděpodobné, že někdo před vámi si už podobnou otázku rovněž pokládal. A dejte si pozor na přílišnou složitost vyjádření a investiční žargon. To obvykle znamená varovný signál.
Přečtěte si více: Jak investovat do podílových fondů?
6. Dobré věci se dějí těm investorům, kteří mají dostatek trpělivosti
Před realizací jakékoliv investice věnujte čas průzkumu a pak buďte trpěliví, držte se svého plánu a nepanikařte. Ano, občas své portfolio zkontrolujte, abyste se ujistili, že stále splňuje vaše dlouhodobé potřeby. Jen buďte racionální – nezapomeňte, proč jste investici vůbec pořídili, a nevyšilujte při prvním náznaku potíží. Většina investorů utrpí ztráty, protože prodávají ve špatnou dobu.
Často může být nejlepším přístupem nákup a držení. Čím déle čekáte, tím více času máte na to, abyste překonali případné propady a využili efektu sněhové koule – složeného úročení. Pokud si stále nevěříte, že byste byli schopní začít sami, využijte služeb některé z investičních platforem. Čas je vaše nejdůležitějších komodita a čím později začnete, tím menších výnosů z dlouhodobého hlediska investováním dosáhnete.
Přečtěte si více: Recenze investiční platformy Portu
7. Reinvestujte dividendy
Dividenda představuje podíl na zisku společnosti vyplácený akcionářům. Pokud máte možnost reinvestovat tyto výnosy z investic, jednoznačně tak udělejte. Automatický nákup dalších podílů za obdržené platby zvýší výši dividend, které získáte příště, a tak dále. Reinvestování dividendy je jedním z nejmocnějších nástrojů, který může z dlouhodobého hlediska přispět k exponenciálnímu růstu vašich investičních zisků.
5/5 - (1 hlas)
Akciové investiceaktivní investováníDiverzifikacedlouhodobé investováníinvestiční strategieinvestovánípasivní investování