Chcete pracovat z domova, ale vydělávat peníze jako v kanceláři? I to jsou výhody, které…
Nadměrné utrácení je velkým problémem mnoha lidí. Někdy se tak děje záměrně, když si koupíte věc, kterou opravdu chcete, i když si ji nemůžete dovolit. V mnoha jiných situacích však k nadměrnému utrácení dochází, když v průběhu měsíce uděláte několik nákupů, aniž byste o nich přemýšleli.
Život s rozpočtem může některým lidem pomoci tyto výdaje omezit – rozpočty však obvykle stanoví pouze široké limity výdajů v rámci určitých kategorií. Ne vždy zastaví bezmyšlenkovité nákupy, které našemu životu nepřidávají příliš velkou hodnotu.
Existuje několik triků, jak zastavit náhodné nákupy a zajistit, abyste své peníze utráceli účelněji za věci, které skutečně chcete. Ušetřené peníze navíc můžete chytře „rozmnožit“ například prostřednictvím investování. Vyzkoušejte těchto pět způsobů, jak zastavit bezúčelné utrácení a zajistit, že nakupujete jen to, co za vaše těžce vydělané peníze skutečně stojí.
1. Odstraňte uložené platební karty z online obchodů
Většina internetových obchodů vás vybízí k ukládání údajů o vaší platební kartě, protože tak můžete nakupovat rychleji a snadněji. Pokud máte uložené údaje o platební kartě a dodací adresu, je často možné provést nákup pouhými několika kliknutími. Bohužel to velmi usnadňuje impulzivní nákupy.
Pokud nechcete, aby vám u dveří skončily balíčky, na jejichž pořízení si po nočním nákupním flámu sotva vzpomenete, odstraňte z internetových obchodů všechny údaje o své platební kartě. Pokud si pak budete chtít něco koupit, budete muset vynaložit alespoň úsilí, abyste vytáhli peněženku, našli platební kartu a zadali všechny údaje. Nutnost provést všechny tyto kroky často stačí, aby vás odradila od nákupu – protože se rozhodnete, že vám to za tu námahu ve skutečnosti nestojí.
Přečtěte si více: Money management: 4 tipy, jak zvládnout své finance
2. Zaveďte pravidlo „24 hodin“ pro velké nákupy
Už jste si někdy něco koupili, abyste toho později litovali? Lítost nad nákupem je běžná, protože zjistíte, že věc nesplňuje vaše očekávání. Případně oplakáváte ztrátu peněz, které jste za ni utratili. Lze se tomu však vyhnout tím, že si nákup promyslíte, než ho uskutečníte, a ne až po něm.
Abyste se ujistili, že nekupujete věci, které v dlouhodobém horizontu nebudete skutečně chtít, zaveďte si pravidlo, že každý nákup nad určitou korunovou hranici (například 2 000 Kč) budete zvažovat alespoň 24 hodin. Pokud máte 24hodinovou čekací dobu na každou útratu v hodnotě 2 000 Kč, budete nákup za 10 000 Kč zvažovat nejméně pět dní, než se odhodláte a konečně nakoupíte.
Čas na zvážení nákupu vám dává možnost skutečně posoudit, zda se nákup vyplatí, nebo zda existuje levnější varianta. Během čekací doby můžete nákup také prozkoumat, abyste našli nejlepší ceny a přečetli si recenze. Ty vám pomohou rozhodnout se, zda se daná položka skutečně vyplatí koupit.
Nechcete šetřit, ale naopak vydělat více peněz? Přečtěte si toto: Jak vydělat peníze online? 20 způsobů, jak můžete skutečně začít
3. Před realizací jakéhokoliv nákupu vždy nejprve hledejte řešení zdarma
Až příliš často je prvním impulsem k nákupu „problém“, který si vyžaduje „urgentní“ řešení. Pokud potřebujete nové oblečení na speciální akci nebo potřebujete nástroj na splnění „domácího úkolu“, může být cesta do obchodu vaší druhou přirozeností. Chcete-li se však zbavit návyku bezmyšlenkovitého utrácení, zaveďte si praxi, že se nejprve poohlédnete po nějakém bezplatném řešení.
To může znamenat, že použijete něco, co již vlastníte, nebo si to půjčíte od kamaráda. Pokud se vám podaří přeučit mozek, aby se snažil hledat před nákupem jinou alternativu, budete nakonec vlastnit mnohem méně nepotřebných věcí, které často použijete jen jednou.
Přečtěte si více: Jak pracovat z domova: Průvodce tipy a příležitostmi
4. Nakupujte podle seznamu
Seznamy se nehodí jen na potraviny. Všechny položky, které plánujete koupit, by měly být na seznamu. Když se pak vydáte do nákupního centra nebo do obchodu s domácími potřebami, budete přesně vědět, jaké položky potřebujete, a budete moci cíleně nakupovat.
Vedení průběžných nákupních seznamů pro každý nákup, který nepotřebujete okamžitě, vám může pomoci získat položky za lepší cenu, protože můžete s nákupem počkat, až bude něco ve slevě nebo až to najdete zdarma. A pokud si dáte závazek, že se budete držet pouze položek na seznamu, budete méně pokoušeni impulzivními nákupy.
Máme pro vás další osvědčený tip: Jak požádat o zvýšení platu a uspět?
5. Nikdy nenakupujte, když máte hlad
Pravděpodobně už víte, že nemáte chodit do obchodu s potravinami, když jste hladoví, ale studie skutečně prokázaly, že jakýkoli druh nakupování, když jste hladoví, je špatným rozhodnutím.
Hlad vás naladí na nákupy. Pokud nakupujete, když jste hladoví, nakoupíte nakonec více všeho, co je k dispozici – i když to nemůžete sníst. Než se vydáte do jakéhokoli obchodu, dejte si plnohodnotné jídlo (nebo svačinu před nákupem online), abyste se dostatečně nasytili a nebyli v pokušení naplnit nákupní košík zbytečnými položkami jen proto, abyste uspokojili svůj apetit.
Své peníze si tvrdě vyděláváte, takže se vyplatí je utrácet s rozmyslem
Vaše peníze vám mohou pomoci dosáhnout velkých finančních cílů a koupit si věci, které skutečně zlepší váš život. Jen si musíte dát záležet na tom, abyste je utráceli moudře. Zbavte se bezhlavého utrácení. Díky tomu nakoupíte příšte pouze věci, o kterých jste si řekli, že za to stojí. Peníze, které ušetříte navíc můžete dále rozmnožovat. Nevíte jak? Pak si přečtěte naše návodové články o tom, jak začít investovat do akcií, kryptoměn nebo jak vybrat vhodný burzovně obchodovaný fond (ETF).