skip to Main Content
Investice v roce 2021

Uplynulý rok byl pro investory přinejmenším jízdou na horské dráze. Rok plný zvratů, které jen málokdo dokázal předvídat, způsobil v mnoha portfoliích chaos. S ohledem na to se můžeme blíže podívat na sedm lekcí, které si z roku 2021 odnášíme a které snad pomohou nasměrovat některé z našich investic na správnou cestu. Většina ze zmíněných ponaučení je nadčasových, takže si držte klobouky – ZAČÍNÁME.  

1. Technologie tu jsou s námi a nadále zůstanou

Pokud jste to ještě nevěděli, technologie jsou budoucnost. Navzdory obrovským výprodejům technologických akcií na konci roku 2020 prostě nelze zastavit pokračující vzestup velkých technologických společností.

Společnosti Apple, Google a Meta dosáhly v roce 2021 nových maxim a nevykazují žádné skutečné známky zpomalení.

Obavy z prasknutí technologické bubliny sice existují, ale pokud má nějaké odvětví dobré předpoklady k tomu, aby přečkalo hospodářský pokles, je to právě technologický průmysl. V tuto chvíli je prostě příliš důležitý pro každodenní život nás všech. Od telefonů přes automobily, zdravotnictví až po maloobchod – technologie prostupují téměř všemi odvětvími a určitě tu zůstanou.

2. Diverzifikace je důležitá

Jedním z velkých poučení z roku 2021 je, že ve světě investování není nikdy absolutně nic jisté. Akcie společností, které těží z toho, že zůstáváme doma, na začátku roku prudce rostly, než náhle klesly, když jsme viděli, jak se svět snaží znovu otevřít. Akcie cestovních kanceláří zaznamenaly pěkný nárůst poté, co Spojené státy v listopadu otevřely své hranice, než se opět propadly, jakmile se objevila varianta covid-19 omikron.

Diverzifikované portfolio je pravděpodobně jedním z mála způsobů, jak se v této rozsáhlé volatilitě trhu orientovat a zmírnit ji. Rozložením svých investic do více odvětví, různých regionů světa, a dokonce i různých velikostí společností rozložíte i potenciál rizika.

Přečtěte si více: Diverzifikace v investování: Proč byste měli diverzifikovat své investice a jak na to?

3. Nesázejte proti Elonovi

Také jsme se dozvěděli, že Elon Musk prostě teď nemůže selhat. Společnost Tesla má za sebou rok, kdy se jí konečně podařilo proniknout do klubu bilionových společností. Přestože se Musk snaží ze všech sil věci vykolejit prostřednictvím své oblíbené platformy Twitter, akcie prostě dál získávají podporu svých evangelistů.

Nejde však jen o naivní obdivovatele značky Tesla. Generální ředitelka ARK Invest Cathie Woodová má tuto společnost jako svou největší drženou pozici. Tato institucionální podpora do značné míry vysvětluje trvalý úspěch společnosti Tesla. Všechny oči však budou při vstupu do roku 2022 upřeny na Elona Muska a všichni budou zvědaví, který kontroverzní tweet bude pro investory konečně poslední kapkou.

4. Pokud jde o trh, síla lidí je extrémně důležitá

Ukázalo se, že H. L. Mencken se mýlil, když řekl, že „nikdo na tomto světě ještě nikdy nepřišel o peníze tím, že by podcenil inteligenci velkých mas prostých lidí“. Přesně to se stalo mnoha lidem na Wall Street v roce 2021, v roce meme akcií.

Shortování akcií společností, které mají problémy, je běžnou praxí na Wall Street. Slouží svému účelu, pokud jde o efektivní alokaci kapitálu, ale může být problémem, pokud přichází v reakci na problémy, které jsou ze své podstaty dočasné. V takovém případě může nucené snížení hodnoty akcií změnit tyto dočasné problémy v existenční. Ty mohou nakonec přinutit společnost, která by jinak mohla být zachráněna, k bankrotu.

Ať už jsou však klady a zápory jakékoliv, agresivní shortování akcií je něco, co si fondy po roce 2021 dvakrát rozmyslí.

Začalo to na začátku roku u společnosti GameStop. Skupina drobných individuálních investorů, kteří si povídali na Redditu a původně je údajně motivovala nerdovská láska k obchodu s videohrami, se vrhla na Wall Street. Uvědomili si, že s využitím pákového efektu, který mají investoři v novém, demokratizovaném světě investování k dispozici, mají dostatek síly, aby donutili tehdy málo obchodované akcie k růstu a vytlačili velké hráče, kteří spekulovali na pokles těchto akcií. Takové vytlačení vytváří ještě větší nákupní tlak, protože shortisté spěchají, aby se dostali ven. A když kupci, kteří tento pohyb způsobili, odmítnou prodat své nyní masivní podíly, dostaneme to, co jsme viděli v lednu – 2 740% skok akcií GameStop. Podobně akcie AMC v jeden okamžiky roku připsaly zhruba 3 500 %.

To jsou nejznámější případy, kdy se v roce 2021 objevila síla lidí, ale bylo jich mnohem více.

Přečtěte si více: 7 investičních tipů, nad kterými je třeba se zamyslet, než začnete investovat

5. Meme akcie nejsou pro investory. Jsou pro hazardní hráče

V návaznosti na předchozí bod se k meme akciím vrátíme ještě jednou. V lednu se na titulních stranách objevila kauza GameStop „Short Squeeze“, která mnohé zanechala v nejistotě, jak mohla masa drobných investorů během několika týdnů způsobit nárůst akcií prodejce videoher, který se potýká s problémy.

Tento fenomén dal vzniknout novému zaměření na takzvané meme akcie. Jednotliví investoři se shromáždili na sociálních sítích – Twitteru, Redditu a podobně – aby zvýšili hodnotu akcií, aniž by k tomu měli větší důvod.

Mnozí se však na vlastní kůži – ztrátou peněz – přesvědčili, že nákup meme akcií má možná blíže k sázení nebo hraní automatů než k čemukoli, co by připomínalo strategický přístup k investování.

A pokud se chcete aktivně angažovat na akciovém trhu a budovat dlouhodobé bohatství, není to zdaleka nejlepší způsob, jak se na něm podílet. Možná to není tak atraktivní, ale dlouhodobá investiční strategie a sestavení různorodého dlouhodobě zaměřeného portfolia z ETF s nízkými poplatky je časem prověřený přístup vedoucí k úspěchu.

6. ESG není jen zásadový způsob investování. Je také ziskový

V roce 2021 se stále více investorů zaměřilo na takzvané udržitelné investice jako na způsob, jak sladit své investice se svými hodnotami. Právě zde přicházejí ke slovu investice ESG – environmentální, sociální a správní. Dlouhodobé investování do fondů, které se zaměřují na problematiku ESG, není jen strategií pro dobrý pocit. Může vás také obohatit.

Analytici společnosti Morningstar, která se zabývá průzkumem trhu, zkoumali historické výnosy téměř 4 900 evropských fondů, včetně 745 udržitelných fondů. Dospěli k závěru, že „s udržitelnými fondy není spojen žádný kompromis ve výkonnosti“. Ve skutečnosti udržitelné investice v průměru dlouhodobě přinášejí prémii.

Přečtěte si více: Jak sestavit investiční portfolio? Průvodce krok za krokem

7. Akcie nastolily „nezadržitelný růstový trend“

To je nejdůležitější lekce roku 2021. V roce, kdy covid zmutoval a vrátil úder, kdy inflace začala útočit na naše peněženky a centrální banky začaly měnit uvolněnou měnovou politiku, která akciovému trhu poskytovala tak velkou podporu, si index S&P 500 připsal 27,5 %. Evropské indexy jsou také za rok 2021 ve výrazném dvouciferném zisku. Po cestě došlo k několika propadům, které přivedly věčné pesimisty zpět do centra pozornosti. Jak už to však téměř vždy bývá, mýlili se. Při zpětném pohledu byly všechny tyto poklesy skvělou příležitostí k nákupu.

Při vstupu do roku 2022 na to nezapomínejte. Je docela dobře možné, že až významné centrální banky skutečně začnou zvyšovat sazby, zejména pokud to bude příliš pozdě na to, aby zastavily skutečný nástup inflace, budeme někdy v příštím roce svědky děsivého poklesu akcií. Nebo by mohl přijít v případě, že covid bude nadále mutovat a prudce růst. Případně, pokud se Čína odkloní od volných trhů, nebo z jakéhokoli jiného nesčetného množství různých důvodů. Nicméně až to přijde, vězte, že – akcie budou opět dříve nebo později výše, než byly před začátkem pádu.

Pokud si spoříte na důchod nebo na nějaký jiný dlouhodobý cíl a z tohoto, jak se ukázalo, bouřlivého roku si neodnesete nic jiného, určitě si toto poučení vezměte k srdci.

Závěrem lze říci, že události roku 2021 podtrhly význam přizpůsobivosti a sebeprosazení v našem finančním životě. Tento rok nás povzbudil k tomu, abychom si zachovali otevřenou mysl a zpochybňovali status quo. Doufejme, že na tyto lekce budeme myslet i do budoucna.

Rate this post
Back To Top