skip to Main Content
nejlepší peer-to-peer

Peer-to-peer půjčky změnily alternativní způsoby financování v Evropě. Jedna z významných studií cambridgeského Centra pro alternativní finance dokonce dochází k závěru, že evropský trh spotřebitelských úvěrů zaznamenává roční růst kolem 99 % – a v blízké budoucnosti se neočekává žádné zpomalení. Co kdybyste tohoto trendu využili a investovali do peer-to-peer půjček? Určitě vám pomůže přehled těch nejlepších evropských platforem.

Peer-to-peer půjčky se jako alternativní zdroj financování nadále rozvíjejí a po celém kontinentu nyní vznikají desítky nových investičních tržišť, která se snaží dlužníky propojit s potenciálními investory. Ti vyhlížejí příležitost půjčit své peníze a vydělat na úrocích. Výsledkem je, že jako investor máte nyní nepřeberné množství možností.

Ve snaze pomoci vám najít tu nejlepší peer-to-peer platformu v Evropě jsme udělali těžkou práci za vás. Cílem tohoto průvodce je představení peer-to-peer investování a popsání nejlepších platforem, které máte nyní k dispozici.

Přestože peer-to-peer půjčky potenciálně poskytují vyšší výnosy než tradiční investice, jako jsou akcie nebo nemovitosti, nesou s sebou také vyšší riziko. Investoři by měli mít na paměti zejména zvláštní úskalí neregulovaných peer-to-peer půjček a měli by investovat pouze prostřednictvím prověřených P2P investičních platforem.

Zjistěte si nejdříve o peer-to-peer investování více, možná že zjistíte, že je pro vás vhodnější investování prostřednictvím crowdfundingových platforem nebo obchodování s kryptoměnami nebo ETF – burzovně obchodovatelnými fondy.

Pokud si však zjistíte veškerá rizika a vyberete si vhodnou investiční platformu, směle do toho. Zde jsou naše tipy na nejlepší platformy pro peer-to-peer půjčky v Evropě.

Toto jsou nejlepší platformy pro peer-to-peer investování v Evropě

  1. Vítězem je společnost Mintos. Platforma Mintos, kterou využívá více než 300 000 investorů po celém světě, je stále jedničkou mezi platformami pro peer-to-peer půjčky v Evropě s celkovými investicemi ve výši 5 miliard eur. Mintos má snadno použitelnou platformu s obrovským množstvím půjček, z nichž si můžete snadno vybrat.
  2. Twino, které je dvojkou, je vhodné pro investory, kteří oceňují stabilitu, dlouhou historii a celkově skvělé uživatelské zkušenosti. Twino se může pochlubit více 10 lety podnikání, dobrými finančními výsledky a snadno použitelnou platformou.
  3. Na třetím místě se umístila společnost Iuvo. Investorům, kteří chtějí licencovanou platformu a atraktivní roční výnosy, nabízí Iuvo vítěznou kombinaci zkušeností se zárukami zpětného odkupu půjček a plně automatizovanou správou portfolia.
  4. PeerBerry, které je na čtvrtém místě, využívá 24 000 investorů. Poskytovatel peer-to-peer investic nabízí 10% roční výnos, platformu bohatou na funkce a atraktivní bonusy pro velká portfolia.
  5. První pětku uzavírá ViaInvest. ViaInvest je dceřinou společností své ziskové a oficiálně licencované mateřské společnosti VIA SMS Group. Nabízí investorům na své intuitivní investiční platformě širokou škálu půjček z pěti evropských zemí.

Přečtěte si více: Jak začít investovat a jaké vybrat vhodné investice?

Na co se zaměřit při výběru nejlepší peer-to-peer investiční platformy?

  • Regulace: Některé společnosti mají licenci a těm byste měli dát přednost. Pokud váháte mezi dvěma P2P investičními platformami je rozumnější dát přednost té s delší provozní historií.
  • Transparentnost: Platformy by měly otevřeně sdílet své finanční údaje, být auditovány, uvádět seznam klíčových zaměstnanců a akcionářů a ukazovat informace o žadatelích o půjčku k veřejné kontrole.
  • Platforma: Platforma by měla mít uživatelsky přívětivé rozhraní. Mezi další důležité funkce patří dvoufázové ověřování, tvorba grafů a možnost přizpůsobení.
  • Vklady a výběry: Převody a výběry peněz by měly být snadné a probíhat bez prodlení. Finanční prostředky klientů by měly být vždy odděleny od majetku platformy a dostupné k okamžitému výběru.
  • Trhy a věřitelé: Měli byste zhodnotit, zda budete mít přístup ke kvalitním úvěrům a zda je možno prodat vaše půjčky na sekundárním trhu.

Přemýšlíte, proč byste měli začít investovat? Zde máte 10 zásadních důvodů!

1. Mintos

Platforma Mintos
Zdroj: mintos.com

Společnost Mintos byla založena v roce 2016 a je největší platformou pro peer-to-peer půjčky v kontinentální Evropě, která má více než 260 000 uživatelů. Jen v loňském roce stránka přilákala více než 136 000 nových investorů a na úrocích vyplatila 1 125 milionů Kč. Mintos doposud zprostředkoval půjčky o objemu více než 100 miliard Kč a je nejen největším hráčem na trhu, ale také poskytuje bezkonkurenční podmínky pro diverzifikaci.

Celkově lze říci, že Mintos splňuje všechny požadavky na uživatelský design, zákaznickou podporu a výběr tříd aktiv.

S minimální investicí pouhých 10 EUR a obrovským úvěrovým portfoliem čítajícím přibližně 60 poskytovatelů půjček nechává Mintos většinu konkurentů daleko za sebou a zaujímá první místo v tomto žebříčku nejlepších platforem pro peer-to-peer investování v Evropě.

Co se týče snadného používání, Mintos je známý jako intuitivní platforma přístupná jak začátečníkům, tak profesionálům. Kromě toho Mintos podporuje většinu typů půjček pro investování, včetně hypoték, financování automobilů, podnikatelských půjček, zemědělských půjček a osobních půjček.

Hlavní charakteristiky platformy Mintos

Typy úvěrů Osobní půjčky, autopůjčky, podnikatelské půjčky, hypotéky
Průměrný úrok 12,65 %
Kdo může investovat Občané EU
Bezpečnost Zpětné odkupy půjček, skupinová záruka, zajištění
Sekundární trh Ano
Minimální investice 10 EUR
Založeno 2015

2. Twino

Platforma Twino
Zdroj: Twino.com

Společnost Twino byla založena v roce 2009 a může se pochlubit nejdelší historií ze jmenovaných platforem. Od svého vzniku platforma poskytla úvěry v hodnotě téměř 25 miliard Kč a přilákala více než 20 000 investorů z celé Evropy.

Investoři se mohou těšit ze solidní úrokové sazby od 8 do 12 % ročně, včetně výhody garance zpětného odkupu nebo garance výplaty investic a minimální investice ve výši 10 EUR.

Díky zaměření na zákazníky s vyšší bonitou a zavedením nových hodnotících nástrojů vykázala společnost Twino v roce 2020 čistý obrat téměř miliardy Kč a dosáhla zisku 90 milionů korun oproti ztrátě 40 milionům Kč v roce 2017. Twino nedávno požádalo Komisi pro finanční a kapitálový trh (FCMC) – finanční regulátor lotyšského trhu – o licenci investičního makléře, která v případě udělení může investorům přinést dodatečnou ochranu až do výše 20 000 eur.

Hlavní charakteristiky platformy Twino

Typy úvěrů Osobní půjčky, hypotéky
Průměrný úrok 10 %
Kdo může investovat Občané EU
Bezpečnost Zpětné odkupy půjček, zajištění
Sekundární trh Ano
Minimální investice 10 EUR
Založeno 2009

3. Iuvo Group

Platforma Iuvo
Zdroj: iuvo-group.com

Společnost Iuvo, kterou vlastní rozsáhlá finanční skupina Easy Asset Management, bulharský nebankovní poskytovatel finančních služeb, je jednou z největších platforem pro peer-to-peer investování v Evropě. Má licenci národního úřadu pro finanční dohled jako zprostředkovatel úvěrů, je auditována společností Grant Thorton, má transparentní vedení a již řadu let vykazuje kladná čísla.

V loňském roce platforma Iuvo zvýšila svou uživatelskou základnu o 82 % a zprostředkovala úvěry v hodnotě 2,5 miliardy Kč.

Iuvo poskytuje snadný přístup k různým investičním nástrojům, které můžete prozkoumat. S touto platformou získáte standardní balíček peer-to-peer půjček se zárukou zpětného odkupu při opožděných platbách, sazbami od 5 do 15 %, primárními a sekundárními trhy a dalšími známými funkcemi a vlastnostmi, díky nimž můžete své peníze dobře investovat a diverzifikovat je mezi řadu úvěrů.

Hlavní charakteristiky platformy Iuvo

Typy úvěrů Osobní půjčky, autopůjčky, podnikatelské půjčky, hypotéky
Průměrný úrok 9 %
Kdo může investovat Občané EU
Bezpečnost Zpětné odkupy půjček, zajištění
Sekundární trh Ano
Automatické investování Ano
Minimální investice 10 EUR
Založeno 2016

4. Peerberry

Platforma PeerBerry
Zdroj: peerberry.com

PeerBerry byla původně spuštěna jako vedlejší projekt evropské úvěrové společnosti Aventus, později se však rozvětvila jako samostatné tržiště pro investory. Úzké vazby přetrvávají, protože většina půjček na PeerBerry pochází od společnosti Aventus, která v roce 2020 dosáhla čistého zisku kolem 350 milionů Kč.

V průměru nabízí PeerBerry roční výnos 9,25 %, dosáhnout však lze až na 13 %. Nabízí také garanci odkupu a skupinové záruky za většinu půjček.

Když pomineme finanční údaje, webové stránky společnosti PeerBerry mají také krásný design, velmi snadnou navigaci a poskytují všestranně skvělý zážitek. PeerBerry podává také žádost o udělení licence investičního makléře. Z hlediska transparentnosti odvádí společnost PeerBerry rovněž vynikající práci. U každého žadatele o půjčku jsou k dispozici klíčové finanční údaje, které jsou průběžně aktualizovány. Investoři mají navíc přístup k jednotlivým úvěrovým smlouvám, neinvestované prostředky jsou uloženy na oddělených účtech a vedení společnosti otevřeně a přímo odpovídá na dotazy investorů.

Hlavní charakteristiky platformy PeerBerry

Typy úvěrů Osobní půjčky, autopůjčky, podnikatelské půjčky, hypotéky
Průměrný úrok 9,25 %
Kdo může investovat Občané EU
Bezpečnost Zpětné odkupy půjček, skupinová záruka, zajištění
Sekundární trh Ne
Automatické investování Ano
Minimální investice 10 EUR
Založeno 2017

5. ViaInvest

Platforma ViaInvest
viainvest.com

Společnost ViaInvest, kterou vlastní skupina VIA SMS, můžete považovat za nejspolehlivější platformu v tomto seznamu. Doposud zprostředkovala úvěry v hodnotě přibližně 2,5 miliardy Kč, se silným zaměřením na západní Evropu. Společnost má 220 zaměstnanců a její finance podléhají auditu. Několik částí skupiny je již regulováno na základě různých licencí a samotná společnost ViaInvest nyní žádá o získání licence investičního makléře u Komise pro finanční a kapitálový trh.

Viainvest nabízí výnosy fixované na 12 % ročně z osobních a podnikatelských úvěrů. Samozřejmostí je garance zpětného odkupu po 30 dnech nebo zajištění zástavou.

Ocenit můžete také krátkou dobu splatnosti investice kolem 24 měsíců. Mezi nevýhody patří možné daňové srážky výnosů u španělských a českých půjček, občasný delší výběr hotovosti a absence sekundárního trhu. Celkově však ViaInvest nabízí investorům vynikající nástroje, transparentnost a dlouhou historii v oboru se světlou budoucností.

Hlavní charakteristiky ViaInvest platformy

Typy úvěrů Osobní půjčky, podnikatelské půjčky
Průměrný úrok 12 %
Kdo může investovat Občané EU
Bezpečnost Zpětné odkupy půjček, zajištění
Sekundární trh Ne
Automatické investování Ano
Minimální investice 10 EUR
Založeno 2016

Historie peer-to-peer investování

V průběhu posledních deseti let se v Evropě objevuje stále více poskytovatelů alternativního financování. Analytici z Cambridgeské univerzity zjistili, že evropský trh alternativního online financování v roce 2019 dosáhl na téměř 300 miliard Kč. Nyní v Evropě existuje přibližně 300 platforem pro peer-to-peer půjčky a úvěrových společností, přičemž téměř polovina z nich působí ve Spojeném království, Německu, Francii a Itálii.

Nemělo by proto být velkým překvapením, že spotřebitelské půjčky hrají hlavní roli při zvyšování čísel v tomto odvětví. Drobné úvěry upisované online vystřelily nahoru téměř o 100 % a zdá se, že rostoucí počet úvěrů poskytovaných prostřednictvím peer-to-peer platforem nemá v dohlednu konce.

Nezaujalo vás peer-to-peer investování? Přečtěte si více informací o investování do ETF

Často kladené dotazy

Co je peer-to-peer půjčování?

Peer-to-peer (P2P) půjčky jsou mnohamiliardovým odvětvím alternativního financování, jehož cílem je propojit dlužníky s věřiteli (investory) přímo prostřednictvím online platformy. Pro investory nabízejí evropské platformy peer-to-peer půjček příležitost získat vysoké výnosy z investic a také možnost vytvořit si stálý pasivní zdroj příjmů.

Do jakých půjček lze investovat?

V zásadě existují tři základní typy peer-to-peer půjček, do kterých lze investovat: Spotřebitelské úvěry, úvěry na nemovitosti a podnikatelské úvěry.

Jsou osobní půjčky a mikropůjčky dobrou investicí?

Investice do osobních půjček nebo mikropůjček je jednoduchý proces, který může být při správném plánování velmi výnosný. Osobní půjčky a mikroúvěry mohou přinést výnos až 16 % ročně z investice a často přinášejí měsíční výnos, takže se skvěle hodí do krátkodobého investičního portfolia.

Je P2P půjčování etické?

Peer-to-peer investování nabízí i některé etické nevýhody, které stojí za zvážení, než se do něho vrhnete. Řadit mezi ně můžeme extrémní úrokové sazby účtované dlužníkům. Pro někoho může být pohodlnější investovat peníze do nemovitostí nebo malých podnikatelských úvěrů.

Jsou P2P půjčky bezpečné?

Stejně jako u všech typů investic závisí bezpečnost peer-to-peer půjček na vaší ochotě riskovat a schopnosti provést řádný průzkum. Odborníci často doporučují, aby noví investoři začali nákupem několika úvěrových podílů s konzervativními sazbami a nevstupovali bezhlavě do něčeho, čemu plně nerozumějí. Jinak řečeno, nepůjčujte všechny své peníze jednomu dlužníkovi a zajistěte svůj podíl investováním malých částek do více nezávislých půjček na různých platformách.

Jaká jsou rizika P2P půjček?

Investiční riziko se u různých tříd aktiv v rámci peer-to-peer půjček liší. Obecně odborníci považují zajištěné půjčky, jako jsou půjčky na nemovitosti kryté hypotékou a podnikatelské půjčky, za bezpečnější než krátkodobé osobní půjčky. Existuje však více faktorů, které je třeba mít při investování do podílů na půjčkách na paměti: Nedostatečná diverzifikace, dlužníkova neschopnost splácet, krach platformy, riziko podvodu.

Je půjčování P2P v Evropě regulováno?

Evropská unie pracuje na společném regulačním rámci pro peer-to-peer půjčky pro všechny členské státy. Do té doby jsou aktivity peer-to-peer půjček regulovány jednotlivými zeměmi. Většinou je to místní orgán, kdo reguluje a povoluje platformy peer-to-peer půjček. Některé země však nemají pro peer-to-peer půjčování žádnou zvláštní licenci, jako například Estonsko.

Rate this post
Back To Top